Световните лидери осъдиха решението на Русия да признае ДНР и ЛНР

...
Тежка нощ за световните лидери: почти целият свят осъди решението
Коментари Харесай

Тежка нощ за световните лидери: почти целият свят осъди решението на руския президент Владимир Путин да признае независимостта на двете самопровъзгласили се републики в Източна Украйна.

БГНЕС представя обобщение на коментарите на световните лидери до момента:

-Признаването на ДНР и ЛНР "няма да остане без отговор": Байдън, Макрон, Шолц:-

Лидерите на Франция, Германия и Съединените щати осъдиха хода на Путин като "явно нарушение" на мирните споразумения от Минск.

Френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Олаф Шолц и президентът на САЩ Джо Байдън се съгласиха, че "тази стъпка няма да остане без отговор", се казва в изявление на германската канцелария, публикувано след разговора им.

Съединените щати обявяват санкции:

Държавният секретар на САЩ Антони Блинкен написа в Туитър, че решението на Путин изисква "бърз и твърд отговор и ние ще предприемем подходящи стъпки в координация с партньорите". Съединените щати обявиха финансови санкции срещу новопризнатите от Русия бунтовнически територии в Източна Украйна и предупредиха, че при необходимост са готови още. Конкретни санкции се очаква да бъдат обявени утре.

Организацията на обединените нации осъжда "нарушението на териториалната цялост в Украйна":

Ръководителят на ООН Антонио Гутериш каза, че решението на Русия представлява "нарушение на териториалната цялост и суверенитета на Украйна и е несъвместимо с принципите от Устава на ООН".

Франция призовава за спешна среща на ООН:

Френският президент Еманюел Макрон, който продължаваше да настоява за дипломатическо споразумение, призова за целенасочени санкции на Европейския съюз срещу Москва. „Макрон настоява за спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН, както и за приемане на целенасочени европейски санкции“, се казва в изявление от неговия офис.

Великобритания подготвя "строги" санкции:

Премиерът на Обединеното кралство Джонсън Борис осъди решението на Путин като „грубо нарушение на суверенитета и целостта на Украйна“.

„Много стабилен пакет от санкции“ ще бъде задействан „с първата стъпка по нахлуване на Русия в Украйна", добави той.

- Германия казва, че Москва "нарушава всичките си обещания":

Германският външен министър Аналена Бербок каза, че Москва нарушава мирните споразумения от Минск, които собственоръчно подписа през 2014 г.

„С решението си Русия нарушава всичките си обещания към световната общност“, каза тя.

НАТО: Русия "предлог за нахлуване в Украйна":

Ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг каза, че решението на Путин „подкопава допълнително суверенитета и териториалната цялост на Украйна, подкопава усилията за разрешаване на конфликта и нарушава Минските споразумения, по които Русия е страна. "Москва продължава да подхранва конфликта в Източна Украйна, като предоставя финансова и военна подкрепа на сепаратистите. Освен това се опитва да създаде претекст да нахлуе отново в Украйна", добави той.

ЕС обеща единен отговор:

Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел, двете най-високопоставени фигури в Европейския съюз, публикуваха идентични изявления в Twitter.

Осъждайки хода на Путин като „явно нарушение на международното право“, те добавиха: „ЕС и неговите партньори ще реагират с единство, твърдост и решителност в знак на солидарност с Украйна“.

Сърбия се опасява, че кризата може да се разпространи:

Сръбският президент Александър Вучич каза, че има опасения, че кризата в Украйна "може да се разпространи в други части на Европа и света, особено в Западните Балкани".

Япония предупреждава за „силен отговор“:

Премиерът на Япония Фумио Кишида заяви, че действията на Русия нарушават "суверенитета и териториалната цялост на Украйна и не могат да бъдат толерирани". „Ако ставе инвазия в Украйна, ние ще координираме силен отговор, включително санкции, координирани с Г-7 и международната общност".

Индия призовава за "сдържаност":

Посланикът на Индия в Организацията на обединените нации призова всички страни да проявят "сдържаност" пред лицето на нарастващото напрежение. „Непосредственият приоритет е деескалация на напрежението, като се вземат предвид законните интереси на сигурността на всички страни и насочени към осигуряване на дългосрочен мир и стабилност в региона и извън него“.

Китай обвинява "сложни фактори" за кризата:

Пекин – един от най-близките съюзници на Русия – не взе страна, вместо това призова всички страни да „избягват всякакви действия, които могат да разпалят напрежението“. „Настоящата ситуация в Украйна е резултат от много сложни фактори“, каза посланикът на Китай в ООН Джан Джун пред Съвета за сигурност на ООН.

Австралия критикува "глупостите" на Путин:

Премиерът на Австралия Скот Морисън определи като "глупости" твърденията на Путин, че войските, изпратени в Източна Украйна, са били миротворци.

„Не можем да използваме заплахи за насилие, за да се стремим да облагодетелстваме позициите на нацията пред другите“, каза той.

„Това не е мирен световен ред, който би постигнал това. И затова е важно страните с единомислие, които осъждат подобно поведение, да се придържат заедно."

Българският премиер Кирил Петков осъди решението на Русия:

"Осъждам решението на руския президент да признае Донецк и Луганск за независими републики. Продължаваме да подкрепяме териориалната цялост на Украйна, с нейните международно признати граници". Това написа българският премиер Кирил Петков в профила си в Twitter като коментар на изявлението на Владимир Путин. "Международното право трябва да се спазва. Ние, европейците, ще продължим да говорим в един глас в негова защита", написа още Петков. /БГНЕС
Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР