Темата за златните паспорти има външнополитически и вътрешнополитически аспект. Тя

...
Темата за златните паспорти има външнополитически и вътрешнополитически аспект. Тя
Коментари Харесай

Атанас Русев: По-изгодно е да закрием схемата за т. нар. златни паспорти

Темата за златните паспорти има външнополитически и вътрешнополитически аспект. Тя стана изключително остра на европейско равнище още през 2020 година, а ние попадаме в доста тежка от репутационна позиция група страни, която е под засилен напън от Европейската комисия да отстрани опцията за този вид издаване на документи за поданство. Това уточни пред БНР Атанас Русев шеф на стратегия „ Сигурност “ в Центъра за проучване на демокрацията.
„ Като изключително огромни рецензии имаше  във връзка с така наречен златни паспорти. В Европейски Съюз ние стоим в една малко очернена група дружно с Малта и Кипър , които имаха огромни проблеми и сега против тях тече и наказателна процедура поради използването на тези схеми за златни паспорти. Това, поради което ни се размина, е по-скоро мащабът . България последно има към 116 издадени такива паспорта. Един Кипър е издал близо 6 800 такива паспорта. Мащабите са несравними. Подобно е ситуацията и в Малта. “

 Атанас Русев Снимка: ЦИД

Според Русев „ в нашия случай има умишлено преувеличаване на случаите “.

Няма по какъв начин внезапно всичките 116 внезапно да се окажат корумпирани предприемачи и хора с незаконно минало . Вероятно някаква част от тези хора имат проблем, само че не мисля, че можем да приказваме за мащабите на Малта и на Кипър. “

Направените оценки демонстрират, че този вид схеми за придобиване на поданство или непрекъснато престояване мощно покачва риска от пране на пари, укриване на налози, корупция , посочи Русев.

„ Просто тъй като притегля характерен профил от хора . “

За нас като страна по-изгодно е да закрием този вид скица , може да остане другата – за така наречен златни визи, счита Атанас Русев.

„ Със сигурност има потребност да се направи оценка на тази мярка като цяло – дали работи или не работи. Според мен персонално тя не работи, особено за златните паспорти. Стотина паспорта за толкоз време, приказваме в най-оптимистичния случай за тези 9 години да са влезнали 90 милиона евроинвестиции , в случай че считаме по оптималния предел, който се изисква. Като даже не е несъмнено, че те са останали. “

Мнението в елементи чуйте в звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР