Цената на газа в Европа отново прехвърли 3200 долара за

...
Цената на газа в Европа отново прехвърли 3200 долара за
Коментари Харесай

Цената на газа в Европа отново прехвърли 3200 долара за 1000 куб. м

Цената на газа в Европа още веднъж трансферира 3200 $ за 1000 куб. м в хода на днешната утринна търговия, по данни на лондонската борса ICE. Ръстът от началото на деня е 8 на 100, предава Българска телеграфна агенция.

Цената на септемврийските фючърси на хъба TTF в Нидерландия доближи 3238,5 $ за 1000 куб. м или 312 евро за мегаватчас.

Ръстът идва като разследване от покачването на азиатските фючърси за доставка на полутечен природен газ под натиска на засилващата се конкуренция на пазарите за гарантиране на ресурси за зимата.

Влияние оказва и предстоящото прекъсване на доставките по " Северен поток-1 " от 31 август до 2 септември.

Напрежението към гигантските турбини, които съгласно Москва са отговорни за намаляването на потоците газ по " Северен поток-1 ", повдига основателни въпроси към оборудването, от което газопроводът се нуждае, с цел да действа обикновено, обобщава Ройтерс.

Ключовата част се оказва SGT-A65, турбина на " Сименс енерджи " (Siemens Energy) с дължина 12 м и тегло 20 тона, която към момента чака да бъде превозена до компресорната станция " Портовая ", откакто през юли беше ремонтирана и дойде в Германия от Канада.

Тя обаче към момента е в Германия, като Русия не желае да я одобри и се аргументира с " непълна документи ", " изключителни условия " и западните наказания, а Берлин вини Москва, че преднамерено бави превозването на турбината.

Миналия петък " Газпром " разгласи, че от 31 август до 2 септември преносът на газ по " Северен поток-1 " ще спре изцяло, защото единствената работеща турбина на станция " Портовая " се нуждае от поддръжка.

Руският монополист спря доставките за 10 дни през юли за годишната поддръжка на тръбата, след което ги възвърне, само че в понижен размер.

В какво се състои казусът?

Руският президент Владимир Путин упреква Запада, че е почнал икономическа война, чиято цел е да унищожи Русия и нейната стопанска система и се заканва да пренасочи съветските енергоносители към страните в Азия, като да вземем за пример Китай, в случай че европейските консуматори не ги желаят.

Контролираният от Кремъл " Газпром " понижи потоците газ по " Северен поток-1 ", най-големият газопровод, пренасящ съветски газ към Европа, до едвам 20 на 100 от потенциала на тръбата, като изяснява дейностите си с неизправното съоръжение, най-много турбината SGT-A65, чието връщане продължава да се бави.

Компанията твърди, че наложените от Европейски Съюз, Канада и Англия наказания вършат връщането на турбината в компресорната станция " Портовая " невероятно.

Германия обаче отвърна, че турбината е просто предлог и че Москва употребява газа като политическо оръжие. " Те даже нямат куража да кажат: ние водим икономическа война против вас ", съобщи предишния месец министърът на стопанската система Роберт Хабек.

" Газпром " също така спря от работа още една турбина на " Сименс енерджи " в станцията, като изясни това с рутинна поддръжка и с " техническото положение " на машината. В момента в " Портовая " работи единствено една турбина.

Турбини и компресори

Първоначално " Ролс-Ройс " (Rolls-Royce) създава осем индустриални турбини от авиационен вид за станция " Портовая ". През 2014 година подразделението на " Ролс-Ройс " за произвеждане на газови турбини е купено от " Сименс енерджи ".

Тези турбини са нужни за задвижване на центробежните компресори, които покачват налягането в тръбите посредством кондензиране на газови размери и по този начин обезпечават равномерен превоз на горивото.

Според анализатора в " Рюстад енерджи " (Rystad Energy) Лу Мин Пан турбините се нуждаят от поддръжка и ремонт след 34 месеца работа. " Както и при прекъсването сред 12 и 21 юли, по този начин и в този момент съществуват опасения, че газоподаването може да не бъде обновено по проект, в случай че въобще бъде ", споделя той.

Според " Газпром " шест от газовите елементи в " Портовая " са с потенциал от 52 мегавата всеки, а другите два – по 27 мегавата.

Отделно в станцията има още четири спомагателни турбини, предопределени да подсигуряват, че помпането ще продължи, в случай че някои от елементите излязат от строя или се наложи да бъдат ремонтирани, което нормално се случва на всеки 2-3 години, споделя осведомен източник.

Две от шестте огромни турбини може да останат бездействащи, без да понижат потенциала на станцията, споделя източник, осведомен с метода, по който " Портовая " работи. " Газпром " не отговори на изпратените му въпроси по отношение на метода на деяние на " Северен поток-1 ".

" Разбираемо е доста хора да считат, че " руснаците просто се оправдават, до момента в който оказват напън върху европейския енергиен пазар ", споделя Джонатан Стърн от Оксфордския институт за енергийни проучвания. " Това е изцяло евентуално, тъй като ние просто не знаем задоволително за графика за поддръжка. Никой не ни дава нужната информация. "

Какво съставлява " Портовая "?

Компресорна станция " Портовая " се намира близо до град Виборг на брега на Финския залив, където " Северен поток-1 " влиза в Балтийско море.

Станцията помпа газ по тръбата с дължина 1224 км по дъното на морето да излизането й при немския град Грайфсвалд. " Газпром " постоянно се хвали, че " Портовая " е най-голямата компресорна станция в света.

Разписаният потенциал на " Северен поток-1 " е 55 милиарда куб. м газ годишно. През 2020 година и 2021 година обаче станцията е изпомпала към Европа по над 59 милиарда куб. м газ, откакто са били подхванати ограничения за повишението на потенциала й. Това се равнява на над една трета от износа на съветски газ за Европа.

През 2020 година “Портовая " реализира връх от съвсем 177 милиона куб. м газ, изпомпани за едни ден.

Руски турбини

Русия създава турбини с оптимален потенциал от 25 мегавата. Инженерната компания " Пауър машинс " (Power Machines) създава два нови вида турбини с потенциал от 65 и 170 мегавата всяка. Първата се чака да проработи тестово през 2024 година, а втората - през 2023 година

В тирада през Народното събрание предишния месец министърът на стопанската система и търговията Денис Мантуров съобщи, че Русия форсира тестването на огромните турбини " в полза на съветския енергиен бранш ".

 

Последвайте Епицентър.БГ към този момент и в ! 

 
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР