Птиците всъщност използват звука като основно сетиво за ориентиране –

...
Птиците всъщност използват звука като основно сетиво за ориентиране –
Коментари Харесай

Къде сa ушите на птиците?

Птиците в действителност употребяват звука като главно осезание за насочване – само че и фактически са потайно по отношение на метода, по който го възприемат. Този метод може да варира съгласно зависи от типа, а някои пилета имат специфични съоръжения за реализиране на свръхчувствителен слух.

Да, птиците имат уши, само че те не са външни. Така че, за разлика от хората и нашите огромни ушни миди (които са произлезли от хрилете, в случай че не знаете), те имат… ами, просто едни дупки, покрити от „ ушни калпачета “ или ушни пера, които ги защищават и могат да подобрят слуха, като насочват звука към ухото.

Под ушните капачета се намират фуниевидни отвори, които водят до ушния канал, външното, междинното и вътрешното ухо; сходно устройство като при хората. Голямата разлика обаче е в неналичието на външно ухо, което при бозайниците е от решаващо значение за установяване на източника на звука. Тогава по какъв начин го дефинират в птичия свят?

Определянето на мястото, откъдето идва звукът в триизмерното пространство, е от решаващо значение за оцеляването на птиците. Ето ви да вземем за пример совите, тези тихи убийци, които могат да се нахвърлят върху дребен бозайник под снега с невероятна точност.

Знаем, че те могат да схванат дали звукът идва отляво или отдясно, тъй като имат ушни дупки от двете страни, само че по какъв начин дефинират дали идва от горната страна или изпод, за което нормално се счита, че са нужни ушни миди? Проучване от 2014 година изследва този въпрос и открива, че точно формата на главата на птиците естествено трансформира метода, по който те възприемат звука, предоставяйки информация за височината на източника. Това значи, че те могат да откриват звуци над или под тях, макар че нямат външни уши.

Където написа „ Ear coverts “

Най-общо казано, ушите на птицата могат да се намерят ситуирани от двете страни на главата, малко под очите. Но има и някои изключения – да вземем за пример совите имат асиметрични уши, едното от които е по-високо от другото. Тази специфичност им разрешава да дефинират с още по-голяма акуратност мястото, откъдето идва даден тон, което им оказва помощ да са невероятните хищници, които виждаме през днешния ден.

Природонаучният музей в Лондон услужливо пъхна молив в ухото на изложена сова, с цел да показва на посетителите къде се намира то по отношение на останалата част от черепа.

А до момента в който сме на тематиката за нещата, които не сме изцяло сигурни дали птиците имат – знаете ли, че единствено някои имат пениси?

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР