Със 111 млн. лв. ще бъдат финансирани жителите на 21

...
Със 111 млн. лв. ще бъдат финансирани жителите на 21
Коментари Харесай

ЕС дава 111 млн. лв. за подмяна на печките на твърдо гориво в 21 български града


Със 111 млн. лева ще бъдат финансирани жителите на 21 града у нас да подменят печките си на твърдо гориво с по-екологично – климатици, газ, пелети, фотоволтаици и така нататък Това заяви министърът на екологията Нено Димов, който регистрира осъществяването на оперативна стратегия " Околна среда " (ОПОС).

Финансирането на ограниченията за възстановяване на качеството на атмосферния въздух ще пристигна точно от средствата по ОПОС. Проектът е получил зелена светлина от Комитета за наблюдаване на програмата и поддръжката на Европейска комисия, сподели Димов.

Бенефициенти ще са общините, а първата покана за кандидатстване ще бъде отворена в средата на лятото, сподели Димов.

Проблемът е, че от 21 града, където има замърсяване на въздуха с финни прахови частици над нормата, единствено седем имат настоящи общински стратегии за качеството на атмосферния въздух, които извършват. Това са София, Монтана, Видин, Смолян, Димитровград, Бургас и Благоевград, заяви Валерия Калчева, началник на Управляващия орган на ОПОС.

По тази причина се планува втората покана да бъде отворена при започване на 2019 година, а до тогава останалите общини би трябвало да са приели стратегиите си и да ги извършват.

Целта на плана е да бъдат реализирани устойчиви резултати за възстановяване на качеството на въздуха и понижаване на замърсяването, сподели Нено Димов.

До него се стига откакто България беше наказана от Европейската комисия за редовно мръсния въздух, с който се трови популацията. Битовото отопление с въглища и дърва, което е най-масовото, тъй като е най-евтиното, и превозът са главните замърсители. В момента България се пробва да потвърди пред Брюксел, че подхваща ограничения да се усъвършенства ситуацията, с цел да не бъде наказана страната да заплаща и наказания.

Екоотопление с европари

Схемата за екоопление с европари планува общините да аплайват с план пред ОПОС. Задължително изискване е да имат работеща стратегия за качеството на атмосферния въздух.

Министерство на околната среда и водите дава цялостна независимост на локалната власт сама да дефинира какви ограничения ще финансира за решение на казуса с мръсния въздух. Причината – не може да има общ метод, тъй като в София и Варна замърсителите са едни, а в Смолян и Димитровград да вземем за пример други, уточни Нено Димов. Той посочи, че общините би трябвало да предложат решенията след социална полемика измежду локалното население.

Сред допустимите за финансиране ограничения могат да бъдат създаване на апаратура за присъединение на жилищен блок към централно топлоснабдяване, в случай че в съответния град има такова. Ще се финансира също присъединението към газопреносната мрежа, в случай че има обезпечено битово газоснабдяване, обясни Валерия Калчева.

Допустими за подкрепяне може да бъдат ограничения като замяна на печките за въглища и дърва с такива за отопление с пелети, или пък замяната им с климатици, които дават отговор на висок енергиен клас, уточни още Калчева.

Това, което ще гледа Министерство на околната среда и водите, с цел да утвърди общинските планове, е постигането на резултати – трайно понижаване на замърсяването с фини прахови частици, уточни Нено Димов.

Високи екотакси за старите коли

Друга мярка, която подхваща българското държавно управление в опит да убеди Брюксел, че работи за трайно решение на казуса с мръсния въздух, е въвеждането на екотакси за тировете и рейсовете, които сега не заплащат такава, уточни Нено Димов.

Ставките ще бъдат диференцирани по отношение на възрастта на колите над 12 тона и стандартите, на които дават отговор, добави той.

Освен това екоминистерството предлага още за електрическите автомобили да не се заплаща екотакса, а за леките коли до 5 години да бъдат непокътнат сегашният размер. Екотаксите за леките коли над 5 години обаче ще бъдат увеличени, уточни Нено Димов.

В момента нормативният документ се съгласува сред другите министерства и се чака да бъде пуснат за публично разискване до края на месеца. Целта е новите екотакси за колите да станат факт преди срещата в Брюксел на 12 юни, на която ще бъде показан напредъка на България в борбата ѝ с мръсния въздух, стана ясно от думите на министъра на екологията.

Миенето на улиците си остава положително благопожелание

Една от ограниченията, които България беше поела пред Европейска комисия за справяне със запрашаването в огромните градове, беше постоянното миене на улиците. За в този момент обаче това остава единствено едно положително благопожелание, което не се съблюдава от локалните управляващи, а Министерство на околната среда и водите, което по закон би трябвало да управлява тази активност, не го прави, стана ясно от обясненията на Нено Димов.

Министърът на екологията не можа да каже по какъв начин локалната власт извършва този стихотворец ангажимент и дали има глобена община за неизпълнението му.

Дори европредседателството не се оказа задоволително мощен претекст улиците в София да бъдат измити най-малко един път след зимата. В необятния център на столицата към момента има квартали, в които не са мити даже по един път през тази година. Всичко това се случва на фона на нараствания с близо 5 млн. лв. бюджет за миене на улиците в столицата и заложеното на хартия миене четири пъти за цялата година. Общо плануваните средства за това са 51 млн. лева
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР