С фойерверки, речи и музикална програма, включваща композицията на Джон

...
С фойерверки, речи и музикална програма, включваща композицията на Джон
Коментари Харесай

Пекин: Фойерверки за откриването на Олимпиадата и среща Си - Путин

С фойерверки, речи и музикална стратегия, включваща композицията на Джон Ленън " Imagin ", публично започнаха Зимните олимпийски игри в Пекин. Китайският президент Си Цзинпин разгласи Игрите за открити.

 Снимка: ЕРА/БГНЕС

Традиционно спортистите на страните участнички дефилираха с националните знамена, само че част от делегациите не включват дипломатическо посланичество поради натрапен протест.

В него вземат участие Съединени американски щати, Англия, Канада, Австралия, Литва и други страни. Причината е нарушаването на човешки права в Китай.

Поради тази причина откриващата гала на игрите не беше почетена от доста международни водачи. Там обаче беше съветският президент Владимир Путин. А преди церемонията Москва и Пекин излязоха с обща декларация против разширението на НАТО.

Първата среща онлайн сред Си Цзинпин и Владимир Путин от началото на пандемията създаде стратегически документ със споделено искане - " Страните се опълчват на по-нататъшното разширение на НАТО и приканват Североатлантическия алианс да изостави идеологическите подходи от епохата на Студената война ".

 Руският президент Владимир Путин участва на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Пекин, 4 февруари 2022 г./Снимка: ЕРА/БГНЕС

Така при започване на Олимпиадата Пекин публично застана до съдружника си в настояването на Москва за гаранции в областта на сигурността.

Едно от тях - Украйна, към която не престават да са струпани към 100 000 съветски военни, да не се причислява към НАТО.

Русия и Китай дефинират като дестабилизиращо въздействието на Вашингтон и упорстват Западът да почита " суверенитета, сигурността и ползите на други страни ".

Сред сериозните терзания в взаимното изказване е стратегическият контракт сред Съединени американски щати, Англия и Австралия, който планува Канбера да придобие флот от нуклеарни подводници. Според Москва и Пекин това заплашва сигурността в Азиатско-Тихоокеанския район.

Изявлението визира и редица други въпроси - от разпоредбите на Световната комерсиална организация до тройното съдействие с Индия.

В един от параграфите Русия и Китай упорстват за " интернационално ръководство на интернет ", което да им подсигурява " суверенното право да контролират националните сегменти " на международната мрежа.

 Танцов театър на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Пекин 2022 година на Националния стадион, прочут още като Птиче гнездо, 4 февруари 2022 г./Снимка: ЕРА/БГНЕС

Русия и Китай подписаха и договорка за доставка на съветски природен газ за интервал от 30 години, което докара до повишаване на рублата и на акциите на съветските енергийни компании.

Съгласно съглашението съветската държавна компания " Газпром " ще доставя 10 милиарда кубически метра газ годишно на китайския енергиен колос CNPC.

Договорът е за срок  от 30 години, а доставките ще се реализират по нов водопровод, който ще свърже Далечния изток на Русия със североизточен Китай. Доставките би трябвало да започват след две до три години, а синьото гориво ще бъде заплащано в евро, защото двамата водачи Владимир Путин и Си Цзинпин се договориха да работят във валути, разнообразни от американския $.

Русия към този момент изпраща газ до Китай посредством газопровода " Силата на Сибир ". Той обаче не е обвързван с тръби, подаващи газ към Европа, която е изправена пред покачващи се цени заради лимитираните доставки - една от няколкото точки на напрежение на Европейски Съюз с Москва.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР