Съпрузите Пиер и Даниел льо Генек бяха признати за виновни

...
Съпрузите Пиер и Даниел льо Генек бяха признати за виновни
Коментари Харесай

Възрастно семейство е осъдено за присвояване на 271 творби на Пикасо

Съпрузите Пиер и Даниел льо Генек бяха приети за отговорни по обвиняване, че са държали в дома си откраднати произведения на Пабло Пикасо. С това се поставя завършек на правосъдна сага за творбите на художника.

Началото на делото против 80-годишния някогашен електротехник Пиер льо Генек и брачната половинка му стартира през 2015 година, откакто помолили един от наследниците на художника - Клод Руиз - Пикасо, да разпознава 271 произведения, за които споделили, че им били подарък от Пикасо. Сред тях имало редки кубистични колажи и картина от известния Син интервал на художника. Произведенията са датирани сред 1900 и 1932 година, а общата им цена е сред 74 и 98 милиона $.

Това, което предизвикало подозрението на Руиз - Пикасо, била странната история на възрастния човек по отношение на това по какъв начин се е сдобил с картините. Той подал сигнал против съпрузите и по този начин почнало следствие, по време на което електротехникът трансформирал историята си. Първо споделил, че творбите били подарък от художника по времето, когато Пиер работел като електротехник в неговата къща, като признателност за добре свършената работа. Според втората история картините били част от сбирка, която брачната половинка на Пикасо - Жаклин, поверила на възрастното семейство след гибелта на художника през 1973 година с молба да ги пази, до момента в който не утихне скандал, обвързван с наследниците.

Решението на съда е дефинитивно, а присъдата е две години затвор условно. Пиер и Даниел льо Генек не престават да отхвърлят обвиняванията в кражба.
Източник: segabg.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР