Село Кушла е малко селце, на границата с Гърция, не

...
Село Кушла е малко селце, на границата с Гърция, не
Коментари Харесай

Фани от Родопите: Това помага на счупено, на кокошки и хора

Село Кушла е малко селце, на границата с Гърция, не надалеч от Златоград. Известно е с пещерите и скалните формирания наоколо. Селото има 25 поданици. От тях 12 дами.

Пъстрите им облекла се виждат от надалеч. Всяка една от тях се придвижва със свое лично магаренце. По-често са в планината, по следите на мумиото - по този начин назовават черна лепкава пръст с лечебни свойства.

“Черна пръст, само че не е на всички места тази пръст, който пристигна пита – каква е тази вашата черна мумия. Нашите остарели са лекували по този начин. Моят баща и дядо, и прародител живееха 107 години ", споделя пред bTV Севдалина Асенова, гражданин на селото.

“Помага на счупено, на кокошки, на животни, на хора ", добави Фани Георгиева, гражданин на селото.

Според локалните в село Кушла е единственото находище на лечебната тиня, само че тя е добре позната и в други страни по света като Китай, Русия, Непал и Монголия. Намира се най-често в пещери и пукнатини на скали. Наричана е още " кръвта на планината ". Заради лековитите му сили хората в село Кушла го назовават черното злато.

“Отиваме, събираме и тогава като имаме, слагаме я в кофичка и вода. Тя седи 4-5 дни и се разтваря. Повечко може да поседи и то няма доста разлика. Като поседи във водата, то се не скапва. Като е изсушена, може би до две години. Вкусът е прекрасен, ние сме си привикнали ", акцентира Севдалина Асенова.

Мумиото или мумята няма период на валидност. Жените я прецеждат и овалват черни топки, които сушат на слънчева светлина няколко дни. След това вършат разтвор от сместа и пият. Калната вода лекува заздравява костите. С нея най-често лекуват дамите лекуват навехнато и счупено.

“Тя не може да ти навреди, не може. Аз имам експерт, дядо, прародител, в случай че ще им навреди са щели да ми кажат. Сега доста като ми прилошее, вземам си от чувала, наливам си кг и половина и разбърниквам, и на всяко влизане и излизане, разрушавам си и пия. Чувстваш я в костите ", сподели Фани Георгиева.

Фани е локалната лечителка. Повече от 30 години работи в здравната работа в селото. Днес приема хора от цялата страна в дома си. 

“Безплатно ги церя ", сподели тя. 

Фани разполага с химичен разбор, който демонстрира състава на веществото. Той се разграничава от този на класическото мумио, известно и като шилажит. Сред главните химични детайли, които родопското мумио съдържа са калций, желязо и магнезий.

За думата мумио се споделя, че произлиза от гръцката дума " mumia ", означаваща " непокътнато тяло ", ни никой в селото не може да каже по какъв начин е намерено черното злато и от по кое време се употребява като лек. За жителите на Кушла, националната медицина не е единственият метод, с цел да излекуват болежките си. Всички пият и медикаменти, вървят и на доктор. Независимо, обаче дали пият мумьо или лекарство споделят, че без религия силата му не е задоволителна, с цел да излекува.

И тъкмо като модерните инструктори за благополучен живот поучават за повече придвижване, повече сън и чиста храна.

Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР