Уроците от Съединението на България са много и на мен

...
</TD
>Уроците от Съединението на България са много и на мен
Коментари Харесай

Историк преди Съединението: Рядко се замисляме какво са ни донесли тези исторически дати

Уроците от Съединението на България са доста и на мен ми се желае да приказваме по-скоро за позитивните. Това сподели в предаването " Цветовете на Пловдив " по Радио " Фокус " историкът Видин Сукарев.

" Положителните общо взето са ясни: единението, загърбването на дребнави личностни и партийни пристрастености. От там нататък дейните дейности на българската дипломация, от които мисля, че също има какво да се получим, макар че тогава България е в извънредно тежка интернационална изолираност. Всъщност приказвам за Княжество България, тя няма статута към момента на суверена, равноправна с останалите самостоятелни страни, а има един власилитет, а този власилитет нормално постоянно се акцентира и в учебници, и в научни издания. Строго видяно власилитета е много фиктивен с доста връзки и съвсем постоянно когато българската страна застане със своят институционален престиж, с ресурсите, които има, въпреки и неголеми, само че въпреки всичко тя към този момент си е една страна, вървяща по пътя на модернизацията, съвсем постоянно е успявала да се пребори с пречките, със спънките, с това, което е било належащо и е трябвало да го реализира. Добре се вижда това в нашата история и развиване след Съединението ", добави Видин Сукарев.

Според него, сигурно това са едни позитивни черти и характерности.

" По отношение на тези, които не са чак толкоз позитивни, може да се каже, че в действителност със Съединението, в народопсихологически проект, се затвърждава една податливост, която и до ден-днешен ние, българите, притежаваме - склонността да се работи хазартно, всичко или нищо, да се залага значително на една карта, на една стъпка, на едно вероятно позитивно развиване без така наречен проект Б или въобще без да се имат поради запаси. Естествено, че всички останали страни, чиито ползи са нарушени от Съединението, а на процедура това са всички български съседи, огромна част от великите сили, са били наясно, че българите със Съединението няма да се спрат и ще желаят и още, и още. Така че един минус на нашата политическа класа е тъкмо това: че този урок не е теоретичен, че не са си давали сметка, че идващите стъпки би трябвало да бъдат към този момент доста по-добре премислени, координирани ", счита Сукарев.

По думите  му, частично това се случва и с оповестяването на независимостта през 1908-1909 година, макар че там също има някои хазартни дейности.

" При всички положения от Съединението до Балканските войни всички историци, въобще откриватели на политически, дипломатически, културни, икономически въпроси, правят оценка развиването на страната ни с доста по-голяма степен в позитивен колорит. Но аз си мисля, че в известна степен крахът, който настава по-късно, имам поради националните произшествия, те предопределят нашето развиване като страна, като нация в доста връзки даже и до през днешния ден. В някаква степен това е обвързвано с тези бързи триумфи, които ние сме извоювали и някак си не сме си дали сметка, че сме имали шанс ", разяснява още историкът.

Според Сукарев нашите политици непрекъснато би трябвало да се обръщат обратно, с изключение на да гледат напред. Защото, с цел да гледаш напред, би трябвало да имаш добра визия какво стои зад тила ти.

" Всъщност понастоящем, ние с огромно неспокойствие чакаме празниците, тъй като има почивни дни, рядко се замисляме какво са ни донесли тези исторически дати, имам поради какво повече от развяването на флагове, от вечерни инспекции, от " българи юнаци “ и други актове на патриотична изява, които не са нещо неприятно. Но в случай че зад тази повърхнина няма наличие, към този момент нещата получават по-различен темперамент и трактовка. 

Така че в действителност на нас ни липсва тази предвидливост и би трябвало доста да се работи в това отношение. А аз нямам поради единствено политиците, те не са спуснати с парашут – те са определени от народа, те са част от българското общество, те са български жители. Така че в действителност би следвало да има доста по-сериозни диспути, политики, равносметки. Защото това, което се случва в нашето съвремие, не че би трябвало да си посипваме главата с пепел, несъмнено, в действителност в случай че гледаме по стопански, изключително макроикономически индикатори, сега българските жители живеят по най-хубавия метод в цялата българска история. 

Но при всички положения е можело и следва да бъде и по-добре. Така че политиците са ни в дълг. Но също по този начин и самите ние, несъмнено, защото както казахме, те са функционалност. И в случай че би трябвало да се върнем, а то би трябвало, тъй като това е мотивът за нашия диалог, на Съединението, на историческите събития, в действителност това е един голям и бих споделил даже неизчерпаем източник на ентусиазъм ", добави още Видин Сукарев.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР