С началото на активния отоплителен сезон на неформална дискусия EMI

...
С началото на активния отоплителен сезон на неформална дискусия EMI
Коментари Харесай

Институт за енергиен мениджмънт: През 2050 г. енергетиката няма да излъчва емисии на въглероден диоксид

С началото на дейния отоплителен сезон на неофициална полемика EMI Media Club се коменнтира сигурността на снабдяването от позиция на мрежите, дилемите пред мрежовите компании в подтекста на новия пазарен модел в Европа и нуждата от синхрон сред енергийна политика, регулаторни интервенции и социална поддръжка за рационализация и развиване на мрежите.
Освен това бяха показани изводи от проучване на EMI кои са най-ефективните други възможности за отопление през сегашния отоплителен сезон, какъв брой биха коствали на семействата и до каква степен са налични за тях.

„ Според изследване, което сега се показва в Брюксел, до 2040-2050 година се чака да продължи преходът към по-ниско карбонова енергетика и до 2050 година тя да стане карбоново неутрална. Това значи, че се вижда предсказуемо през 2050 година енергетиката към този момент да не излъчва излъчвания на въглероден диоксид, което ще се реализира посредством увеличение на количеството възобновима сила. Това е пътят, който се чертае пред бъдещата енергетика “, сподели ръководителят на УС на Института за енергиен мениджмънт Иванка Диловска по време на полемиката. и уточни, че с цел да се случи това, са нужни революции в електроенергийната система.

„ Очаква се през 2050 година електрическата сила в потреблението да доближи до 60% - т.е. в крайното ползване да се употребява три пъти повече ел. сила, в сравнение с е сега. Като най-масово тя ще се използва в превоза, защото се чака електроавтомобилите до тогава да станат всеобщ превоз “, съобщи Диловска.

Тя уточни, че с цел да се случи този енергиен преход, финансирането е в ръцете на страната и регулаторите. „ Т.е. в случай че регулаторът и държавните управления не решат да има някаква визия за преход, то фирмите сами няма по какъв начин да го създадат, тъй като нямат пари “, съобщи Диловска. По думите ѝ новите задания пред електроразпределителните сдружения ще да бъдат подобряването на диспечерите, преквалификацията на чиновниците, дигитализацията и други, като семействата също ще станат производители на електрическа сила.

„ Средно за България за този интервал непланираните спирания на тока са били към 113 минути, а плануваните – 170 минути. Ние сме в относително добра позиция. Дания, Германия и Люксембург са с минимум непланирани спирания – това е по този начин, тъй като те имат максимален брой подземни кабели, които не подлежат на замръзвания. А с най-вече непланирани прекъсвания е Румъния “, показа тя разбор на електрическите спирания в страната.

Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР