Дмитри Каневски, Дойче велеСлед като Украйна за първи път използва

...
Дмитри Каневски, Дойче велеСлед като Украйна за първи път използва
Коментари Харесай

Ядреният шантаж на Кремъл: докъде може да стигне Путин

Дмитри Каневски, Дойче веле

След като Украйна за първи път употребява далекобойни ракети ATACMS за удари надълбоко в територията на Русия, Москва отвърна с нуклеарен шантаж. Какво следва?

Хиляда дни след нахлуването на Русия, Украйна за първи път нападна цели в Русия с американски ракети ATACMS. Доколкото е известно, ударът е бил ориентиран към склад за муниции в Брянска област. Москва реагира още същия ден - президентът Владимир Путин внесе промени в нуклеарната теория на страната, която развързва ръцете на Русия за потребление на нуклеарно оръжие и против неядрена страна, в случай че тя е подкрепяна от нуклеарна мощ.

Закъсняло, само че значимо решение

Разрешението на Белия дом за нанасяне на удари против Русия с американски ракети е значимо както на оперативно-техническо, по този начин и на политическо равнище, споделя пред Дъждовни води някогашният командващ сухопътните войски на Съединени американски щати в Европа генерал-лейтенант Бен Ходжис.

От позиция на военната тактичност " това ще разреши на Украйна да нанася удари по съветските и севернокорейските щабове, по материално-техническото обезпечаване и артилерията, което ще попречи на подготовката на руснаците за контраофанзива в Курска област. Това ще бъде непосредствена тактическа изгода, която ще подкопае преимуществото на Русия в жива мощ ", показва Ходжис.

Освен това решението на Съединени американски щати " отваря вратите за Англия и Франция да разрешат потреблението на техни ракети Storm Shadow и Scalp, ускорява натиска по отношение на Германия за ракетите Taurus, а изпраща и мощен сигнал за поддръжката на Украйна от страна на Съединени американски щати ", продължава американският военачалник.

Професорът по военни проучвания в Кралския лицей в Лондон сър Лоурънс Фридман на собствен ред споделя пред Дъждовни води, че основното предимство на ракетите ATACMS е в огромната им акуратност и по-високата успеваемост на провалите спрямо дроновете, да вземем за пример. Същевременно Фридман отбелязва, че забавянето на решението на Запада е разрешило на Русия да реалокира 90 % от бомбардировачите си оттатък лимита на радиуса на деяние на ATACMS, с цел да ги защищити от възможни ракетни удари от страна на Украйна. Бен Ходжис също подлага на критика колебливостта на Съединени американски щати и отбелязва, че „ тя е резултат от непрекъснатия непотребен боязън от това, че Русия може да прибегне към ескалация с потреблението на нуклеарно оръжие ".

Кремъл ускорява нуклеарния шантаж

Паралелно със известията за първите удари на Украйна с ракети ATACMS по съветска територия, в Москва оповестиха, че е одобрена новата нуклеарна теория, която доста уголемява формалните предпоставки за потребление на нуклеарно оръжие от страна на Русия. Експертите са уверени, че това е обвързвано точно с разрешението на Белия дом за потребление на американски ракети от Украйна.

Таблоидът „ Комсомолска истина ", считан за „ обичания вестник на Путин ", назова одобряването на нуклеарната теория „ последно предизвестие " към Запада и директен отговор на разрешението за удари по Русия с далекобойни ракети. Но дали следващата опасност от Москва би трябвало да се възприема съществено?

Отвъд рамките на гневната изразителност

Изследователката на нуклеарното разоръжаване Мариана Буджерин споделя за Дъждовни води, че е доста дребна вероятността Русия фактически да рискува да употребява нуклеарно оръжие. И въпреки като цяло това да не е изключено, въпреки всичко тя допуска, че променената теория и реториката със заканите целят да сплашат Запада и да подкопаят неговата увереност да поддържа Украйна.

До момента размахването на „ нуклеарната бухалка " донесе на Русия нелоши дивиденти под формата на задръжки и съмнение от страна на Запада, счита Буджерин. „ Само си помислете какъв брой деликатно и в детайли западните столици разглеждаха и преразглеждаха политиката си във връзка с Украйна. Ескалационният капацитет на всяка нова доставяна оръжейна система се анализираше най-подробно и всичко това отнемаше време, от време на време оръжието не пристигаше тогава, когато беше нужно на фронта. Т.е. опасенията, свързани с вероятната нуклеарна ескалация, влияеха на периодите, видовете и темповете на доставките ", показва изследователката.

Но както отбелязва тя - даже нуклеарният блъф на Русия да докара до закъснение на помощите, той като цяло не сработи: главната цел на Кремъл - да накара Запада да отслаби поддръжката си за Украйна - не бе реализирана. Обичайно нуклеарната опасност служи за въздържане на друга нуклеарна мощ да нанесе удар по Русия. А в този момент това се употребява за заплашване на неядрена страна като Украйна, от което няма никакъв смисъл, споделя Буджерин.

Руските нуклеарни закани би трябвало да се възприемат като банална словесна еквилибристика, ориентирана към Вашингтон и Берлин, с цел да ги обезсърчи да поддържат Киев, допуска Бен Ходжис. " Заплахите са просто закани ", отбелязва той и припомня, че Украйна нееднократно е прекосявала оттатък така наречен червени линии на Кремъл, атакувайки да вземем за пример съветската нефтогазова инфраструктура или летище край Москва. " Руснаците знаят, че няма да имат никаква изгода, в случай че употребяват нуклеарно оръжие - това няма да им донесе никакви преимущества. Китай им сподели да не го вършат, Индия и Германия - също, а администрацията на Байдън предизвести, че последствията от вероятно потребление на нуклеарно оръжие ще бъдат пагубни. Затова считам, че руснаците не ги чака нищо положително, в случай че го употребяват. Но те виждат, че от непрекъснатите закани има резултат ", споделя ген. Ходжис.

Все отново дали Русия ще се реши да премине и по-опасна граница? Събеседниците на Дъждовни води не имат вяра в това. Но, както предизвестява Фридман, " руснаците сами раздухаха тази тематика и в този момент ще би трябвало да покажат, че са подготвени да отговорят и с нещо действително ". За подобен отговор може да бъде сметнато съветското нахлуване по град Днипро с неядрена хиперзвукова ракета със междинен обхват " Орешник ".
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР