Трима българи ще участват във II кръг на турнирите за

...

Трима българи са във II кръг за Световната купа по шахмат

Трима българи ще вземат участие във II кръг на шампионатите за Световната купа по шахмат в Сочи (Рус). През 2021 година за първи път редом се организират две обособени съревнования - една открита и една напълно за дами. В открития шампионат в действителност вземат участие единствено мъже, откакто международната шампионка при дамите Дзю Уъндзюн (Кит) отхвърли поканата и мястото ѝ беше заето от Дмитрий Яковенко (Рус).

Участие отхвърли и някогашният международен първенец Веселин Топалов (понастоящем №20 в ранглистата на FIDE), който бе сменен от различен руснак - Кирил Алексеенко. Така в конкуренциите в черноморския курорт място откриха петима български шахматисти - Иван Чепаринов (№69) и Момчил Николов (№452) в открития шампионат и Антоанета Стефанова (№24 при жените), Нургюл Салимова (№62) и Виктория Радева (№167) при дамите.

Чепаринов и Стефанова по право пропуснаха I кръг, а от другите ни трима представители единствено Салимова съумя да отстрани съперничката си. 18-годишният вундеркинд от Крепча надигра перуанката Ингрид Алиага Фернандес с 2,5:1,5 т., откакто двете си размениха по едно реми в класическите партии, а в тайбрека на рапид българката направи реми с белите и взе победа с черните.

Същевременно Радева загуби с 0:2 т. против американката Татев Абрахамян, а Николов отстъпи след тайбрек с 2,5:3,5 т. пред аржентинеца Федерико Перес Понса.

Директно във II кръг поставеният под №47 в схемата Иван Чепаринов ще стартира присъединяване си с минимач против №82 Расмус Сфане (Гер), преодолял на старта №175 Есам ел Гинди (Ег) с 2:0. При дамите поставената под №16 Антоанета Стефанова стартира против №49 Александра Малцевская (Рус), победила в I кръг над №80 Мейли-Жаде Уеле (Кан) с 1,5:0,5. Следващата съперничка на Нургюл Салимова (№45 в схемата) пък е опитната германка Елизабет Пец (№20).

В открития шампионат вземат участие общо 208 мъже, като лидер на схемата е международният първенец и №1 в света Магнус Карлсен (Нор). Женската скица включва общо 103 шахматистки, като с най-голям рейтинг е международната №2 Александра Горячкина (Рус).

Освен трофея залогът в конкуренциите за Световната купа е присъединяване в двата Турнира на претендентите за международната купа през 2022 година Квоти ще получат двамата финалисти при мъжете и първите три състезателки при дамите, които следващата година ще се впуснат в борба за правото да провокират международните първенци - Карлсен и Дзю.
Източник: segabg.com