Станимир Стоилов натрупа богата визитка на треньорската скамейка, на която

...

Предстои фатален 13-и мач за Станимир Стоилов срещу Пирин

Станимир Стоилов натрупа богата визитка на треньорската пейка, на която завоюва всичко в България и направи име в чужбина. Сега Мъри се е заел с тежката задача да върне Левски, където му е мястото, само че този път е бодлив и отражение на тежкото положение на клуба е представянето на сините в последните мачове от шампионата, натрупвайки девет следващи мача без победа.

На столичани им следва посещение в Благоевград на Пирин. Станимир Стоилов се е изправял 12 пъти против " орлетата " в ролята на треньор на Левски и Литекс. Балансът му е позитивен 8 победи, 3 равенства и единствено 1 загуба.

В началото на треньорската си кариера Мъри за първи път се изправя против Пирин през сезон 2004/2005 година. В тази акция Левски записва две чисти победи над благоевградчани - 4:0 на " Герена " и 1:0 на стадион " Христо Ботев ". В края на сезона сините финишират на второто място с три точки по-малко от ЦСКА.

През идната акция Левски записва тъждество против Пирин 1:1 в Благоевград. Столичани откриват посредством Валери Домовчийски от дузпа в 70-ата минута, само че минута преди края на постоянното време Марио Метушев изравнява. В ответния мач на 26 март 2006 година сините са безапелационни - 3:0 на " Герена " с голове на Гонзо, Емил Ангелов и още веднъж Домовчийски. Това е и победа №950 в Първа лига за столичани. В края на сезона Левски победи с купата.

Следващият мач на Стоилов против Пирин, който към този момент бе единен с Македонска популярност, е от 3 ноември 2007 година и тогава отново на стадион " Христо Ботев " двата отбора приключват при тъждество 1:1. В ответния мач през акцията сините побеждават с 4:0 с голове на Жеан Карлос, Николай Димитров, Зе Соарес и Даниел Боримиров.

След това се стигна до уволнението на Стоилов от " Герена " и той пое в посока Ловеч, с цел да стане треньор на Литекс. На 23 август 2008 година Мъри и оранжевите завъртяха познатото 1:1 в Благоевград против Пирин. В хода на срещата Ивелин Попов изпуска от бялата точка, а гостите стигат до равенството след автогол на Димитър Коемджиев в добавеното време. В ответния мач на 19 март 2009 година Литекс побеждава с 3:0 с голове на Сандриньо и два на Дока Мадурейра, а Ивелин Попов се отличава с два решаващи паса. През същата акция любопитното е, че воденият от Станимир Стоилов отбор печели финала за Купата на България точно против Пирин. На обичания от него стадион " Георги Аспарухов " Мъри и Литекс побеждават с 3:0 и подвигат трофея.

През идващия сезон Мъри претърпява единственото проваляне от орлетата в шампионата. На 16 август 2009 година благоевградчани стигат до триумфа в Ловеч с гол на Иван Цачев в 85-ата минута. В хода на мача като промяна се появява към този момент някогашният състезател на сините Георги Миланов. След това проваляне Стоилов и Пирин се разминават за дълго. Двете страни се срещат малко над 10 години по-късно, когато Мъри се завърна отпред на Левски. Оттогава отборите са изиграли три дуела, които бяха извоювани от столичани, без да позволен гол. На 23 октомври 2021 година сините завоюваха с 3:0 с два гола на Марин Петков и един на Билал Бари. В ответния конфликт в Благоевград резултатът също бе подобен - този път прецизен на два пъти за Левски бе Илиян Стефанов, а красиво попадение вкара Велтон при започване на дуела.

През сегашния сезон сините посрещнаха на " Герена " Пирин и завоюваха мъчно с 1:0, с гол на Роналдо в 70-ата минута.

Сега следва съдбовният 13-и мач за Стоилов против орлетата в шампионата и ще забележим дали наклонността ще се резервира и той ще излезе краен победител.