За ден се събраха над 1000 подписа в Петиция срещу вдигане на 5-етажна сграда на ул. Шишман
Само за ден са събрани към 1000 подписа в Петицията против застрояването на емблематичната столичната улица " Шишман ", оповестява stolica.bg. От няколко дни духовете за разбунени поради желанията на Светия синод да вдигнат 5-етажна постройка на мястото на два парцела - две къщи.
Петицията е открита на 13 май т. година с претекста, че ул. „ Иван Шишман “ е една от най-емблематичните улици в София – знак на остарялата градска памет, културата, архитектурното завещание и живия дух на столицата.
Ето и текстът на петицията:
" Това е място, което съчетава история, човешки мащаб, артистична среда и идентичността на София такава, каквато я познаваме и обичаме. Днес образът на улицата е съществено заплашен.
Според обществено известна информация е импортирано искане за изменение на Подробен организационен проект (ПУП) за парцели на ул. „ Шишман “ сред ул. „ Славянска “ и ул. „ Иван Вазов “, в това число парцели, свързвани с Българската православна черква, с желание за срутване на съществуващи къщи и създаване на нова пететажна постройка.
Ние, жителите на София, поданици, архитекти, културни дейци и хора, които обичат този град, се обръщаме към:
Столична общинаНаправление „ Архитектура и градоустройство “главния проектант на СофияМинистерството на културатаНИНКНБългарската православна черквас гледище да бъде спряно всяко деяние по одобрение на Подробен устройствен план и следващо застрояване, което би довело до разрушение на историческите здания и достоверния образ на ул. „ Иван Шишман “, част от паметта на София.
Въпреки че зоната попада в територия с културно-историческа отбрана, настоящите механизми явно не подсигуряват действително запазване на историческата градска среда и разрешават последователното заличаване на архитектурния образ на остаряла София.
Предвижданото застрояване заплашва необратимо характера на улицата и основава рисков казус за заличаване на историческата градска среда в центъра на столицата.
Особено обезпокоително е, че част от парцелите са свързвани с Българската православна черква – институция, която би трябвало да бъде страж на духовното и културното завещание.
Настояваме:
София не може да бъде град без памет. Ако изгубим „ Шишман “, губим още една част от историческото лице, духа и културната еднаквост на София " .
Близо 3 години лиши на Столична община ремонтът на ул. „ Шишман “. Ремонтираха я на стадии и години наред беше разкопана и непроходима.
" В момента ул. " Шишман " не е единствено улица за живеещите — тя е част от лицето на София и идея за всички жители и посетители на града - подпишете! ", приканват уредниците на петицията.
Улицата не е напълно пешеходна, което е желанието на една от политическите групи в СОС, неведнъж внасяли предложение за напълно пешеходна улица.
FaceBookTwitterPinteresthttps://tribune.bg/bg/obshtestvo/za-den-se-sabraha-nad-1000-pod/
Автор
Моника Гаджанова
За ден се събраха над 1000 подписа в Петиция против повдигане на 5-етажна постройка на ул. " Шишман " Кейт Мидълтън очарова Италия и се завърна на интернационалната сценаТоплинните счетоводители - паразитна конструкция, взима към 32 млн. лева годишноИран желае помощ от БРИКС против Съединени американски щати и ИзраелАрестуваха крими героя Георги Янев – Джеймса, свързван с имотни измами




