ТЕЦ Брикел ще продължи да работи, след като Административният съд

...
ТЕЦ Брикел ще продължи да работи, след като Административният съд
Коментари Харесай

Съдът пусна отново ТЕЦ "Брикел"

ТЕЦ " Брикел " ще продължи да работи, откакто Административният съд в Стара Загора анулира заповедта за прекъсване на индустриалната активност на предприятието,. Засега повече детайлности не са известни.

Принудителната мярка беше наложена на 29 юли от Регионална инспекция за опазване на околната среда - Стара Загора след инспекция на някогашния министър председател Кирил Петков и екоминистъра в неговия кабинет Борислав Сандов. Тогава Сандов изясни:

" Затваряме Топлоелектрическа централа " Брикел ", тъй като не дава отговор на екологичните условия, европейските правила и българското законодателство. Собствениците не желаят да модернизират предприятието, тъй че да не замърсява околната среда и да не поврежда човешкото здраве. Миналата година предприятието е работило над средногодишната норма на серни диоксиди. От 15 декември 2021 година е с ново сложно позволение, само че очевидно не желае да се съобрази с новите условия в него, тъй като не е подписало протокол за него.

Централата би трябвало да работи с 80% въглища и 20% биомаса/слама, а в докладите си сочи, че съотношението е 50 на 50. При визитата ни споделиха, че работи на 100% въглища. Къде е разликата - за сламата не се заплащат въглеродни излъчвания и с цел да заплащат двойно по-малко излъчвания, рапортуват съответствие 50 на 50. На място обаче се вижда, че те нямат плява и единствено по документи заявяват това гориво.

Всяко дружество работи със личен мониторинг и рапортува, само че това е циничен механизъм, тъй като замърсителят би трябвало самичък да рапортува нарушавания. Но даже и по данни на личния мониторинг, операторът регистрира превишения. А нашата мобилна станция, сложена към този момент на вярното място, при инспекцията с премиера доближи оптималния си потенциал на премерване, повече от това не можеше да мери ".

Сандов предизвести, че с цел да проработи още веднъж, Топлоелектрическа централа " Брикел " би трябвало да приведе параметрите си в сходство с изискванията на българското и европейското законодателство, да няма неорганизирани излъчвания, в това число и тези, които излизат през цялата постройка и през така наречен байпасен комин, който е единствено за спешни обстановки.

 

Припомняме какво е да живееш в Гълъбово:
Източник: segabg.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР