Сакраменто. Тези дни трусове развълнуваха тихоокеанското крайбрежие на Северните Съединени

...
Сакраменто. Тези дни трусове развълнуваха тихоокеанското крайбрежие на Северните Съединени
Коментари Харесай

Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ: В Северна Америка земята се вълнува през последните дни

Сакраменто. Тези дни земетресения развълнуваха тихоокеанското крайбрежие на Северните Съединени Щати. В тихоокеанската акватория западно от щата Орегон, сеизмологичният център на Американски геоложки изследвания маркира в събота епицентри на умерено мощни трусове. В ранната заран, 05:43 локално време поданици на Бендън (под 3100 ж.,/ 2010 г.) и Куз Бей (16 680 ж./2018 г.), селища на разстояние 330-350 км изток-югоизток от епицентъра, усетили лек трус. Две трусове, всяко с магнитуд 5.4, приключиха в 6 часá последователността от редуващи се през осем минути умерено мощни сеизмични събития. В Геоложки изследвания на Съединени американски щати са постъпили единични сведения на очевидци за усетени слаби разтърсвания с активност от II и III степен по 12-степенната скáла на разтърсванията. За отбелязване е, че будни жители в някои градове във вътрешността в територията на щата Орегон на дистанции 400 (Брукингс) до близо 500 км (Талент) изток-югоизточно от епицентъра оповестяват за усетени осцилации. Сеизмичното активиране е основано в плитко огнище до 10 км под океанската повърхнина в североизточната част на “тихоокеанския пръстен ”, в района Каскадия. Започнало на 20 юни вечерта с магнитуд 4.2 и след още 11 събития с магнитуд над 3 – девет от тях в това число трите упоменати нагоре са в събота на 22 юни – то приключва с магнитуд 3.1 в 19:12 часа на 22 т.м.
Тези дни районът Каскадия е доста деен. На 22 юни серията от умерено мощни трусове в тихоокеанската акватория се последва от сеизмична интензивност в южния завършек на субдукционната зона Каскадия. Там в 20:53 локално време в събота става земетресение с магнитуд 5.6. Това е в Северна Калифорния, 25 минути след земетресение с магнитуд 3.3. Вчера в 15:39 локално време всеобщо чувство в Петролия провокира още веднъж трус с активност от V степен и магнитуд 3.9. И по този начин, югът на зона Каскадия се възбужда единствено час и 15 минути след привършване на интензивността на 500 км в посока северозапад. Новата интензивност е съсредоточена на дистанции 3 до 12 км юг-югозападно от Петролия (над 400 км от Сан Франциско), мястото на първия нефтен бунар в Калифорния. Дванадесет известия от Петролия до Центъра за геоложки изследвания в Съединени американски щати свидетелстват за напукване на здания, които не са съдбовни. Щетите в резултат на земетресението с магнитуд 5.6 са от релативно слаби – паднали някои предмети от мебелировка във Фърндейл (23 км северно от епицентъра) до всеобщо нападали бутилки в магазини и съществено разливане на течности в Редуей (около 40 км източно). На дистанции до 40 км интензивността е от V степен. В Юрика, на към 50 км на север от епицентъра, интензивността се прави оценка с IV степен – разтърсвания, усетени от множеството поданици.
Петролия е крайбрежен град, в региона на нос Мендочино – най-западната точка на калифорнийското крайбрежие. По тези места земният градеж е прекомерно труден от тройното съединяване, показано от субдукционната зона Каскадия, разломът Сан Андреас и разломната система Мендочино. Районът наоколо до тройното съединяване има висока сеизмична интензивност – над 60 трусове със мощно влияние, т.е. активност VI и по-голяма степен след средата на XIX век. Най-близка във времето земетръсна интензивност в огнището от събота е тази в края на април 1992 година. Тогава основният трус е с магнитуд 7.2 и пагубна оптималната активност. Последван е от два мощни афтершока с магнитуди 6.5 и 6.6 и над 2000 регистрирани събития. Относно броя ранени в литературата се намират разнообразни сведения от 98 до 356. Съобщава се за задействани свлачища, затворили пътища и ж.п. линии най-малко за седмица. Има сведение за издигане с към един метър на крайбрежни сектори покрай нос Мендочино и Пунта Горда – евентуално резултат от субдукционен развой.

Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дълготраен началник на секция „ Сеизмология ” в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН)

Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР