Съвременният свят се променя така бързо, а с него –

...
Съвременният свят се променя така бързо, а с него –
Коментари Харесай

6 “за“ и 6 „против“ аудиокнигите

Съвременният свят се трансформира по този начин бързо, а с него – технологиите и самите хора. И това е най-видимо при нашите деца - актуалните са доста по-различни от тези в нашето детство. Те са още по-различни от нашите родители в детството им. Ако за тях най-хубавият подарък е бил книгата, то ползите на актуалните деца са други. И това не е неприятно. Просто е реалност.

Добре забравеното остаряло

Много от шедьоврите на детската литература, които са потребни от позиция на образование, знания, развиване на страсти, остават загадка за актуалните деца просто, тъй като те не обичат да четат.
Аудиокнигата е решение. И то не е доста ново. Нашите баби помнят радиоспектаклите, които събираха фамилията край апаратите всяка събота заран. В тези часове се излъчваха записи на пиеси или звучеше книжовен прочит на разнообразни творби.
Друг вид бяха виниловите плочи с приказки.
Съвременните деца пък имат аудиокниги.

Какви са техните преимущества

1. Противодейства на скуката. Аудиокнигата е не неприятен метод детето да се занимава с нещо потребно изключително, в случай че е привикнало да мързелува. То може да слуша книга на всички места и когато и да е – на разходка, в колата, в самолета.
2. Домашен спектакъл. Детските аудиокниги и постановки на приказки са нещо като театър – има и доста музика, разнообразни гласова на артисти, което е освен увлекателно, само че и развива прочувствения разсъдък и речта.
3. Съвместяване на 2 действия. Докато хлапето слуша аудиокнига, може да прави и нещо друго: да рисува, моделира, строи конструктор, даже да спортува.

Успоредното осъществяване на две действия тренира концентрацията, както и умеенето вниманието да се разпределя. Все потребни привички за дребния възпитаник.
4. По всяко време и на всяко място. Това е изключително преимущество, тъй като актуалните деца рядко имат време да четат. 
5. Икономия на пари и място в дома. Обикновените книги са скъпи, което лимитира опцията да се купуват постоянно, а и заемат доста място в библиотеката. Не на последно място събират и доста прахуляк.
6. Щадят зрението. За деца, които от ранна възраст имат диоптри, аудиокнигата е по-добър вид от обичайна. Полезни са даже за тези, които нямат проблем със зрението, тъй като аудиокнигите не натоварват очите.

Аргументи „ срещу “

1. „ Лесно научено – бързо забравено “. Учените потвърдиха, че звуковите книги се запомнят по-слабо спрямо текст, който е прочетен от обичайна печатна книга. Особено, в случай че детето по-бавно помни слухова информация.
Ако детето слуша аудиокниги за развлечение, това не е проблем, друго е обаче, в случай че с тях желаете да постигнете някакъв прогрес в учебно заведение. Защото постоянно резултатът е: в едното ухо влиза, от другото излиза. Това е обяснимо. Когато четем ние концентрираме вниманието си в четенето, а когато слушаме – може и да не сме по този начин съсредоточени.
2. Фантазията работи по-слабо. Четенето на обичайни книги развива по-добре фантазията. Защо? Защото четейки, детето си показва героите, тяхната осанка, глас. Аудиокнигите най-често са озвучени от артисти. Това носи избрани страсти, само че лишава хлапето от опцията единствено да си ги показа.
3. Липсва пасивна подготовка за правопис. Усвояването на правописа и грамотността е директно обвързвано с четенето. То оказва помощ да се научат разпоредбите за писане и да се запомнят. Важно е очите да виждат по какъв начин се написа една или друга дума, къде се слага препинателен знак. Това не се случва с книгите, които детето слуша. 

Продължава на страницата на Новите родители

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР