Откриването на филиал в структурата на Софийския университет Св. Климент

...
</TD
>Откриването на филиал в структурата на Софийския университет Св. Климент
Коментари Харесай

Добри новини за образованието в Бургас

Откриването на филиал в структурата на Софийския университет " Св. Климент Охридски " в Бургас предлага в отчет до Министерския съвет (МС) служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов. Предложението за откриването на филиала на СУ в Бургас е оповестено за публично разискване в уеб страницата на Министерството на образованието и науката (МОН) и в на Портала за публични съвещания.

" На съображение член 10, алинея 2, т. 1, по отношение на член 9, алинея 3, т. 3 от Закона за висшето обучение (ЗВО) и член 31, алинея 2 от Устройствения устав на Министерския съвет и на неговата администрация, импортирам за разглеждане план на разпореждане на Министерския съвет за разкриване на филиал в структурата на Софийския университет " Св. Климент Охридски " в град Бургас. Предложението е на съображение позитивно оценен от Националната организация за оценяване и акредитация план (протокол номер 21 от съвещание на Акредитационния съвет от 5 декември 2019 г.) и решение на Академичния съвет на висшето учебно заведение в този смисъл. Мотивите на Софийския университет " Св. Климент Охридски " за разкриване на филиал в Бургас подхождат на задачата и стратегическата цел на висшето учебно заведение, избрани от традицията и смисъла му, като водеща институция за обучение от типичен вид, подготвяща експерти за другите обществени и културни сфери на публичния живот ", написа в отчета си просветителният министър, заяви Българска телеграфна агенция.

Той разяснява, че предлагането е израз на сериозната социална нужда на Бургас и на района, като задачата е да се отговори на нуждата от фрагменти за туристическия и културен бизнес в комбиниране с духовна култура и мениджмънт в региона на поклонническия туризъм. Подготовката на фрагменти с висше обучение по специалности от професионалните посоки на филиала ще обезпечи редица преимущества на града и района. Бургас е един от най-динамично разрастващите се български градове с положително качество на живот и през последните години статистически заема едно от първите места в страната по приръст на младежите. Тъй като филиал на най-значимия ни университет ще способства за културното развиване на целия район, общинското управление и кметството на Бургас застават зад концепцията за основаването му и обезпечават съответната материално-техническа база в нужния потенциал за потребностите на образованието.

Образователният министър отбелязва, че Софийският университет " Св. Климент Охридски " е най-голямото висше учебно заведение у нас и включва в структурата си 16 факултета, три департамента, три научноизследователски института и редица обслужващи звена, лаборатории, просветителни и научни центрове. В него работят към 1700 преподаватели, от които над 900 са хабилитирани. Подготовката на студентите на университета е по общо 110 специалности от 29 професионални посоки. Оценката от институционалната акредитация на висшето учебно заведение е 9,61 при канара до 10,00, със период до 20 септември 2024 година

Професионалните посоки 2.4. " Религия и теология " и 8.3. " Музикално и танцово изкуство ", по които ще се образоват студентите във филиала, имат годна програмна акредитация, според наредбата на параграф 61 от Преходните и заключителни разпореждания на Закона за висшето обучение (изм. и доп., Дъждовни води, бр. 56 от 2022 г.). Подготовката, според плана за разкриване на звеното, ще се реализира по две специалности от професионалното направление " Религия и теология ": " Църковен мениджмънт " и " Християнско поклонничество " за придобиване на образователно-квалификационната степен " магистър " в задочна форма, и по три специалности от професионалното направление " Музикално и танцово изкуство ": " Музикални медийни технологии и тонрежисура " за придобиване на степента " бакалавър " по член 42, алинея 1, т. 1, писмен знак " б " в постоянна форма, както " Аудио-визуален дизайн " и " Филмова и театрална музика " за придобиване на степента " магистър " в постоянна форма.

Предвидено е образователният развой да се обезпечава от 20 преподаватели на главен трудов контракт в университета, като според плана ще бъдат назначени и още 10 преподаватели. Впоследствие, според от потребностите, ще бъдат оповестени състезания за повече преподаватели. Филиалът ща се ръководи от шеф и заместник-директор. За потребностите на филиала община Бургас дава кабинети и зали в новопостроена постройка на конгресния център в града. Допълнително за задачите на образованието в професионалното направление " Религия и теология " е обезпечена социално-битова среда в Енорийските културно-просветни центрове при храмовете " Св. Иван Рилски " и " Св. Атанасий ". За образованието в професионалното направление " Музикално и танцово изкуство " са избрани студия в реновирания Културен център на Бургас. Осигурени са и общежития за студентите в здания, предоставени на Университета " Асен Златаров " в Бургас.

Определеният от Националната организация за оценяване и акредитация потенциал на филиала е в границите на одобрения потенциал на професионалните посоки на висшето учебно заведение: общо 40 студенти по специалностите от направлението " Музикално и танцово изкуство " в постоянна и задочна форма на образование и 50 студенти по специалностите в направлението " Религия и теология " в задочна форма. За оферти план на акт не са нужни спомагателни средства и не се плануват спомагателни разноски, се осведоми в отчета.

" Предвид гореизложеното и на съображение член 10, алинея 2, т. 1, по отношение на член 9, алинея 3, т. 3 от Закона за висшето обучение и член 8, алинея 1 от Устройствения устав на Министерски съвет и на неговата администрация, предлагам Министерският съвет да одобри плана на разпореждане за разкриване на филиал в структурата на Софийския университет " Св. Климент Охридски " в град Бургас ", написа служебният министър на образованието и науката.

Проектът като цяло има влияние и във връзка с студентите в страната, а по този начин и към висшите учебни заведения в България. По данни на Националния център за информация и документи (НАЦИД) през втория учебен срок на академичната 2021/2022 година броят на настоящите студенти е 200 781, на висшите учебни заведения в системата на висшето обучение - 52, а на преподавателите на главен трудов контракт във всички висши учебни заведения - 16 814.

Косвено планът се отнася също към родителите и фамилиите на студентите и абитуриентите, както и към работодателите, в качеството им на ангажирани евентуални ползватели на експерти, изграждани в границите на системата на висшето обучение.

 
Източник: burgas24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР