Сградата е била собственост на Триандафил Теодосиу – бургаски индустриалец,

...
Сградата е била собственост на Триандафил Теодосиу – бургаски индустриалец,
Коментари Харесай

Спасяват от разруха знакова бургаска сграда

Сградата е била благосъстоятелност на Триандафил Теодосиу – бургаски фабрикант, който при започване на предишния век е управлявал своя парна фабрика за халва, локуми и бонбони

Във крайна фаза е реставрацията на 3-етажната къща на ул. „ Граф Игнатиев ” №5 в Бургас, която повече от две десетилетия постепенно се разрушаваше и имаше действителна заплаха да падне изцяло, оповестиха от пресцентъра на администрацията.

Сградата в миналото е била благосъстоятелност на Триандафил Теодосиу – бургаски фабрикант, който при започване на предишния век е управлявал своя парна фабрика за халва, локуми и бонбони. Тя е оповестена за недвижима културна полезност с Държавен вестник, бр.18 от 02.03.1979 година През 90-те години на първия етаж имаше известно рок заведение.

По наставление на Община Бургас и след координиране на плана с Министерство на културата и НИНКН, притежателите започнаха да я ремонтират. С обезопасяването и възобновяване на положителния външен тип, централната част на Бургас ще стане още по-представителна, а една историческа постройка е избавена за идващите генерации.
 Така изглеждаше фасадата доскоро
По предписание на кмета Димитър Николов предходната година Общината започва серия от процедури за избавяне на старите къщи в ЦГЧ. Въпреки че са частна благосъстоятелност и се намират под контрола на Националния институт за недвижимо културно завещание, някои от тях са в сериозно положение поради безучастие на притежателите им. Комисия от Община Бургас направи наставления. Собствениците бяха подкрепени административно. Много от тях реагираха с правене и координиране на планове, за което Общината постоянно е подготвена да им окаже подпомагане, и стартираха действителни ремонтно-възстановителни действия.

223 са бургаските здания единични недвижими културни полезности – в центъра и кв. „ Възраждане “. Според Закона за културното завещание (ЗКН), притежателите им би трябвало да изискат мнение от Националния институт за недвижимо културно завещание, в случай че желаят да ги ремонтират, надстроят или пристроят. Липсата на специфичен режим за огромна част от скъпите здания прави процеса по координиране дълъг и сложен. Затова Община Бургас ще продължи да спомага на всички притежатели във връзка с планиране и координиране на процедурите с НИНКН, с цел да не се стига да състояние, в което постройката продължава да се разрушава, до момента в който изчезне изцяло.

„ Благодаря на дейните и съзнателни притежатели на остарели здания в Бургас, които ги реставрират със свои сили и средства. Благодарен съм и на тези, които търсят нашата поддръжка, с цел да се започва развой за подготовка на документи и след това обновителни действия. Не е върнат никой с искане за подобен вид подпомагане! “, напомни кметът Димитър Николов.

От общо 223 здания културни полезности в града, към този момент близо 160 са в обичайно техническо положение. Те са реставрирани и имат добър общ тип. По останалите има какво още да бъде направено.
 Реставрацията е към финала си
 
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР