Същевременно обаче, както поради неуспеха на България да се доближи

...
Същевременно обаче, както поради неуспеха на България да се доближи
Коментари Харесай

Алфа Рисърч: За 60% от българите членството в ЕС няма алтернатива

Същевременно обаче, както заради неуспеха на България да се приближи по витален стандарт и тъждество пред закона до ядрото от страни на Европейски Съюз, по този начин и заради поредицата от рецесии в Европа през последното десетилетие, скептицизмът към метода на ръководство на Съюза и съответни негови политики нараства с по-ускорени темпове, разясняват от организацията. 12% от пълнолетните българи декларират, че утвърждават напълно метода, по който се ръководи Европейски Съюз към днешна дата, 42% - единствено ненапълно, а 39% - са несъмнено неудовлетворени.

 

Въпреки че доста от детайлите на европейските политики и диспути остават настрана от вниманието на българите, като общ знаменател се откроява следната наклонност: те утвърждават най-силно тези политики, които им дават късмет да се възползват от достиженията и гаранциите на по-развитите европейски страни, а са най-критично настроени към тези, които се ползват, или следва да се приложат от Брюксел на национално ниво.

 

Така да вземем за пример, изследването записва най-позитивно отношението към опцията при нарушение на правата им българите да се обръщат към Съда по правата на индивида в Страсбург (84%). Следва удовлетвореността от опциите за трудова миграция, т.е. за работа в страни-членки на Европейски Съюз (81%) и предвижданото създаване на обща европейска система за сигурност (68%). Разширяването на Еврозоната и Шенгенското пространство (53%) и въздействието на еврофондовете за развиването на България (51%) също се правят оценка преобладаващо положително, само че те срещат и по-висок дял отрицателни отзиви - по към 30 на 100.

Противоречиви са публичните реакции към резултата от европейските политики в три значими посоки: Зеления преход - 34% позитивно отношение против 42% негативно, а за всеки четвърти българин този пакт остава изцяло неразбираем; Европейската помощ към Украйна (38% подкрепящи против 45% неподкрепящи); Политиката за трудова миграция от страни отвън Европейски Съюз в България (34%:49%).

Най-чувствителни и негативно настроени са българите към тези оферти и политики, които откриха и най-силен отрицателен отзив в Европа: Миграционната политика и по-специално политиката за солидарно систематизиране на мигрантите се утвърждава от едвам 19% при над три пъти повече отрицателни отзиви.; Земеделската политика (свързана и с неяснотите към т.нар.зелен преход) - 26% утвърждение при двойно по-високо отрицание.; Увеличаване пълномощията на Европейска комисия за сметка на националните държавни управления - 77% отрицание.

 

" Въпреки че в персонален проект българите виждат изгоди за себе си и за страната от европейското участие, за 17 години те не съумяха де се убедят, че от техния глас зависи по какъв начин ще действа Европейския съюз и в каква Европа ще живеем. Затова не е учудващо, че изборната интензивност на европейски избори е най-ниската допустима от всички други избори. Предстоящият избор не прави изключение - не повече от една трета декларират твърда подготвеност да отидат до урните през юни. Ако тази наклонност се резервира, броят на гласувалите може да падне под 2 млн. души, колкото е бил единствено на частичните избори за евродепутати през 2007 година ", показват от организацията.

 
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР