Новият космически хеликоптер на НАСА преживя първите си самостоятелни нощи на Марс
След като постепенно се разпростра от скривалището си в корема на марсохода Perseverance, 4-килограмовият хеликоптер на име Ingenuity скочи последните четири инча до земята в събота. Издържайки ниски температури, хеликоптерът е преодолял едно от най-големите трудности пред НАСА да реализира полет с първия безпилотен аероплан на друга планета.
Ingenuity е надъхан да организира първия си марсиански полет, който ще се реализира най-вероятно още в неделя – 11 април. Ако всичко върви добре, галактическият безпилотен аероплан ще има почти 30-дневен прозорец, с цел да опита до пет все по-трудни полета, като всякога ще лети по-високо и по-далече.
Марсоходът на НАСА Perseverance, който пренасяше хеликоптера до Марс, ще запише видео. Тези фрагменти ще оказват помощ на НАСА да събере решаващи данни за тази софтуерна проява и може да вкара нов способ за проучване и на други планети.
След като спусна хеликоптера на повърхността, марсоходът се отдръпна, излагайки слънчевите панели на Ingenuity навън, с цел да могат да попият слънчевата светлина. Но в това време това изложи хеликоптера на студените марсиански нощи. В кратера Йезеро (Jezero), античния басейн на езерото, където се е приземил марсохода, нощните температури могат да спаднат до извънредно ниски стойности от към -90 градуса по Целзий.
„ Това е първият път, когато хеликоптерът е независимо на повърхността на Марс “, споделя в прессъобщение MiMi Aung, началник на плана на НАСА за хеликоптера. „ Но в този момент имаме удостоверение, че имаме вярната изолираност, верните нагреватели и задоволително сила в батерията, с цел да оцелеем през студената нощ, което е огромна победа за екипа. Радваме се да продължим да приготвяме хеликоптера за първия му летателен тест. „
НАСА похарчи 85 милиона $ за създаване на хеликоптера. Той към този момент се оказа задоволително здрав, с цел да преживее пътуването до Марс и да преодолее рисковите температури на планетата. Но в този момент би трябвало и да лети.
Марс има необикновено тънка атмосфера; тя има единствено 1% от плътността на земната. За да „ заловен “ задоволително въздух, четирите остриета – перки от въглеродни нишки на хеликоптера, би трябвало да се въртят в противоположни направления с към 2400 оборота в минута – към осем пъти по-бързо от пътническите хеликоптери на Земята.
Първият полет просто ще тества дали хеликоптерът може сполучливо да се издигне на няколко метра от земята, да задържи курсора за към 30 секунди и по-късно да кацне назад. Оттам нататък всеки тест ще стане по-труден, завършвайки с последния полет, при който хеликоптерът може да прелети над 300 метра над марсианската територия.
Няма да има повече научни опити за летящата машинка на Марс. Засега това е замислено като софтуерна проява – само че бъдещите галактически хеликоптери могат да отворят нови научни граници на Марс или на други планети.
„ Използваме безпилотни летателни апарати и хеликоптери тук, на Земята, за всевъзможни неща, за които са по-подходящи от сухопътните транспортни средства “, сподели Хавард Грип, основен водач на НАСА за галактическия хеликоптер.
„ На други планети ще има сходни задачи, сходни въздушни проучвания, които могат да извършват задания, каквито роувърите не могат “, заключи той.
„ Това може да бъде с разследваща цел – правене на фотоси за разузнаване на региони, евентуално подобаващи за научни цели за бъдещи марсоходи или даже бъдещи астронавти на Марс “, споделя Грип. „ Или може да носи лични научни принадлежности в области, където не можете да се стигне със сухопътно транспортно средство. “
След като приключат тестовите полети на хеликоптера се чака роувърът да се насочи към скалите на антична делта на река за личната си революционна научна задача: търсене на вкаменелости на антични извънземни микроби на Марс.