Тази седмица основната тема в сутрешното предаване на Радио София

...
Тази седмица основната тема в сутрешното предаване на Радио София
Коментари Харесай

Иван Чакъров: Целта ми е да адаптираме ромското население в „Красна поляна“ с българското

Тази седмица главната тематика в утринното предаване на Радио София беше регион „ Красна поляна “ . Жителите откроиха главните проблеми на територията – мръсният въздух, ромското население, осветлението в парк „ Св. Св. Петър и Павел “, парк „ Лебеда “.
В последния ден от седмицата в студиото посетител беше кметът на „ Красна поляна “ Иван Чакъров. 
„ През последните 15 години, парк „ Св. Св. Петър и Павел “ се трансформира в доста посещавано място. Втора година се борим да се направи осветяване в парка “, сподели Чакъров.
По думите му, осветлението ще  коства над 450 000 лв..
„ Трябва да е LED осветяване . По план са планувани 156 стълба. Досега са били 35-40 “, добави кметът.
Иван Чакъров изрази вяра напролет на идната година да бъде построено осветлението и видеонаблюдението в парка.
По отношение на парк „ Лебеда “ , кметът на „ Красна поляна “ сподели, че теренът му е бил продаден в края на 90-е години. След това парцелът е препродаван няколко пъти.
„ Последният притежател внесе план в НАК за дотъкмяване на строителството. Засега имаме диалози следващата година да стартира да приключва този план “.
През седмицата жителите откроиха главният проблем в „ Красна поляна “ – мръсният въздух.
„ Красна поляна “ е един от особените региони на София. Той е необикновен и друг, тъй като в „ Красна поляна “ половината население е ромско . Ако регионът е 70 000 поданици – 35 000 са роми и то главно съсредоточени в „ Татарли “ и „ Факултета “. Болшинството се отопляват на твърдо гориво – и то най-евтиното и открито по кофи за отпадък “, сподели Чакъров.
Той добави, че е внесъл отчет за унищожаване на каруците.
„ Проблемът е, че това население е по-бедно и те гледат да се отопляват през зимата на най-евтиното гориво “, сподели кметът на региона - „ Ние се опитваме да ограничим това отопление . Полицията към този момент е задържала 7-8 души, които горят боклуци. “
Иван Чакъров добави, че една от задачите му е приспособява ромското население в „ Красна поляна “ с българското.
„ 90% от чистотата, асфалтиране, плочки, косене, разчистване в строителството го правят ромите “, сподели Чакъров и добави, че би трябвало да се работи с ромското население и да се образова.
„ Над 90% от ромските деца вървят на учебно заведение “.
По отношение на някогашните Виетнамски общежития , Чакъров изясни, че през 90-е години те са били обитаеми с роми от разнообразни региони на София и постоянно са ставали проблеми сред живеещите във Факултета и тези във Виетнамските общежития.
„ На терен в една къща живеят по 15-20 души “, сподели кметът.
По отношение на мръсния въздух, Чакъров изясни, че над 200 ромски фамилии вземат участие за промяна на печките за отопление. На 270 къщи са сложени филтри за филтриране на комините.
В региона има и над 930 противозаконни гаража . В края на предходната година е почнало интензивното им унищожаване, сподели Чакъров.
Вече са отстранени 350 . След премахването им на техните места ще създадем същински паркоместа “, сподели кметът на „ Красна поляна “ Иван Чакъров.
Подробности можете да чуете в звуковия файл
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР