Сърбия и Бразилия се класираха за полуфиналите на Световното първенство

...

Сърбия и Бразилия се класираха за полуфиналите на Световното по волейбол за жени

Защитаващият купата си Сърбия и Бразилия се класираха за полуфиналите на Световното състезание по волейбол за дами.

Сръбкините надвиха трагично над домакина Полша с 3:2 (21:25, 25:21, 25:19, 24:26, 16:14) в Гливице след 36 точки на капитанката Тияна Бошкович. Магдалена Стисяк беше най-резултатна в срещата с 40 точки за полякините, само че това не им оказа помощ да избегнат провалянето.

Шампионките можеха да затворят и надалеч по-рано мача, откакто водеха с 23:19 в четвъртия гейм, само че позволиха поврат. В тайбрека пък полякините в един миг бяха по-близо до триумфа при 10:8 в своя изгода, само че в края класата на съперничките им си сподели думата.

Сърбия ще играе за място на финала против олимпийския отличник Съединени американски щати, който по-рано отстрани елементарно Турция с 3:0 (25:22, 25:15, 25:20).

Бразилия измъкна не по-малко трагична победа над Япония след цялостен поврат от 0:2 до 3:2 (18:25, 18:25, 25:22, 27:25, 15:13). Така шампионките на Южна Америка, които към момента търсят първа международна купа, доближиха до полуфиналите за четвърти път в последните пет издания на волейболния Мондиал при дамите.

Японките взеха първите два гейма, само че по-късно се пропукаха в основните моменти в края на идващите три елементи. Те на няколко пъти бяха единствено на 2 точки от успеха, изключително в доста оспорвания четвърти гейм, в който позволиха поврат от 23:22 в своя изгода.

С 25 точки за бразилките се отличи капитанката Габриела Гимараеш, а за азиатките с 21 приключи Котона Хаяши.

Южноамериканките, двукратни олимпийски шампионки от Пекин 2008 и Лондон 2012, ще срещнат на полуфиналите европейския отличник Италия, който завоюва против Китай с 3:1 (25:16, 25:22, 13:25, 25:17).
Източник: novsport.com