София. Единствено в Музея на солта в Поморие може да

...
София. Единствено в Музея на солта в Поморие може да
Коментари Харесай

Илия Кусев, уредник: Единствено в Музея на солта в Поморие може да бъде видяна най-старата технология за добив на морска сол – анхиалската

София. Единствено в Музея на солта в Поморие може да бъде забелязана най-старата технология за рандеман на морска сол – анхиалската. Това сподели Илия Кусев, организатор в Музея на солта, в изявление за Агенция „ Фокус “ по отношение на какво съставлява музея и какво може да бъде забелязано в него.

„ Тя е забавна технология. Свързана е с метода на напредване на водите. Тази технология се разграничава от тази, която се употребява в промишленото произвеждане край Бургас. Технологията е характерна и е присъща за дребните солници. Процесът е извънредно трудоемък и ръчен “, описа той по отношение на анхиалска технология за извличане на сол.

Кусев добави, че стига времето да е уместно гостите на музея могат да видят проява онлайн.
„ Когато паднат дъждовете или е дъждовно времето, малко по-трудно става солта, защото колкото и да е солена водата, тя се разрежда от дъжда и се получава развой на кристализация. Дано да има дълъг изсъхнал интервал, в който да изкараме сол и посетителите да могат да видят и купчините вътре в солниците. Също по този начин гостите на музея да могат да видят и метода на вадене на сол и самата кристализация “, добави уредникът.

Пълния текст на изявлението четете по-късно в „ Мнение ”

Теодора ПАТРОНОВА

Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР