Това обяви пред bTV бившият енергиен министър и кандидат за

...
Това обяви пред bTV бившият енергиен министър и кандидат за
Коментари Харесай

Трайков: Не консервация, а продажба на реактора за ”Белене”

Това разгласи пред bTV някогашният енергиен министър и претендент за президент Трайчо Трайков. По думите му това слага плана в една група с КТБ.

Преди дни също някогашен министър на енергетиката Румен Овчаров предизвести, че оборудването на АЕЦ Белене не е консервирано надеждно, стои навън и може да бъде компрометирано. Според настоящия министър Теменужка Петкова то се съхранява и охранява добре.

Според Трайков Очевидно няма да бъде пропусната нито една опция от „ Белене” да продължат да се дърпат милиарди във всички направления.

„ Желанието да се крадат милиарди без забележим резултат за хората ги обединява”, означи Трайков. Според него терзанията към „ Белене” са „ дали след тези 3 милиарда няма да изхвърчат още 30”. „ Колкото и да е огромна сумата от 3 милиарда, тя е 10-15% от общата, която е нужна, с цел да бъде приключено това премеждие, посочи Трайков. По думите му последните калкулации за финалната сума за „ Белене” са за 10-11 милиарда евро.

На въпрос за оборудването за АЕЦ Белене, за което България заплати 620 млн. евро след правосъдно решение и което Румен Овчаров сигнализира, че се съхранява при неуместни условия. Трайков разяснява, че това не е най-същественият въпрос.

„ Когато притежаваш нещо, което не ти е належащо, това, което би трябвало да те занимава, е по какъв начин да го продадеш, а не по какъв начин да го съхраняваш”, означи той.

„ Никога няма да чуете цифри от хората, които пазят плана – нито какъв брой ще коства, нито какъв брой ще коства електрическата енергия. А електрическата енергия ще е допустимо най-скъпата от всяка нова мощ, която се вкара в България”, сподели някогашният енергиен министър. Според него тя евентуално би била 200 лева на мегаватчас.

Трайков счита, че най-хубавият миг за договаряния за оборудването е бил изтърван, а той е бил, преди да платим парите, с цел да можем да използваме интереса на съветските сътрудници.

„ Още повече в сегашната обстановка, когато финансовото състояние на „ Росатом” е все по-тежко, на тях им липсва оборотен капитал за плановете в чужбина и биха имали интерес да го използват”, сподели Трайков.

По думите му оборудването би трябвало да бъде вложено в план, който не е в България.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР