Трите величествени вековни секвои в местността Ючбунар, край с. Богослов,

...
Трите величествени вековни секвои в местността Ючбунар, край с. Богослов,
Коментари Харесай

Вековните секвои край с. Богослов станаха любими дървета за 2017

Трите величествени вековни секвои в местността Ючбунар, край с. Богослов, община Кюстендил, са избрани от гласувалите в състезанието "Дърво с корен " на фондация "ЕкоОбщност " за обичани дървета за 2017 година Те събраха 898 гласа в своя поддръжка.
Секвоята е импортирана в България в края на 19-и век. Трите извисяващи се над 30 м дървета са засадени край с. Богослов от лесовъда Йордан Митрев.

Около тях се е оформила младо потомство гора от секвои. Обиколките на дърветата също впечатляват с размерите си: 9 м, 8,20 м и 3,90 м.
Секвоената горичка е обичано място за разходки измежду природата за туристи и локалните хора.

Номинация за секвоите в състезанието направиха представителите на Туристическо сдружение "Осогово " - Кюстендил и телевизионният кореспондент Живко Константинов.
Вековните секвои ще получат диагностика с рекомендации за подобаващи грижи от Асоциацията на арбористите в България.

Те ще показват България в състезанието "Европейско дърво на годината 2018 ", който ще събере обичаните дървета от 13 страни. Гласуването за избор на победител в състезанието ще се организира през м. февруари 2018 година

Подгласници на секвоите станаха: на второ място - 400-годишен окосмен дъб в центъра на гр. Тервел, номиниран от възпитаници и преподаватели в СУ "Йордан Йовков " гр. Тервел, на трето място - 800-годишен дъб край с. Еловица, община Трън, номиниран от Людмила Гюрова.

В категория "Вековните дървета приказват " най-вече поддръжка (54 гласа) събра 600-годишен цер край с. Макреш, община Димово. Неговата история описа Денис Димитров от Димово, който е възпитаник в ПМГ "Екзарх Антим I ", Видин. На второ място остана 150-годишен дъб край Алфатар, препоръчан за присъединяване от Общинска администрация Алфатар, а на трето - 300-годишен горун край с. Голеш, община Годеч, уединен потомък на Великата българска гора, показан от доцент доктор Росен Цонев от Биологически факултет на Софийския университет.

В категория "Млад природолюбител " журито присъди премията на учениците от 8.клас с началник Стойна Илиева от Професионална гимназия по стопанска система „ Д-р Иван Богоров”, гр. Варна. Тяхната история е за 12-годишния ливански кедър, който пораства и под тяхна грижа в двора на гимназията.

Тази година журито отличи особено в категория "Дървото на моя живот " историята на Величка Георгиева от с. Братаница, община Пазарджик за 32-годишната кайсия, която пораства в двора на къщата й.

Доц.д-р Веселка Тончева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей – Българска академия на науките, ас. доктор Евгени Цавков от Лесотехническия университет и инж. Тома Белев от Асоциацията на парковете в България - членове на журито на състезанието - връчиха премиите на присъстващите отличени участници.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР