Сръбска прогресивна партия (СПП) на президента Александър Вучич спечели убедително

...
Сръбска прогресивна партия (СПП) на президента Александър Вучич спечели убедително
Коментари Харесай

Вучич спечели убедително изборите

Сръбска прогресивна партия (СПП) на президента Александър Вучич завоюва безапелационно предварителните парламентарни избори.

СПП печели 46,3 на 100 от гласовете. На второ място е " Сърбия против насилието " с 23.6 на 100. Това сочат резултатите на CESID/IPSOS въз основата на 90,2% от подадените гласове.

На трета позиция е " Сръбската социалистическа партия " (СПП) на Ивица Дачич с 6,6 на 100. Коалиция НАДА получава 4,9 на 100 от гласовете. Ако тази наклонност се резервира в 250-местния парламент СПП ще има 128 мандата. " Сърбия против насилието " 65 мандата. ССП 18 мандата, а НАДА 13 мандата.

В Народното събрание ще влезе и групировката на доктор Бранимир Несторович с 4,8 на 100 или 13 депутатски места.

Унгарското малцинство ще има 6 мандата. Коалицията " Справедливост и помиряване и Демократически съюз " на хърватите във Войводина 3 мандата. Формацията на Сулейман Углянин - 2 мандата. По 1 мандат ще има листата Шаип Канберия и Руската партия.

Общо 18 партии и съюзи се бориха за поддръжката на 6,5-милионния електорат за 250 места в Народното събрание. Прагът за влизане в Народното събрание е 3% от гласовете. Избирателните секции затвориха в 20:00 ч. локално време (21:00 ч. българско).

Наблюдателите на вота оповестиха за нередности, в това число проведено идване на гласоподаватели в изборните секции, правене на снимки на бюлетини и процедурни неточности.

От щаба на опозиционната коалиция „ Сърбия против насилието “ разгласи след приключването на изборния ден, че денем са документирани над 450 случая на нарушавания на изборните права.

Републиканската изборна комисия уточни, че в северната част на Сърбия са били нападнати наблюдаващи на изборите от контролния орган CRTA. По-късно едно лице е било задържано по отношение на случая, се споделя в изказване на полицията

Въпреки че Вучич персонално не участваше в гласуването на парламентарните и локалните избори на 17 декември, надпреварата значително се разглеждаше като референдум за неговото държавно управление.

" Моята работа беше да направя всичко, което е по силите ми, с цел да си осигуря безусловно болшинство в Народното събрание ", сподели Вучич пред кореспонденти, до момента в който празнуваше успеха на СПП в щаба в Белград.

С резултатите от неделя дясната СПП изглеждаше подготвена да разшири наличието си в 250-местния парламент. По време на последните избори през 2022 година партията си обезпечи едвам 120 места, което докара до сформиране на съдружно държавно управление.

СПП към момента е изправена пред евентуално сложни общински избори в столицата Белград, изключително от хлабавата коалиция от опозиционни партии и претенденти, които се кандидатират под знамето на " Сърбия против насилието ".

Това придвижване беше основано след всеобщите стрелби, които се случиха по-рано тази година. Те подтикнаха стотици хиляди да излязат по улиците на манифестации, които в продължение на няколко месеца прераснаха в антиправителствени митинги.

Състезанието не мина без разногласия, като опозицията се оплака от нечестна игра.

" Имаше доста нередности ", съобщи водачът на опозицията Радомир Лазович, като се базира на хипотетично " пазаруване на гласове " и " подправяне на подписи ". " Може би имахме най-мръсния избирателен развой ", добави той.

Публикации в обществените медии също по този начин подхраниха слуховете, че държавното управление е разрешило на нерегистрирани гласоподаватели от прилежаща Босна да гласоподават нелегално на изборите.

Министър-председателят Ана Бърнабич отхвърли изказванията, като упрекна известията в втълпяване на безпорядък.

В началото на гласуването в неделя Вучич излъчваше убеденост, като даже тогава предвиждаше безапелационна победа.

Сърбия има доста значима работа за извършване през идващия интервал ", сподели той пред публицисти.

Опозицията разпорежда очаквания на висока изборна интензивност.

" Надявам се, че до края на деня ще имаме огромна изборна интензивност в Белград и в цяла Сърбия и че гласоподавателите ще имат свободата да изразят волята си ", съобщи Добрица Веселинович, опозиционен водач от придвижването " Сърбия против насилието ".

Вучич беше всемогъщ преди вота - изписан на билбордове и небостъргачи и в центъра на репортажите по новинарските канали.

Още при отварянето на изборните секции в 7:00 ч. сутринта (06:00 ч. по Гринуич) в Белград се образуваха опашки от хора, които чакаха да гласоподават.

" Дойдох по-рано, с цел да поддържа нашия президент, той би трябвало да продължи работата си ", сподели Стоян Миленкович, 67-годишен пенсионер. Други се надяваха, че надпреварата ще донесе смяна на политическата сцена в страната.

" Надявам се, че резултатите ще сложат завършек на опустошаването на нашата столица ", съобщи пред Агенция Франс Прес Милица Павков, 28-годишна касиерка. По южната граница стотици етнически сърби от някогашната отцепническа провинция Косово минаха в Сърбия, с цел да гласоподават.

Гласоподавателите се качиха на повече от дузина рейсове и прекараха близо два часа в секване на границата, откакто Белград и държавното управление в Прищина не съумяха да реализират съглашение, което би разрешило на сърбите да гласоподават в Косово.

Подобно на доста други страни по света, Сърбия е наранена от двуцифрена инфлация. За да притъпи острите ръбове на растящите цени преди изборите, Вучич стартира да харчи държавни средства, в това число да усилва пенсиите и да изплаща спомагателни пари на възрастните хора.

Преди изборите той даде обещание да удвои междинните месечни заплати през идващите години, като в същото време усили в допълнение пенсиите. Вучич употребява повече от десетилетието си на власт, с цел да затвърди контрола си върху лостовете на властта, в това число фактическия надзор върху медиите.

Той свика предварителни избори през ноември, които са последният образец за това по какъв начин държавните управления под негово ръководство рядко изкарват мандата си - ход, който съгласно критиците има за цел да държи опозицията в шах.

Настоящите изключителни избори се организират по-малко от две години след последния кръг на президентския и парламентарния избор, на който Вучич и партията му стегнаха мъртвата си хватка във властта./БГНЕС
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР