Снимка PixabayБългария се оказа втора по работещи бедни в Европа.

...
Снимка PixabayБългария се оказа втора по работещи бедни в Европа.
Коментари Харесай

Милиони в Европа избират между отопление и храна, България е втора

Снимка Pixabay

България се оказа втора по " работещи небогати " в Европа. Заради ниските заплати, които получават, съвсем три милиона души в Европейския съюз не могат да си разрешат да отопляват домовете си, макар че работят. Това демонстрира разбор на данни от Евростат на Европейския институт на профсъюзите, оповестен от Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП). Анализът е оповестен на интернет страницата на Конфедерацията на самостоятелните синдикати в България (КНСБ). Той е изработен на фона на покачващите се цени на силата в Европа, написа.

В началото на есента и в навечерието на зимата 15 % от работещите небогати в Европа няма да могат да включат отопление. Този % се равнява на 2 713 578 души в цяла Европа, предизвестяват от ЕКП. През последното десетилетие обстановката се е влошила в десетина държави-членки на Европейски Съюз, а в този момент внезапното повишаване на цените на електрическата енергия в Европа рискува да докара до енергийна беднотия още повече работещи, предвиждат от ЕКП.

Данните сочат, че България е на второ място в листата с най-голям % на работещите небогати, които не могат да си разрешат отопление. Подредбата е следната: Кипър - 45,6 на 100 (14 398 работещи), България - 42,8 на 100 (129 990 работещи), Литва - 34,5 на 100 (35 371 работещи), Португалия - 30,6 на 100 (157 612 работещи), Гърция - 28,7 на 100 (122 323 работещи), Италия - 26,1 на 100 (833 311 работещи). Най-голямо процентно нарастване на работещите небогати, които не могат да си разрешат отопление, от 2009 година насам има в Хърватия с растеж от 16,5 на 100, следват Кипър - 10 на 100, Литва - 7,9 на 100, Словакия - 7,8 на 100, Испания - 6 на 100.

Повишаването на цените на силата прави решителните дейности на Европейски Съюз във връзка с заплатите още по-неотложни, споделят от ЕКП. Конфедерацията приканва Европейския парламент да защищити служащите от енергийна беднотия, като вкара " предел на достолепие " в плана на инструкция за минималните работни заплати. Той ще подсигурява, че законоустановените минимални заплати обезпечават заслужен стандарт на живот. За задачата те не могат да са по-малко от 60 на 100 от националната медианна брутна заплата и 50 на 100 от националната междинна брутна работна заплата. Ако този двоен предел бъде въведен, това ще разреши растеж на заплатите на над 24 милиона души в Европейски Съюз.

В сегашния тип на плана за инструкция на Европейски Съюз този двоен предел не попада и по този начин обстановката няма да се промени. Необходими са промени, с цел да бъде въведен и с цел да се усили и броят на служащите, обхванати от групово договаряне в цяла Европа, което е най-хубавият метод за реализиране на фактически заслужено възнаграждение, споделят от ЕКП.

" В Европа има милиони нископлатени служащи, които би трябвало да избират сред това да отопляват дома си, да хранят добре фамилията си или да заплащат наема, макар че работят на цялостен работен ден. Това е недопустимо и отхвърля целия смисъл на минималната работна заплата. За страдание, възходящите цени на силата значат, че тази зима още повече хора са изправени пред нуждата да се върнат от дълъг работен ден или нощ в леден дом, а децата им да пишат домашните си на студено, разяснява заместник-генералният секретар на ЕКП Естер Линч.

Научният секретар в Института за обществени и синдикални проучвания /ИССИ/ към КНСБ Росица Макелова сподели за Българска телеграфна агенция през юли, че тези, които употребяват парно и централно затопляне на топлата вода, ще изпитат най-сериозни усложнения при започване на отоплителния сезон.

Тя цитира статистиката, че през 2020 година близо 28 на 100 от популацията се лимитира при отоплението на своето жилището. Същевременно 24 % от българите срещат усложнения при заплащането в точния момент на разноските, свързани с жилището си.

Спрямо данните от регулярните проучвания на ИССИ за издръжката на живота към момента шест от 10 семейства в страната не разполагат с нужните средства за обезпечаване на естествен витален стандарт. Очаква се задържане или леко увеличение на този дял на семействата.

През 2020 година над 1.6 млн. българи, или 23.8 % от популацията, са под прага на беднотия. Домакинствата, в които има сериозна централизация на небогати и които се чака да понесат най-тежко всеки скок в цените са едночленните семейства с човек на възраст над 65 години, семействата с три и повече деца, едночленните семейства, както и семействата от вида един родител със подвластни деца.

Концентрацията на бедното население се разграничава в обособените области на страната. Най-тежко ще понесат новите цени хората от областите Бургас, Монтана, Силистра, Сливен, Стара Загора, Смолян.

Данните сочат, че през 2020 година делът на бедните измежду заетите във възрастовата група 18 - 64 години нараства по отношение на миналата година с 0.7 процентни пункта до 9.7 на 100, като при работещите на ненапълно работно време рискът за изпадане в беднотия е четири пъти по-висок от този при работещите на цялостно работно време.

В България на този стадий приемането на приход от трудова активност не може да се преглежда като поръчител за изплъзване от клопката на бедността.

В меморандума на КНСБ за социално-икономическото развиване на България 2021-2025 година е заложено искане за интензивен растеж на заплатите - средногодишно с 12.5 на 100, като предимствено нараства минималната работна заплата - средногодишно със 17.5 на 100.

За 2022 година това значи 764 лв. минимална работна заплата и междинна - 1729 лв..

От синдиката ще упорстват това да бъде в заложено в бюджета за 2022 година

Проверка на обстоятелствата: Съобщете ни, в случай че видите фактологични неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР