Съединените щати и Германия са единни в убеждението, че не

...
Съединените щати и Германия са единни в убеждението, че не
Коментари Харесай

Андерс Ослунд: Путин прави пълен исторически ревизионизъм

Съединените щати и Германия са единни в убеждението, че не трябва да бъде допускано Русия да употребява енергийните си запаси като оръжие против съседите си!

Президентът Байдън и канцлерът Меркел обаче оставиха без съответен отговор въпросът по какъв начин тъкмо ще противодействат на Москва, в случай че откакто проработи " Северен поток 2 " тя спре газовия пренос през Украйна.

Мрачни облаци надвисват над Киев посред горещото лято и тъй като Владимир Путин разгласява публикация за това по какъв начин руснаците и украинците са " един народ " и " единно цяло ".

Руският президент натъртва първо на дореволюционната история, употребявайки изборно комфортни за тезата му факти; по-късно преглежда руския интервал като упреква болшевиките за " великодушните им териториални дарове " за Украйна; и най-после минава към севременната политика. В тази част - съгласно наблюдаващи и в Русия, и на Запад - той дава да се разбере, че настава вододелен миг.

" За какво му е на Киев Донбас! ", възкликва Путин. Освен това декларира и териториални искания, цитирайки някогашния си шеф в кметството на Санкт Петербург Анатолий Собчак, съгласно който при разпадането на Съветския съюз 15-те му републики трябвало да изоставен в същите граници, с които са влезнали в него през 1922 година.

Темата разяснява в предаването " Събота 150 " на БНР Андерс Ослунд от Атлантическия съвет във Вашингтон:

" Мисля, че идва сериозна стихия. Статията на Путин е нещо в действителност изключително. Не си припомням да е писал нещо толкоз доста до момента. Имаше една декларация, когато стана президент през 2000 година, чийто създател в действителност беше икономическият му консултант Андрей Иларионов. Но по принцип Путин не се занимава с писане на публикации. Сега той излиза с цялостен исторически ревизионизъм. Русия е правила единствено положителни неща, а Полша и Австро-Унгария - единствено неприятни. А пък модерна Украйна била създание на Съветския съюз. Много погрешни неща има в тази публикация ".

Изненадва ли ви, че излиза, че Путин по никакъв начин не харесва болшевиките и руските водачи, откакто неколкократно е заявявал, че разпадът на Съветския съюз е най-голямата геополитическа покруса на ХХ век ?

" Изненадах се повече от това, че той не загатва поименно Хрушчов, както е правил доста пъти към този момент - поради предаването на Крим през 1954-а от Русия на Украйна. Иначе Путин постоянно се е дистанцирал от болшевиките. Идеалът му, съгласно мен, е Николай I - съветският император през втората четвъртина на XIX век, който е бил цялостен автократ.

Интересно е, че заобикаля да спомене името на Сталин, нито пакта Молотов-Рибентроп, само че пък отбелязва, че с помощта на Съветския съюз Украйна си е върнала територии от Полша през 1939 година.

Освен това Путин твърди, че при експанзията на юг по времето на Екатерина Велика хората с наслада се присъединявали към Русия. А в действителност пълководецът Александър Суворов е трябвало да прави същински подвизи, с цел да се случи това. Едва ли на Суворов щеше да му е прелестно някой да омаловажава по този начин достиженията му.

Това, което обаче в действителност ме шокира, е един разбор на Михаил Ростовски - прочут външнополитически наблюдаващ от прокремълското издание " Московски комсомолец ". Той пояснява тази публикация като " последния ултиматум на Путин към Украйна ".

" На прага сме на нещо доста огромно ", написа Ростовски - " вероятни са огромни разтърсвания ". Вие пък написахте, че с тезата, че руснаците и украинците са " единно цяло " Путин приготвя почвата за война. Но в случай че беше по този начин, щеше ли съветският президент да написа публикация? Обикновено такава агитация се случва след предприемането на нахлуване.

" Не бих споделил. Спомнете си, че при нападението против Полша Хитлер е произнесъл тирада за това какъв брой добре се е отнасял към нея, само че Полша непрестанно го разочаровала. Путин в този момент влиза в сходна роля: " Как може да се отнасят толкоз зле с мен! " Като отритнат любовник, който желае да отмъсти.

Но войната, несъмнено, не е единственото нещо, което Русия може да предприеме. Алтернативна опция е да анексира самопровъзгласените Донецка и Луганска национална република. В тези територии към този момент са раздадени повече от половин милион съветски паспорти. А Денис Пушилин, политическият водач в Донецк, е на път да стане член на " Единна Русия " и да взе участие в изборите за съветската Дума ".

Каквото и да се случи от тук нататък, едно нещо е ясно - Путин направи крачка към поредна ескалация на напрежението. Дали Русия и Украйна към този момент не минаха границата, оттатък която към този момент няма връщане обратно към възстановяване на връзките ?

" Бих споделил, че Русия мина границата с Украйна. Отношението на президента Володимир Зеленски към Русия е изцяло променено от февруари. Повратната точка беше предприемането на дейности против Виктор Медведчук - топ сътрудника на Путин в Украйна, който беше упрекнат в държавна измяна, както и прекъсването на три проруски телевизионни канала.

Путин засегна въпроса по време на директната линия - конференцията му на 30 юни - и изрази страдание, че украинските управляващи не съблюдават личната си конституция. Такава грижа за демокрацията обаче Путин демонстрира, единствено когато става дума за Украйна, не и за Русия.

Цялата му външна политика в действителност е вътрешна. Наближават изборите за Думата - през септември. А рейтингът на " Единна Русия " е едвам към 25 %. Трудно е да привлечеш гласоподаватели без да има някаква драма. Затова на Путин му би трябвало напрежение с Украйна ".

Путин написа, че планът " Анти-Русия ", който съгласно него е възроден от актуалния Запад и в който взе участие Киев, е недопустим за милиони хора в Украйна и че Русия няма да допусне историческите й територии и живеещите там хора да бъдат употребявани против нея. Както и че тези, които се пробват да го вършат, ще разрушат сами страната си. Това предизвестие за политическа рецесия ли е?

" Всъщност не. С елиминирането на подкрепящите Путин малките екрани отслабна даже антиваксърското придвижване в Украйна. Проруската част от електората е единствено към 20 %. Наистина - има доста и всевъзможни съветски сътрудници там, само че през последните години саботажите им понижиха. Трудно ще е на Русия да дестабилизира политически Украйна ".

От визитата на Ангела Меркел при Джо Байдън стана ясно, че няма никакво развиване по " Северен поток 2 " и че Германия възнамерява, само че не споделя какви тъкмо, ответни ограничения би подхванала при положение, че Русия спре преноса на природен газ през Украйна. Не ви ли се коства някак половинчата поддръжката на Запада за Киев ?

" Не чаках да се покажат чак толкоз слаби. Иначе президентът Зеленски беше в Берлин тази седмица, имаше срещи на всякакво равнище, само че си потегли с празни ръце. Предвид това се очакваше канцлерът Меркел да не отстъпи пред американците. А президентът Байдън наподобява се подвежда, разчитайки на своя Съвет за национална сигурност, в който обаче няма нито един водещ специалист по Русия и Източна Европа ".

Зеленски е поканен във Вашингтон. Какво очаквате да е продължението?

" Още не е оповестена дата за това посещаване. Очакваше се да е в края на този месец, само че при тези условия не бих изключил опцията за отсрочване. Много е значимо въпреки всичко, че все пак президентът Байдън познава добре Украйна и че я поддържа.Президентът Зеленски обаче не е от най-изключително положителните политици. Той значително се озова на поста инцидентно ".

Интервюто на Деян Йотов с Андерс Ослунд в предаването " Събота 150 " можете да чуете от звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР