КАТ-Пловдив регистрира по 100 коли на ден, 80 от тях са стар...
Статистиката на „ Пътна полиция “ за регистрирани нови автомобили е най-точната мерна единица за благосъстоянието на пловдивчани. Данните сочат, че никак не се стискаме, щом става въпрос за закупуване на кола. Съотношението стари/нови возила е 4:1, или другояче казано, чисто новите коли, с които се снабдяват жителите на региона, са към 20 на 100 от общия брой. Останалите 80 % са използвани.
В пловдивския трафик всеки месец се вливат приблизително по 2000 транспортни средства
Когато пловдивчанин яхне нова кола, в това време се записват и 4 остарели, сочат данните на КАТ в града под тепетата. От началото на годината до края на септември в „ Пътна полиция “ са регистрирани общо 3033 нови возила (в това число мотори и скутери) и 16 468 втора употреба. Моторите и мотопедите съставляват към 7-8% от общия брой, т.е. към 200 за деветте месеца.
Средно на месец КАТ-Пловдив записва по 2000 коли, нови и остарели, или сред 90 и 100 на ден. Това значи, че по улиците на Пловдив и района потеглят по 320 нови возила и 1700 използвани в рамките единствено на месец. През септември в Пловдив записаните нови коли са 247. Трябва да се има поради, че в тези сметки не влизат лизинговите коли, които кръжат из Пловдивско, само че пък лизинговата компания не е локална. В статистиката не влизат и вносните коли, които си пъплят с непознати регистрационни номера.
По отношение на употребяваното гориво цифрите сочат, че пловдивчани се насочват най-вече към коли на дизел. 965 от новите коли, регистрирани в КАТ-Пловдив, са на дизел. Употребяваните с това гориво пък са 9006. С бензин вървят 736 от новозакупените в региона коли и 5852 от записаните втора употреба. С природен газ са 7 от новите и 9 от използваните към този момент возила. С бензин и природен газ вървят 90 остарели коли, с бензин и електричество - 143 остарели и 517 нови, с дизел и ток - 46 остарели и 69 нови. С електродвигател са записани 99 остарели и 93 нови коли. Любопитно е, че няма точна статистика за колите на въглероден полутечен газ, който е най-евтин сега. Причината е, че нормално газовите уредби се инсталират след покупката на колата.
Като цяло в България са регистрирани 35 266 нови и 168 190 остарели возила в интервала от началото на януари до края на септември. Това, отнесено към Пловдив и района, значи, че през КАТ-Пловдив се записват около 10% както от новите коли в страната, по този начин и от старите. Или другояче казано, всеки десети автомобил у нас е в Пловдивско.
Според данните от „ Пътна полиция “ всеки ден из улиците на града и района потегля по един чисто нов бляскав мерцедес. В рамките на 9-те месеца са регистрирани общо 270 нови коли от тази марка. Тя се оказва водач, само че на пазара за използвани коли. Прави усещане още, че една от постоянно срещаните и одумвани марки коли - БМВ, е надалеч обратно в статистиката за закупени нови бройки.
За 9 месеца в КАТ-Пловдив са регистрирани 71 нови, което прави приблизително по 8 на месец.
Статистиката сочи, че в Пловдив шофьорите дават сред 3000 и 100 000 лева, с цел да си купят автомобил.
Между 3 и 5 бона костват най-често срещаните леки коли, които са втора или трета ръка и са най-малко на 15-20 години. Между 20 и 60 бона пък костват новите возила, които са по усета на пловдивчани. " Тесла " из разнообразни уеб сайтове се продава сред 90 000 и 150 000 лева Колата на Мъск към момента е галактически разкош за България, само че пък стартира да се среща все по-често.
" Тойота " води при новите, " Дачия " влиза в тройката
" Тойота ", " Мерцедес " и " Дачия ". Това е топ 3 на новите коли, които си купуват пловдивчани. От началото на годината до края на септември в КАТ под тепетата са регистрирани 330 тойоти, докарани напряко от магазина. На второ място попадат мерцедесите. Новите коли с тази марка, регистрирани в Пловдив за 9 месеца, са 270. На трето място са колите " Дачия ". Регистрирани са 200 нови.
Надолу класацията продължава с " Рено ". За интервала пловдивчани са се сдобили със 135 нови. С четири по-малко са новите коли с марка " Хюндай " - 131 за деветмесечието. На шесто място в желанията на водачите при покупка на возило са фолксвагените. Регистрираните нови са общо 125.
Следват колите с марка " Пежо " - 110. Чисто нов баварец пък са подкарали 71 души. Следват колите с марка " Нисан " и " Ауди ", които си разделят деветата позиция. Новорегистрираните в " Пътна полиция " в града под тепетата са по 60, или общо 120. На 11-о място се подреждат возилата на КИА - 59 нови.
Пловдивчани са се сдобили още с нови 55 опела, 45 форда, 40 мазди. Най-малко желани за закупуване в непокътнато положение се оказват колите с марки " Сеат " - 15 нови, " Фиат " - 14 нови, и " Мицубиши " - 10 нови.
" Алфа Ромео " пък се записват единствено с 5 нови закупени и регистрирани бройки за интервала от 9 месеца.
Мерцедесите най-предпочитани на пазара втора употреба
Мерцедесът е най-предпочитаната кола на остаряло у нас. Това демонстрират с решителност данните на КАТ в Пловдив. От началото на годината до края на септември са регистрирани общо 2570 използвани коли с тази марка. Проста сметка демонстрира, че близо 300 мерджана на остаряло влизат в статистиката на " Пътна полиция " всеки месец. Най-многобройни са моделите " Бенц ", " Вито ", " Е220 ", " Е270 ", " Е320 ", " ML320 ", " C200 " и " C220 ", също бус " Спринтер ".
На второ място по брой регистрирани използвани коли се подрежда марката " Фолксваген ". В Пловдив са купени на остаряло нови 1500 возила с тази емблема. Челната тройка затваря БМВ. Баварецът е желана кола на пазара на използваните немски мощни машини. В рамките на девет месеца в КАТ-Пловдив са регистрирани общо 1050 БМВ-та - най-вече модели " 320 Д ", " БМВ 5 ", " 530Д ". " Ауди " също заемат постоянна позиция при колите втора употреба. За посочения интервал в статистиката са добавени още 800 остарели возила с тази марка. Най-много са моделите " А3 ", " А4 " и " А6 ". На пето място в желанията на пловдивските водачи се подреждат тойотите. Регистрирани са общо 751 използвани коли. 650 пък са записаните хонди втора употреба. Марката е доста търсена, поради съотношението цена - качество. На пазара за използвани возила може да се закупи на цени от 2000 до 5000 лева, според от модела и навъртените километри. Седмото място е за марката " Форд ". В бранш " Пътна полиция " са регистрирани 601 броя за времето януари-септември. " Пежо " и " Нисан " са идващите коли, към които пловдивските водачи се целят. 540 са бройките, закупени използвани френски возила, 503 са японските. Десетката заформят " Хюндай ". Според данните от КАТ в Пловдивско са регистрирани 480 остарели коли на марката. Следва ги " Рено " с купени 422 използвани возила.
Оказва се, че опелът също е една от желаните коли измежду пловдивчани. За 9 месеца са регистрирани 355 използвани возила. С 5 по-малко са старите фиати. С марката " Мазда " има новорегистрирани 313 бройки втора употреба, 280 пък са с емблемата на КИА. Употребяваните коли " Мицубиши " са 190, " Сеат " - 156, а " Дачия " - 146. Сред минимум желаните остарели возила са тези с марките " Порше ", " Ленд Роувър " и " Алфа Ромео ", надлежно с регистрирани 68, 70 и 71 бройки.
За 9 месеца 15 яхнаха " Тесла ", един подкара " Ферари " от магазина
Лъскавите коли са фантазия за доста от водачите в Пловдивско, само че малко на брой имат шанса да си купят и подкарат нови. Данните на " Пътна полиция " в града под тепетата сочат, че от началото на януари до края на септември са регистрирани общо 15 коли с марката " Тесла ". 10 от тях са чисто нови, а 5 са използвани. В редиците на първокласните коли в града се е вписало и едно ново ферари. Пловдивчани са подкарали още 3 ламборгинита, от които две са втора употреба, също 5 коли с марката " Мазерати ", от които три са използвани. Новорегистрираните поршета са 75, от които единствено четири са били с опаковката.
В листата с лъскави придобивки попадат също 20 коли с марката " Ягуар " и три " Бентли ", въпреки и закупени втора употреба. Интересни са също придобивките на други трима пловдивчани. Единият е записал нов трабант, а двама - возила с марката " Лада ". Новите " Ленд Роувър " са общо пет, а на остаряло с джипа са се сдобили 68 души от региона.
Баровци броят по 7 бона за номер по желание
Все повече стават баровците, които броят по няколко бона, с цел да имат неповторим регистрационен номер на колата си. Според цените за табела с четири идентични числа се заплаща 1500 лева, а за композиция от четири числа: " аа-вв " ; " ав-ва " ; " ав-ав ", където " а " и " в " са разнообразни цифри от 0 до 9 - 300 лева Същата е цената за табела с регистрационен номер с композиция от четири числа по избор. 7 бона пък коства удоволствието колата да е с регистрационен номер с композиция от шест букви и/или числа по избор. От КАТ в Пловдив регистрират, че искащи и за най-скъпата табела не липсват.
7000 лв. обаче наподобяват доста малко спрямо най-скъпия регистрационен номер в света. Той беше пуснат в Съединени американски щати, като се състои от две букви ММ и демонстрира принадлежност към щата Калифорния. Нейният продавач я прави оценка на 24 млн. $, като твърди, че табелата акцентира съвършено фирмената еднаквост на първокласните модели, създадени от Mercedes-Maybach. Предишният най-скъп авто номер, състоящ се от една-единствена цифра 1, беше продаден на търг в Обединените арабски емирства за 14 млн. $. Неговият притежател е локалният предприемач Саид Абдул Гафар Кури.
Припомняме, че от началото на годината в бранш „ Пътна полиция “ се промени редът за даване на табели с регистрационен номер по желание. С това отпадна досегашната процедура за авансово заявяване на желан вид от водачите. С новата организация се цели да бъде обезпечена опция на всеки жител да избере номер в самия ден на регистрирането на автомобила си. Комбинация от числа АААА, АА-ВВ, АВ-АВ, АВ-ВА и всяка друга композиция, където А и В са разнообразни цифри от 0 до 9, в този момент към този момент може да се декларира посредством Портала за електронно административно обслужване на Министерство на вътрешните работи или на място в бранша.
Употребяваните нарастват повече и по-бързо
Колите втора употреба бележат доста по-сериозен скок в цените, в сравнение с новите возила. Това сочат наблюденията на Александър Костадинов, ръководител на Управителния съвет на Асоциацията на автомобилните производители (ААП) и техните оторизирани представители в България. Тенденцията се ускорява след проблемите със забавените доставки на коли от завода.
„ Има даже случаи, при които цените на малко използвани коли - на една-две години - са същите като на новите. И това не са единични случаи, а трайна наклонност “, твърди Костадинов. До огромна степен това е и обяснението за взрива на новорегистрирани коли както в Пловдив, по този начин и в страната. Според националните данни за първите 9 месеца на годината записаните МПС-та втора употреба са намалели с 9 на 100 по отношение на същия интервал на 2021 година, до момента в който продажбите на нови коли са скочили с 5%.
В ААП съответни усреднени данни за тяхното повишаване няма, защото то е доста друго за другите марки, модели и модификации. Но въпреки всичко, съгласно данните на европейските търговци, междинната цена на нов автомобил на най-големите пазари в Европа, като Германия, Франция и Италия, се е нараснала от 35 500 евро през 2015 година - на 44 100 евро към средата на тази година, което е над 27% скок.
От друга страна, повишението на цените е обвързвано и с вложенията, които се вършат, за внедряването на нови технологии и произвеждане на електрически, хибридни и прочие „ зелени “ коли. Проверка на " Марица " пък сподели, че цените на вторичния пазар в страната са скочили с близо 25 на 100 единствено през последната година, което на практика е колкото нарастването при новите МПС-та за 7-годишен интервал.
Въпреки рекордните нараствания на растежа на новите коли в страната България продължава да е на последното място в Европейския съюз по цялостен брой возила от завода. Това не се дължи единствено на по-ниския витален стандарт, а най-много на неналичието на ясна държавна тактика и политика за подвижността, безапелационен е ръководителят на Управителния съвет на ААП.
Магнитно листо против полицейските радари
Магнит във формата на листо. Това е новият шлагер измежду водачите, които желаят да избягат от наказания и от проблеми с полицията. Листото се залепва на номера и прикрива част от него. Изглежда като че ли е инцидентно залепено при придвижване на колата и може сполучливо да заблуди униформените. Този трик се ползва в доста европейски страни, където законодателството е сурово по отношение на водачите. Наскоро бе оповестено видео от Главната дирекция на придвижването (DGT) в Испания, което показва изобретението. Проверка демонстрира, че магнитното листо се продава свободно и преференциално из доста уеб сайтове.
Полицейските камери постоянно са безсилни пред хитростите на водачите
Интересна детайлност е, че дървесният лист идва в комплект с дистанционно управление, което при потребност, като да вземем за пример прекъсване от служител на реда, с натискане се деактивира и листото пада на земята. Това е за бърза реакция, изключително при случаи, когато проверяващите стоят малко след радара и при нарушение незабавно стопират нарушителя. Широкото разпространяване на продукта из мрежата сигурно ще докара и до интерес към него от страна на родните водачи.
В пловдивския трафик всеки месец се вливат приблизително по 2000 транспортни средства
Когато пловдивчанин яхне нова кола, в това време се записват и 4 остарели, сочат данните на КАТ в града под тепетата. От началото на годината до края на септември в „ Пътна полиция “ са регистрирани общо 3033 нови возила (в това число мотори и скутери) и 16 468 втора употреба. Моторите и мотопедите съставляват към 7-8% от общия брой, т.е. към 200 за деветте месеца.
Средно на месец КАТ-Пловдив записва по 2000 коли, нови и остарели, или сред 90 и 100 на ден. Това значи, че по улиците на Пловдив и района потеглят по 320 нови возила и 1700 използвани в рамките единствено на месец. През септември в Пловдив записаните нови коли са 247. Трябва да се има поради, че в тези сметки не влизат лизинговите коли, които кръжат из Пловдивско, само че пък лизинговата компания не е локална. В статистиката не влизат и вносните коли, които си пъплят с непознати регистрационни номера.
По отношение на употребяваното гориво цифрите сочат, че пловдивчани се насочват най-вече към коли на дизел. 965 от новите коли, регистрирани в КАТ-Пловдив, са на дизел. Употребяваните с това гориво пък са 9006. С бензин вървят 736 от новозакупените в региона коли и 5852 от записаните втора употреба. С природен газ са 7 от новите и 9 от използваните към този момент возила. С бензин и природен газ вървят 90 остарели коли, с бензин и електричество - 143 остарели и 517 нови, с дизел и ток - 46 остарели и 69 нови. С електродвигател са записани 99 остарели и 93 нови коли. Любопитно е, че няма точна статистика за колите на въглероден полутечен газ, който е най-евтин сега. Причината е, че нормално газовите уредби се инсталират след покупката на колата.
Като цяло в България са регистрирани 35 266 нови и 168 190 остарели возила в интервала от началото на януари до края на септември. Това, отнесено към Пловдив и района, значи, че през КАТ-Пловдив се записват около 10% както от новите коли в страната, по този начин и от старите. Или другояче казано, всеки десети автомобил у нас е в Пловдивско.
Според данните от „ Пътна полиция “ всеки ден из улиците на града и района потегля по един чисто нов бляскав мерцедес. В рамките на 9-те месеца са регистрирани общо 270 нови коли от тази марка. Тя се оказва водач, само че на пазара за използвани коли. Прави усещане още, че една от постоянно срещаните и одумвани марки коли - БМВ, е надалеч обратно в статистиката за закупени нови бройки.
За 9 месеца в КАТ-Пловдив са регистрирани 71 нови, което прави приблизително по 8 на месец.
Статистиката сочи, че в Пловдив шофьорите дават сред 3000 и 100 000 лева, с цел да си купят автомобил.
Между 3 и 5 бона костват най-често срещаните леки коли, които са втора или трета ръка и са най-малко на 15-20 години. Между 20 и 60 бона пък костват новите возила, които са по усета на пловдивчани. " Тесла " из разнообразни уеб сайтове се продава сред 90 000 и 150 000 лева Колата на Мъск към момента е галактически разкош за България, само че пък стартира да се среща все по-често.
" Тойота " води при новите, " Дачия " влиза в тройката
" Тойота ", " Мерцедес " и " Дачия ". Това е топ 3 на новите коли, които си купуват пловдивчани. От началото на годината до края на септември в КАТ под тепетата са регистрирани 330 тойоти, докарани напряко от магазина. На второ място попадат мерцедесите. Новите коли с тази марка, регистрирани в Пловдив за 9 месеца, са 270. На трето място са колите " Дачия ". Регистрирани са 200 нови.
Надолу класацията продължава с " Рено ". За интервала пловдивчани са се сдобили със 135 нови. С четири по-малко са новите коли с марка " Хюндай " - 131 за деветмесечието. На шесто място в желанията на водачите при покупка на возило са фолксвагените. Регистрираните нови са общо 125.
Следват колите с марка " Пежо " - 110. Чисто нов баварец пък са подкарали 71 души. Следват колите с марка " Нисан " и " Ауди ", които си разделят деветата позиция. Новорегистрираните в " Пътна полиция " в града под тепетата са по 60, или общо 120. На 11-о място се подреждат возилата на КИА - 59 нови.
Пловдивчани са се сдобили още с нови 55 опела, 45 форда, 40 мазди. Най-малко желани за закупуване в непокътнато положение се оказват колите с марки " Сеат " - 15 нови, " Фиат " - 14 нови, и " Мицубиши " - 10 нови.
" Алфа Ромео " пък се записват единствено с 5 нови закупени и регистрирани бройки за интервала от 9 месеца.
Мерцедесите най-предпочитани на пазара втора употреба
Мерцедесът е най-предпочитаната кола на остаряло у нас. Това демонстрират с решителност данните на КАТ в Пловдив. От началото на годината до края на септември са регистрирани общо 2570 използвани коли с тази марка. Проста сметка демонстрира, че близо 300 мерджана на остаряло влизат в статистиката на " Пътна полиция " всеки месец. Най-многобройни са моделите " Бенц ", " Вито ", " Е220 ", " Е270 ", " Е320 ", " ML320 ", " C200 " и " C220 ", също бус " Спринтер ".
На второ място по брой регистрирани използвани коли се подрежда марката " Фолксваген ". В Пловдив са купени на остаряло нови 1500 возила с тази емблема. Челната тройка затваря БМВ. Баварецът е желана кола на пазара на използваните немски мощни машини. В рамките на девет месеца в КАТ-Пловдив са регистрирани общо 1050 БМВ-та - най-вече модели " 320 Д ", " БМВ 5 ", " 530Д ". " Ауди " също заемат постоянна позиция при колите втора употреба. За посочения интервал в статистиката са добавени още 800 остарели возила с тази марка. Най-много са моделите " А3 ", " А4 " и " А6 ". На пето място в желанията на пловдивските водачи се подреждат тойотите. Регистрирани са общо 751 използвани коли. 650 пък са записаните хонди втора употреба. Марката е доста търсена, поради съотношението цена - качество. На пазара за използвани возила може да се закупи на цени от 2000 до 5000 лева, според от модела и навъртените километри. Седмото място е за марката " Форд ". В бранш " Пътна полиция " са регистрирани 601 броя за времето януари-септември. " Пежо " и " Нисан " са идващите коли, към които пловдивските водачи се целят. 540 са бройките, закупени използвани френски возила, 503 са японските. Десетката заформят " Хюндай ". Според данните от КАТ в Пловдивско са регистрирани 480 остарели коли на марката. Следва ги " Рено " с купени 422 използвани возила.
Оказва се, че опелът също е една от желаните коли измежду пловдивчани. За 9 месеца са регистрирани 355 използвани возила. С 5 по-малко са старите фиати. С марката " Мазда " има новорегистрирани 313 бройки втора употреба, 280 пък са с емблемата на КИА. Употребяваните коли " Мицубиши " са 190, " Сеат " - 156, а " Дачия " - 146. Сред минимум желаните остарели возила са тези с марките " Порше ", " Ленд Роувър " и " Алфа Ромео ", надлежно с регистрирани 68, 70 и 71 бройки.
За 9 месеца 15 яхнаха " Тесла ", един подкара " Ферари " от магазина
Лъскавите коли са фантазия за доста от водачите в Пловдивско, само че малко на брой имат шанса да си купят и подкарат нови. Данните на " Пътна полиция " в града под тепетата сочат, че от началото на януари до края на септември са регистрирани общо 15 коли с марката " Тесла ". 10 от тях са чисто нови, а 5 са използвани. В редиците на първокласните коли в града се е вписало и едно ново ферари. Пловдивчани са подкарали още 3 ламборгинита, от които две са втора употреба, също 5 коли с марката " Мазерати ", от които три са използвани. Новорегистрираните поршета са 75, от които единствено четири са били с опаковката.
В листата с лъскави придобивки попадат също 20 коли с марката " Ягуар " и три " Бентли ", въпреки и закупени втора употреба. Интересни са също придобивките на други трима пловдивчани. Единият е записал нов трабант, а двама - возила с марката " Лада ". Новите " Ленд Роувър " са общо пет, а на остаряло с джипа са се сдобили 68 души от региона.
Баровци броят по 7 бона за номер по желание
Все повече стават баровците, които броят по няколко бона, с цел да имат неповторим регистрационен номер на колата си. Според цените за табела с четири идентични числа се заплаща 1500 лева, а за композиция от четири числа: " аа-вв " ; " ав-ва " ; " ав-ав ", където " а " и " в " са разнообразни цифри от 0 до 9 - 300 лева Същата е цената за табела с регистрационен номер с композиция от четири числа по избор. 7 бона пък коства удоволствието колата да е с регистрационен номер с композиция от шест букви и/или числа по избор. От КАТ в Пловдив регистрират, че искащи и за най-скъпата табела не липсват.
7000 лв. обаче наподобяват доста малко спрямо най-скъпия регистрационен номер в света. Той беше пуснат в Съединени американски щати, като се състои от две букви ММ и демонстрира принадлежност към щата Калифорния. Нейният продавач я прави оценка на 24 млн. $, като твърди, че табелата акцентира съвършено фирмената еднаквост на първокласните модели, създадени от Mercedes-Maybach. Предишният най-скъп авто номер, състоящ се от една-единствена цифра 1, беше продаден на търг в Обединените арабски емирства за 14 млн. $. Неговият притежател е локалният предприемач Саид Абдул Гафар Кури.
Припомняме, че от началото на годината в бранш „ Пътна полиция “ се промени редът за даване на табели с регистрационен номер по желание. С това отпадна досегашната процедура за авансово заявяване на желан вид от водачите. С новата организация се цели да бъде обезпечена опция на всеки жител да избере номер в самия ден на регистрирането на автомобила си. Комбинация от числа АААА, АА-ВВ, АВ-АВ, АВ-ВА и всяка друга композиция, където А и В са разнообразни цифри от 0 до 9, в този момент към този момент може да се декларира посредством Портала за електронно административно обслужване на Министерство на вътрешните работи или на място в бранша.
Употребяваните нарастват повече и по-бързо
Колите втора употреба бележат доста по-сериозен скок в цените, в сравнение с новите возила. Това сочат наблюденията на Александър Костадинов, ръководител на Управителния съвет на Асоциацията на автомобилните производители (ААП) и техните оторизирани представители в България. Тенденцията се ускорява след проблемите със забавените доставки на коли от завода.
„ Има даже случаи, при които цените на малко използвани коли - на една-две години - са същите като на новите. И това не са единични случаи, а трайна наклонност “, твърди Костадинов. До огромна степен това е и обяснението за взрива на новорегистрирани коли както в Пловдив, по този начин и в страната. Според националните данни за първите 9 месеца на годината записаните МПС-та втора употреба са намалели с 9 на 100 по отношение на същия интервал на 2021 година, до момента в който продажбите на нови коли са скочили с 5%.
В ААП съответни усреднени данни за тяхното повишаване няма, защото то е доста друго за другите марки, модели и модификации. Но въпреки всичко, съгласно данните на европейските търговци, междинната цена на нов автомобил на най-големите пазари в Европа, като Германия, Франция и Италия, се е нараснала от 35 500 евро през 2015 година - на 44 100 евро към средата на тази година, което е над 27% скок.
От друга страна, повишението на цените е обвързвано и с вложенията, които се вършат, за внедряването на нови технологии и произвеждане на електрически, хибридни и прочие „ зелени “ коли. Проверка на " Марица " пък сподели, че цените на вторичния пазар в страната са скочили с близо 25 на 100 единствено през последната година, което на практика е колкото нарастването при новите МПС-та за 7-годишен интервал.
Въпреки рекордните нараствания на растежа на новите коли в страната България продължава да е на последното място в Европейския съюз по цялостен брой возила от завода. Това не се дължи единствено на по-ниския витален стандарт, а най-много на неналичието на ясна държавна тактика и политика за подвижността, безапелационен е ръководителят на Управителния съвет на ААП.
Магнитно листо против полицейските радари
Магнит във формата на листо. Това е новият шлагер измежду водачите, които желаят да избягат от наказания и от проблеми с полицията. Листото се залепва на номера и прикрива част от него. Изглежда като че ли е инцидентно залепено при придвижване на колата и може сполучливо да заблуди униформените. Този трик се ползва в доста европейски страни, където законодателството е сурово по отношение на водачите. Наскоро бе оповестено видео от Главната дирекция на придвижването (DGT) в Испания, което показва изобретението. Проверка демонстрира, че магнитното листо се продава свободно и преференциално из доста уеб сайтове.
Полицейските камери постоянно са безсилни пред хитростите на водачите
Интересна детайлност е, че дървесният лист идва в комплект с дистанционно управление, което при потребност, като да вземем за пример прекъсване от служител на реда, с натискане се деактивира и листото пада на земята. Това е за бърза реакция, изключително при случаи, когато проверяващите стоят малко след радара и при нарушение незабавно стопират нарушителя. Широкото разпространяване на продукта из мрежата сигурно ще докара и до интерес към него от страна на родните водачи.
Източник: marica.bg
КОМЕНТАРИ