Тихият океан е най-дълбокият и голям воден басейн на нашата

...
Тихият океан е най-дълбокият и голям воден басейн на нашата
Коментари Харесай

Най-големите загадки на Тихия океан

Тихият океан е най-дълбокият и огромен воден басейн на нашата планета. Той покрива цели 32 % от повърхността ѝ, а водите му са дом на голямо многообразие от скотски и растителни типове. Въпреки че учени от целия свят непрестанно го изследват и към този момент знаем доста за него, към момента има някои неразгадани загадки, които не престават да озадачават специалистите. Ето и няколко образеца: 

Whatever happened to the legendary 'lost' continent of Mu?
— The Independent (@Independent)
Потъналият континент Му 

Някои хора имат вяра, че в далечното минало в Тихия океан е съществувал континент, наименуван Му. Според тях, там живели към 60 млн. души, които били представители на цивилизацията Наакал. Името Му било употребявано за пръв път от абата Брасер дьо Бурбур, който неправилно разчел ръкописи на маите, съдържащи сведения за земя, намираща се на запад от Мексико, в Атлантическия океан. По-късно, мистификацията била разпространявана от окултния публицист Огюст льо Плонжон и полковник Джеймс Чърчуорд. Според тях, античните жители на Му били извънредно интелигентни, а цивилизацията им просперирала, само че континентът бил погубен преди към 12 000 години вследствие на естествени катаклизми (земетресения и мощни вулканични изригвания) или война с Атлантида. Една от теориите гласи, че оживелите се преселили в Азия, Египет и Южна Америка. Според геолозите, няма никакви доказателства в поддръжка на изказванията, че подобен континент е съществувал в миналото. Те акцентират, че на процедура е невероятно сходна обширна територия да изчезне за толкоз къс интервал от време. 

Изчезналите острови

Разказът за гибелта на Му може и да е единствено легенда, само че съществуват надалеч по-достоверни сведения за други острови в Тихия океан, които са изчезнали. Пример в това отношение е Теониману, който бил част от Соломоновите острови. Предполага се, че това малко парче земя е потънало преди стотици години, откакто било раздрано от изригването на подводен вулкан. Това провокирало както огромно свлачище, по този начин и поредност от талази цунами. Известен е и различен любопитен случай. През 1774 година капитан Джеймс Кук се натъкнал на дребен остров в южната част на Тихия океан. Той го кръстил Санди и го отбелязал в картата, която изготвял по това време. Островът бил упоменат още веднъж през 1876 г, когато бил видян от екипажа на кораба „ Велосити “. През 2012 година, обаче, регионът бил проучен от австралийски учени, които по този начин и не съумели да открият Санди. Нещо повече – изследванията им открили, че дълбочината в тази част на Тихия океан е над 1300 м. На какво се дължи мистериозното изгубване на острова? И дали въобще е съществувал? Все още никой не знае отговорите на тези въпроси, което трансформира тематиката за Санди в една от най-големите загадки, свързани с Тихия океан.  

When the tops of the volcanoes appear above the water, an island is formed.
Watch the Kavachi undersea volcano as it erupts underwater in the middle of the Pacific Ocean, in the Solomon Islands
— The Science World (@scienceworld224)
Подводни вулкани

Едни от най-големите вулкани на нашата планета са ситуирани в Тихия океан. Сред тях е Хавър, който се намира на дълбочина от 914 м. През 2012 година, в продължение на цели три месеца, той бълва големи количества лава по едно и също време от 14 обособени отвора. През януари 2022 година пък изригна различен подводен вулкан – Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай, намиращ се покрай архипелага Тонга. Според учените, вследствие на това събитие в стратосферата е била изхвърлена водна пара, равняваща се на размера на 60 000 басейна с олимпийски размери. Тъй като парата е натурален парников газ, който задържа топлината, това е асъдействало за покачването на температурите в световен мащаб. Експертите акцентират, че към 70 % от вулканичните изригвания се случват под вода, само че към момента се знае относително малко за тези феномени. При тях се следи образуването на разнообразни типове лава, главната причина за което е мощното налягане. Основният проблем при проучването на тези изригвания е, че те постоянно се случват на огромна дълбочина и остават незабелязани. 

Мистериозни звуци

Националната организация за океаните и атмосферата на Съединени американски щати (НАОА) от години изследва някои необясними звуци, уловени в Тихия океан. Сред тях са така наречен The Bloop, Upsweep и Slow Down. Те са записани благодарение на специфични апарати, ситуирани от НАОА в разнообразни региони на океана. До ден сегашен учените не са сигурни какви са източниците на тези звуци. Според някои, става въпрос за огромни морски животни, а съгласно други – за придвижване на ледници. Особено огромен интерес провокира Upsweep. Регистриран за пръв път през август 1991 година, този тон е с дълготрайност няколко секунди и е сезонен, като може да бъде чут напролет и есента. Според специалистите, източникът му се намира някъде сред Нова Зеландия и Южна Америка. Една от най-популярните теории гласи, че той е провокиран от подводни вулкани, само че въпросното изказване към момента не е доказано, защото няма неопровержими доказателства в негова поддръжка. 

Yosuke Tanaka encountered an 8-foot-long giant squid while diving with his wife off the western coast of Japan.
— CNN (@CNN)
Чудовища от дълбините

През годините учените са се натъквали на редица големи създания, живеещи в Тихия океан (като гигантските калмари, например), само че специалистите са уверени, че в дълбините му се спотайват още доста създания, за които към сегашния миг не знаем безусловно нищо. Всеизвестен факт е, че колкото по-голяма е дълбочината, толкоз по-силно става налягането, а температурите спадат фрапантно. Тази среда е извънредно неподходяща за живот, само че все пак е дом на редица необикновени същества. В хода на експедиция, извършена край крайбрежията на Чили през януари и февруари 2024 година, бяха открити повече от 100 незнайни до този миг морски животни. Сред въпросните създания са нови типове морски таралежи, мекотели и омари. Учените считат, че цялостното им идентифициране евентуално ще отнеме няколко години. Те допълват, че сходни експедиции са извънредно значими, защото способстват за опознаването на живота в дълбините на Тихия океан. 

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в  

* Във видеото: 

Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР