СподелиШирел Голан оцелява като по чудо при клането на Хамас“

...
СподелиШирел Голан оцелява като по чудо при клането на Хамас“
Коментари Харесай

Тъжната история на една заложничка на „Хамас“

Сподели
Ширел Голан оцелява като по знамение при клането на „ Хамас “ на 7 октомври 2023. По-късно обаче се самоубива. Подобно на близо 50 други оживели от фестивала „ Супернова “. Семейството ѝ упреква за това израелската страна.

„ Ширел имаше красива усмивка, обичаше да танцува и да излиза с другари, излъчваше толкоз доста енергия… “ Очите на Еял Голан блестят, когато приказва за сестра си.

Момичето е оживяло като по знамение при терористичното нахлуване на Хамас на 7 октомври 2023 година, само че по-късно се самоубива. Година след съдбовното посещаване на фестивала „ Супернова “ младата жена протяга ръка на живота си – навръх 22-ия си рожден ден, споделя немската социална телевизия АРД.

„ Накрая Ширел престана да излиза на открито. Искаше да стои единствено в стаята си. Спря да ми идва на посетители. Усетих, че нещо не е наред с нея “, споделя брат ѝ пред немското издание.
Решен да наруши едно табу

Еял Голан не стопира да приказва за самоубийството на сестра си. Така той желае да разчупи едно табу в Израел – отводът да се приказва намерено за самоубийствата на оживели след терористични офанзиви.

Ширел се пробвала да избяга от фестивала дружно с приятелите си. Качили се в една кола, само че в един миг спрели и оставили колата, с цел да се скрият някъде. Ширел съумява да се укрие дружно с един от приятелите си и има шанс – двамата оцеляват. Всички останали обаче са убити. Това доста я е измъчвало, споделя Еял.

„ Сестра ми беше убита два пъти. Душата ѝ умря на 7 октомври. Бог ни подари с опцията да прекараме още една година с нея. Ние сме доста религиозни. Равинът ми сподели, че Бог е избавил Ширел на 7 октомври, само че Хамас е погубил душата ѝ “, цитира думите му АРД.

Почти 50 оживели от фестивала се самоубиват

Семейство Голан упреква Израел за гибелта на всички тези оживели от фестивала „ Супернова “, които по-късно са поставили сами завършек на живота си. Според фамилията на Ширел страната не им е помогнала. Други оживели от фестивала също се оплакват от липса на поддръжка при лекуването на посттравматичните им разстройства.

„ Дотук има съвсем 50 самоубийства на оживели, доста други са били наложително приети в болница. Видях по какъв начин телата на хората биват разкъсвани от патрони. Сега имаме потребност от лекуване. Три пъти се пробвах да се върна на работа – безрезултатно. Просто не мога. Имам видения, претърпявам всичко още веднъж и още веднъж. След един месец държавната помощ ще свърши и хора като мен ще би трябвало да се върнат на работа “, споделя по време на чуване в израелския Кнесет Гай Бен Шимон, един от посетителите на фестивала.

Задълбочаваща се рецесия

Други пострадали споделят, че им се постанова да водят борби със здравната каса, с цел да получат повече от минималните 36 часа терапия. Това е прекомерно малко, твърди Мерав Рот, представен от АРД. Психологът лекува травмирани хора в цялата страна, в това число някогашни заложници и посетители на фестивала „ Супернова “.

„ Намираме се в огромна рецесия, която се задълбочава. В страната ще има доста случаи на посттравматично стресово разстройство “, споделя Рот и добавя, че възприятието за виновност при оживелите е доста мощно – те считат, че би трябвало да умрат от преданост към жертвите. Затова никога тези хора не трябва да бъдат оставяни сами, споделя психологът.

Пред АРД от израелското министерство на обществените грижи и услуги са показали, че са изразили съболезнования на семейство Голан и са уверили, че на оживелите се предлага необятен набор от поддръжка. Всеки нуждаещ се от помощ може да се обади на денонощната гореща телефонна линия, да се свърже с локалното държавно управление или да попълни съответния формуляр в интернет, показват от ведомството.
„ Не чакайте оживелите да дойдат при вас “

За брата на Ширел Голан обаче това не е задоволително. „ Бюрокрацията беше вторият палач на сестра ми. Отговорността не би трябвало да пада единствено върху фамилиите. На тези, които можеха да оказват помощ на сестра ми, споделям: не чакайте оживелите от фестивала да дойдат при вас. Вие имате описите, знаете тъкмо кой е потърпевш. Не бъдете пасивни, би трябвало да сте дейни. “

Това, че Ширел е първата, за която се приказва намерено и с съответно име в общественото пространство, не значи, че тя е изолиран случай, споделя Еял Голан. Братът на самоубилото се момиче желае да продължи да споделя историята на сестра си, с цел да се осмелят и други да приказват за това, предава думите му АРД.

Материалът е оповестен в. Заглавието е на редакцията на Дебати.бг.
За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР