Стана ясно, че НЗОК ще поема тестовете на учениците под

...
Стана ясно, че НЗОК ще поема тестовете на учениците под
Коментари Харесай

Касата ще поема тестовете на ученици под карантина


Стана ясно, че НЗОК ще поема тестванията на учениците под карантина. При съществуване на случаи на ковид в учебно заведение, касата ще заплаща за тестванията на децата от дадения клас, само че това решение ще се взима от Регионалните здравни каси, посочи предрадио „ Дарик “ шефът на НЗОК проф. Петко Салчев.Според него в учебните заведения обстановката е естествена, образователната система е готова.

" Мисля, че в учебните заведения организацията е обикновено структурирана. Малко повече се експонира на обособени места, заради личностните дейности и решения на място. Като цяло учебната система е готова за тези срещи ", разяснява проф.Салчев.

До 3000 теста дневно заплаща здравната каса на цена по 60 лв., до момента в който лабораториите взимат по към 120 лв. на свободен банкет, сподели още той. По думите му този потенциал не се извършва, т.е. не се вършат толкоз доста тестова, които да заплаща Здравната каса. Заради ковид не се постанова актуализация на бюджета на НЗОК, уточни той.

" Когато имаш незнаен боязън с доста фактори, човек се приготвя за доста по-страшни неща. Смятам, че първоначално тръгнахме с естествени ограничения, някои от които се задържаха повече ", сподели още шефът на НЗОК.

Covid-19 би трябвало да се ръководи като зараза, от какъвто и да е тип, сподели проф. Салчен. Той прикани хората да съблюдават всички хигиенични ограничения, тъй като вирусът е заплашителен, само че на самостоятелно равнище.

Днес се разбра, че четири паралелки на петокласници, шестокласници и седмокласници от столичното 107 ОУ „ Хан Крум “ ще са под 14-дневна карантина. Учител, който е влизал и в четири класа, е дал позитивна проба, заяви шефът на учебното заведение Данко Калапиш. Преподавателят е без признаци, само че е провеждал занимания с учениците от 5 " В ", 6Б ", 6 " Г " и 7 " А ".

" Затова, считано от през днешния ден 19.09.2020 година, паралелката на Вашите деца се карантинира за 14 дни. Действията се съгласуват със Столичната РЗИ и епидемиолозите и не зависят от нас! Към момента, според разпоредби на СРЗИ, не се вършат проби на учениците, само че в случай че се забележи сиптоматика се звъни на персонален доктор на децата и той/тя взема решение какво да прави и по какъв начин да работи ", написа Калапиш в профила си в обществената мрежа " Facebook ".

Докато децата са под карантина, заниманията ще протичат отдалечено.

" Списъци на всички възпитаници с настоящ адрес са изпратени към СРЗИ и учениците са подадени към Националната система за Covid-19. Родителите не са под карантина, а единствено учениците! Моля да бъда извинен за породеното стеснение и основаните терзания ", приключва Данко Калапиш.
Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР