Ароматно нектаринено сладко
Необходими Продукти
● нектарини - 2 кг● кафява захар - 500 г
● ванилия - 1 ч.л. дестилат или 2 прахчета
● лимонена киселина - 1/2 ч.л.
Начин на подготвяне
Набавяме си добре узрели, само че твърди плодове.
Измиваме ги и ги обелваме. Нарязани на междинни кубчета, прасковите засипваме със захарта. Покриваме съда със стреч фолио и оставяме за 24 часа на хладно. На идващия ден изсипваме отделения сироп и го загряваме на котлона, до момента в който се посгъсти.
После прибавяме нарязаните на късчета нектарини и лъжичка от ваниловия мирис. Варят се на слаб котлон, като ги разбъркваме деликатно, с цел да запазим консистенцията на нарязания плод.
Гъстотата на сиропа ревизираме, като част от него слагаме в изстудена порцеланова чинийка.
10 минути, преди да отстраним сладкото от котлона, прибавяме лимонената киселина, разтворена в лъжица топла вода.
Насипваме го горещо в чисти и сухи бурканчета, които обръщаме с капачката надолу. Ароматът на ванилия е прелестно комбиниране с уханието на тези плодове.
Ароматното нектаринено сладко е готово.




