Сред най-важното въоръжение в списъка за военна помощ, предоставен от

...
Сред най-важното въоръжение в списъка за военна помощ, предоставен от
Коментари Харесай

Украйна иска от нас оръдия, самолети танкове, БТР-и и средства за отбрана

Сред най-важното въоръжение в листата за военна помощ, възложен от Украйна, са артилерийските оръдия, средства за защита, включително за военновъздушна защита, снаряди, амуниции, танкове, БТР-и и самолети. Това сподели посланикът на Украйна у нас Виталий Москаленко. Той приказва пред публицисти след присъединяване си в първия ден от годишната среща на министрите на защитата във формат SEDM (Процес на срещи на министрите на защитата от Югоизточна Европа), заяви Българска телеграфна агенция.

Москаленко изясни, че описът за военна помощ за Украйна е възложен още преди решението на Народното събрание за даване на такава от страна на България.

Нямам точна информация какво тъкмо въоръжение ще бъде предоставено от страна на България, съобщи той и добави: " Сега става въпрос за приемане на тези типове техника, с които България разполага и може да ги отдели за потребностите на украинската войска, която сега се бори за независимост и самостоятелност на украинската страна ".

По думите му предоставеният лист от Украйна е извънредно необятен и огромен.

Попитан дали след случая в Полша потребностите за въоръжение на Украйна са се трансформирали, Москаленко съобщи: " Ситуацията след ударите по Полша не бих споделил, че изключително се промени, защото нужното въоръжение, от което Украйна има нужда остава същото. Това са средства за противовъздушна защита, за бронираната техника, за артилерийска техника, за амуниции, снаряди. "

Относно украинското присъединяване в следствието на случая в Полша той съобщи, че е належащо, с цел да бъде изяснена оптимално транспарантно и обективно обстановката, която е станала на границата с Украйна. Тъй като Украйна е в центъра на всички тези събития, по отношение на бруталната и варварска експанзия на Руската Федерация, а това са последствия - т.е. удар по Полша и целия либерален свят, добави Москаленко.

По-рано стана ясно от министърът на защитата Димитър Стоянов, че в края на седмицата ще е подготвен анализът, който ще покаже какво въоръжение може да даде България на Украйна.

" След като е подготвен ще приготвим и предложение за решение към Министерски съвет с следващо внасяне в Народното събрание ", изясни Стоянов. " Необходима е още малко техническа работа в процеса и подготовката на логистична интервенция, която не е по никакъв начин лесна, тъй като това е въоръжение, което би трябвало да бъде превозено от една точка до друга - както на територията на страната, по този начин и отвън нея ", добави министърът.

Димитър Стоянов изясни, че няма смяна към случая с паднали ракети на територията на Полша, при който починаха двама души. " Както през вчерашния ден сподели и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг - това е случай. Няма смяна в готовността на съюзните войски, както и на нашата войска. Тя е такава, каквато е от 24 февруари ", разяснява той и добави, че концепцията на групова противовъздушна защита на Алианса и придобиване на взаимни системи е в прекомерно начален стадий.

" България продължава на разчита на личните си зенитно-ракетни комплекси. Няма претенции за съвещания по член 4 от Договора за НАТО, не желая да приказваме изобщо за член 5. ", сподели Стоянов. По думите му няма нищо притеснително за нашата страна сега. 
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР