Три от четири държави ще бъдат с намалена плодовитост през

...
Три от четири държави ще бъдат с намалена плодовитост през
Коментари Харесай

До 2100-тна година над 97% от държавите по света ще бъдат с намалена плодовитост

Три от четири страни ще бъдат с понижена плодовитост през 2050 година, заяви Пи Ей Мидия/ДПА, базирайки се на научно проучване. 

Причината за намаляването на популацията ще бъде спад на коефициента на плодовитост.

До 2100 година повече от 97% от страните - 198 от 204, ще имат равнища на фертилност под нужното за оцеляване на популацията.

Изследването е оповестено в сп. " Лансет ". Анализът е на Института по здравни измервания и оценка във Вашингтон. Според него в края на века в Субсахарска Африка ще се ражда всяко второ дете на планетата. 

Коефициентът на плодовитост в Западна Европа през 2050 година ще бъде 1,44, а през 2100 година - 1,37. Във Англия този знак през 1950 година е бил 2,19, през 1980 година - 1,85, а през 2021 година - 1,49. За да се задържи актуалното равнище на популацията без забележителна имиграция, е нужен коефициент, еднакъв на 2,1. През 2050 година плодовитостта във Англия ще бъде 1,38, а през 2100 - 1,30. Според проучването това би представлявало съществено предизвикателство за икономическия напредък поради отслабването на работната мощ и застаряващото население. 

В страните с невисок коефициент на плодовитост ограничения като отпуск за гледане на дете, безвъзмездни грижи за деца, повече права на родителите на работното място могат да съставляват дребен тласък за увеличение на раждаемостта. Въпреки това обаче равнищата ще останат прекомерно ниски. 

Д-р Наталия Бхатачарджи от Департамента по медицина към Вашингтонския университет, която е съавтор на проучването, сподели, че бъдещите трендове за равнищата на плодовитост и броя на живородени деца ще трансформират международната стопанска система и салдото на силите, както и че ще е нужна метаморфоза на обществата. 

Според разбора Нигер ще бъде с най-високия коефициент на плодовитост през 2050 година - пет деца на една жена. Този коефициент обаче може да спадне до 2,7, в случай че бъдат реализирани задачите за всеобщо обучение, осведоми Българска телеграфна агенция.

Южна Корея ще има най-ниския сходен знак в средата на сегашния век - 0,82 деца на жена. 

Световният коефициент на плодовитост спада през последните 70 години - от близо 5 деца на жена през 1950 година до 2,2 деца на жена през 2021 г. 

Учените предизвестяват, че за опазване на коефициента на плодовитост са нужни политики, подкрепящи хората, които желаят да имат деца. Отворените за имигранти граници ще бъдат значими за опазване на икономическия напредък. Субсахарска Африка има витален запас, който липсва на застаряващите общества - младо население. 

Обезпокоително е това, че в подтекста на наклонността към понижаване на популацията и неналичието на ясни решения някои страни употребяват драконови ограничения за ограничение на репродуктивните права. Задължително е правата на дамите да бъдат предпазени и те да бъдат подкрепяни в желанието си де имат деца, както и да не престават кариерното си развиване, добави доктор Бхатачарджи. 

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР