СподелиВ България всеки месец средно 4000 души получават инсулт.Тази диагноза

...
СподелиВ България всеки месец средно 4000 души получават инсулт.Тази диагноза
Коментари Харесай

Инсулт покосява 4000 българи всеки месец

Сподели
В България всеки месец приблизително 4000 души получават инсулт.

Тази диагноза е и измежду най-честите аргументи за смъртност в страната – сърдечно-съдовите и мозъчно-съдовите болести съставляват общо 59.8% от смъртните случаите за 2023 година, демонстрира статистка на Министерството на здравеопазването.

По данни на Световната здравна организация (СЗО) един от всеки четирима възрастни е заплашен от инсулт.

Той може да е гибелен или инвалидизиращ, като трансформира живота освен на потърпевшия, а и на неговите близки.

Хората, наранени от инсулт, живеят с следствията от него – здравословни, обществени и финансови.

Затова е значимо да се знае, че инсултът е предотвратим и лечим, а неговата тежест, в това число и на дълготрайните му последици, може да бъде понижена, прецизират от ведомството.

Близо 50 000 българи са получили инсулт и са стигнали до болница през предходната година. Около 10% от тях са умряли, в това число хора на възраст под 35 години.

Данните показаха от Асоциацията за инсулт и афазѝя по отношение на днешния Световен ден за осведоменост по отношение на инсулта, оповестява БНР.

България е на челно място в Европа по смъртност от това заболяване,
а единствено 3% от българите получават съвременно лекуване.
От 2021 година България се включи в взаимните старания на страните членки от Европейски Съюз за налагане на ограничения, целящи реализиране на четири съществени цели до 2030 година: понижаване броя на инсултите с 10%; над 90% от пациентите с инсулт да получават бързо и съответно лекуване в профилирано болнично звено; използване на национална политика за битка с инсулт, която обгръща цялата верига от медицински дейности и грижи – от първичната предварителна защита до живота след инсулт и основаване на политики за поощряване на популацията за здравословен метод на живот.

Мерки за всяка една от поставените цели и в осъществяване на поетите задължения, са заложени в Националната здравна тактика 2030. Стратегическият документ слага акцент върху политиките за възстановяване на опциите за лекуване на мозъчно-съдовите заболявания.

Предвидени са и действия по промоция на здраве, поощряване на здравословното хранене и физическата интензивност, понижаване на рисковите фактори.
Ключова мярка е и въвеждането на здравно обучение на децата и учениците.
Друг главен фокус е обезпечаването на достъп до модерна диагностика и лекуване в профилирани структури за лекуване на инсулт и до персонализирана рехабилитация и вторична профилактика.

За задачата Министерство на здравеопазването работи върху основаването на национална мрежа от високотехнологични мозъчно-съдови центрове за диагностика и лекуване („ stroke “ центрове) на територията на страната, които да обезпечат интервенционална диагностика и ендоваскуларно лекуване на инсулти и други мозъчно-съдови болести, както и следдипломно образование на експерти в региона на ендоваскуларното лекуване.

Създаването на тази мрежа ще бъде подкрепено посредством механизмите за финансиране по Националния проект за възобновяване и резистентност.

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР