Във Виена ваксинират високоорганизирано
Събота заран, Austria Center Vienna. Най-после е пристигнал и моят ред за Covid-19 ваксина. Излизам от метростанцията и до момента в който виждам в Гугъл Maps маршрута към най-големия имунизационен център във Виена, се натъквам на shuttle бусче, пуснато особено за задачата. Електрическо, гратис. Разстоянието е по-малко от 300 метра по права линия, само че има възрастни хора, хора с увреждания, мъчно преносими... Помислено е за всеки. Удобно е за всеки.
Пристигам на входа и виждам ОГРОМНО оборудване, квалифицирано и функциониращо безупречно като часовников механизъм. Над 250 души работят тук всеки ден, някои от тях са готвачи, студенти, охранители, лаборанти, лекари. Всеки от тях има съответна задача по веригата, а през тях всекидневно минават към 11 хиляди души, като се чака броят им да доближи 15 хиляди в идващите дни.
Проверяват часа ми на входа, след това потеглям по лъкатушещ кулоар с разнообразни спирки по пътя - на едно място ревизират документите ми, на друго вкарват нещо в системата, означават имунизацията във имунизационния ми паспорт (малка жълта брошура, която в Австрия като че ли е задължителна). " Danke schön! / Bitte schön! " на всяка крачка, несъмнено, тъй като - въпреки да обслужват хиляди хора всекидневно - всички чиновници от този оживен личен състав са учтиви и общителни и никой не показва неспокойствие, нито загатва, че му е под равнището да стои там с тая жилетка и да сочи посоката.
Някъде по веригата едно момиче търпеливо ми изяснява на британски език, че малко по-надолу има квалифицарни лекари, които са там, с цел да ОТГОВАРЯТ на всички мои въпроси. След тях били самите кабинки за имунизациите. Поглеждам скептично, само че не преставам...
... и в действителност, няколко метра по-надолу следва шпалир от коктейлни масички с по две столчета пред всяка. На масичките седят лекари и чакат да спреш, да подпечатат книжката ти и да отговорят за всичко, което те вълнува - ще вдигнеш ли температура, има ли късмет да глътнеш чипа, по какъв начин тъкмо Бил Гейтс управлява милионите имунизирани по света, излъчваш ли 5G след първата доза или чак след втората... ВСИЧКО, което ти хрумне. Преброих най-малко 10-15 лекари, които правеха САМО това. Отговаряха на въпроси.
Стрелките ме водят най-накрая към кабинките. Две безкрайни редици кабинки, в които седят и търпеливо чакат идващия квалифицирани медицински служащи. Самото ръгване лиши по-малко от половин минута, след което получих указания: " Изчакайте в залата 15 минути, преди да си тръгнете! ".
Изходът на самата кабинка води към пространно помещение, в което безупречно и през несъмнено разстояние са подредени столчета. Сядаш и чакаш. Има екрани, които демонстрират часа - да си гледаш и отброяваш минутите, в случай че искаш. Свири музичка. Да минава времето...
15 минути по-късно показваш на служителя на изхода стикера в паспорта си и излизаш. Потребителското преживяване е завършило там, откъдето си тръгнал. Изходът и входът са на едно място.
Над 250 чиновници, които работят по 12 часа ЕЖЕДНЕВНО. Огромно логистично упражнение, планувано и осъществено с точност, с цел да няма скупчвания, да няма стрес, да няма непотребни неприятни страсти. Така наподобява битката с Ковид-19 в най-големия имунизационен център. Само мога да предсказвам какъв брой коства всичко това. И за какво??? Защото ВСЕКИ ЧОВЕШКИ ЖИВОТ Е ЦЕНЕН! Защото единствено това е методът да приключим с тая пандемия и животът да се възстановява. Така наподобява приоритизирането на здравето в страна, която се слави с една от най-хубавите системи за опазване на здравето в света. Това е РЕАЛНАТА БИТКА. Идиотщини от вида " Вирус няма! ", " Това е просто грипче! ", " Чипират ни, събудете се, овце! " просто нямат място в тази обстановка. Податливостта на подправени вести е за сметка на пострадалите от това. Tut mir leid! (Съжалявам, нем.)
Пристигам на входа и виждам ОГРОМНО оборудване, квалифицирано и функциониращо безупречно като часовников механизъм. Над 250 души работят тук всеки ден, някои от тях са готвачи, студенти, охранители, лаборанти, лекари. Всеки от тях има съответна задача по веригата, а през тях всекидневно минават към 11 хиляди души, като се чака броят им да доближи 15 хиляди в идващите дни.
Проверяват часа ми на входа, след това потеглям по лъкатушещ кулоар с разнообразни спирки по пътя - на едно място ревизират документите ми, на друго вкарват нещо в системата, означават имунизацията във имунизационния ми паспорт (малка жълта брошура, която в Австрия като че ли е задължителна). " Danke schön! / Bitte schön! " на всяка крачка, несъмнено, тъй като - въпреки да обслужват хиляди хора всекидневно - всички чиновници от този оживен личен състав са учтиви и общителни и никой не показва неспокойствие, нито загатва, че му е под равнището да стои там с тая жилетка и да сочи посоката.
Някъде по веригата едно момиче търпеливо ми изяснява на британски език, че малко по-надолу има квалифицарни лекари, които са там, с цел да ОТГОВАРЯТ на всички мои въпроси. След тях били самите кабинки за имунизациите. Поглеждам скептично, само че не преставам...
... и в действителност, няколко метра по-надолу следва шпалир от коктейлни масички с по две столчета пред всяка. На масичките седят лекари и чакат да спреш, да подпечатат книжката ти и да отговорят за всичко, което те вълнува - ще вдигнеш ли температура, има ли късмет да глътнеш чипа, по какъв начин тъкмо Бил Гейтс управлява милионите имунизирани по света, излъчваш ли 5G след първата доза или чак след втората... ВСИЧКО, което ти хрумне. Преброих най-малко 10-15 лекари, които правеха САМО това. Отговаряха на въпроси.
Стрелките ме водят най-накрая към кабинките. Две безкрайни редици кабинки, в които седят и търпеливо чакат идващия квалифицирани медицински служащи. Самото ръгване лиши по-малко от половин минута, след което получих указания: " Изчакайте в залата 15 минути, преди да си тръгнете! ".
Изходът на самата кабинка води към пространно помещение, в което безупречно и през несъмнено разстояние са подредени столчета. Сядаш и чакаш. Има екрани, които демонстрират часа - да си гледаш и отброяваш минутите, в случай че искаш. Свири музичка. Да минава времето...
15 минути по-късно показваш на служителя на изхода стикера в паспорта си и излизаш. Потребителското преживяване е завършило там, откъдето си тръгнал. Изходът и входът са на едно място.
Над 250 чиновници, които работят по 12 часа ЕЖЕДНЕВНО. Огромно логистично упражнение, планувано и осъществено с точност, с цел да няма скупчвания, да няма стрес, да няма непотребни неприятни страсти. Така наподобява битката с Ковид-19 в най-големия имунизационен център. Само мога да предсказвам какъв брой коства всичко това. И за какво??? Защото ВСЕКИ ЧОВЕШКИ ЖИВОТ Е ЦЕНЕН! Защото единствено това е методът да приключим с тая пандемия и животът да се възстановява. Така наподобява приоритизирането на здравето в страна, която се слави с една от най-хубавите системи за опазване на здравето в света. Това е РЕАЛНАТА БИТКА. Идиотщини от вида " Вирус няма! ", " Това е просто грипче! ", " Чипират ни, събудете се, овце! " просто нямат място в тази обстановка. Податливостта на подправени вести е за сметка на пострадалите от това. Tut mir leid! (Съжалявам, нем.)
Източник: segabg.com
КОМЕНТАРИ




