Русия няма втори човек. Съвсем съзнателно Владимир Путин не е

...
Русия няма втори човек. Съвсем съзнателно Владимир Путин не е
Коментари Харесай

Какво ще се случи, ако Путин почине внезапно

Русия няма втори човек. Съвсем умишлено Владимир Путин не е показал собствен " престолонаследник ". Но какво ще се случи, в случай че съветският президент почине ненадейно или не може да извършва отговорностите си? Пише Дойче веле.

Владимир Путин би могъл да ръководи Русия до 2036 година. Автократът си подсигури това посредством поправките в конституцията, признати преди две години. През 2024 и 2030 той може да се кандидатира на президентските избори за пети и шести път. От години обаче се популяризират най-различни клюки за здравословното положение на съветския президент. Предполага се, че той страда от тежка болест. Само че доказателства за това няма, показва уеб сайтът на немската новинарска телевизия NTV в обширна обява по тематиката.

Едно въпреки всичко е несъмнено: и Путин остарява. На 7 октомври той навърши 70 години и към този момент надвишава междинната дълготрайност на живота на мъжете в Русия, която е 67 години, написа още NTV.

Ако Путин не може да извършва отговорностите си

На този декор евентуално някои се питат кой ще поеме ръководството на Русия, в случай че Путин не може да извършва президентските си отговорности. " Има се поради неочаквана кончина на Путин или неспособността той да извършва отговорностите си заради други аргументи - да вземем за пример в случай че страда от тежка болест. Няма обаче точна формулировка за това по кое време президентът не е кадърен да извършва отговорностите си ", изяснява Фабиан Буркхардт от Института за проучвания на Източна и Югоизточна Европа " Лайбниц ", представен от NTV.

При неочаквана кончина на съветския президент за краткотраен началник ще бъде назначен министър-председателят. От 2020 година това е Михаил Мишустин. Той ще се употребява " с съвсем всички пълномощия, които има и Путин. Това включва да вземем за пример решението за потребление на нуклеарни оръжия ", изяснява Фабиан Буркхардт. Временният държавен глава обаче няма да има право да разпуска Думата, да привиква национални референдуми или да трансформира конституцията. В рамките на три месеца би трябвало да бъдат планувани нови избори - от краткотрайния президент или от Централната изборна комисия.

В Русия йерархията във властта е напълно ясно избрана, споделя още Буркхард. " Президентът е най-високопоставеният човек в страната, на второ място е министър председателят Мишустин, а на трето - Валентина Матвиенко, като ръководител на Съвета на федерацията. Четвъртият човек в йерархията е ръководителят на Думата Вячеслав Володин. "

Каква роля играе Медведев?

В страна като Русия обаче не е изключено и други да се опитат да вземат властта. Кои може да бъдат тези хора? Дмитрий Медведев, зам.-председателят на съветския Съвет за държавна сигурност, към този момент бе президент на страната сред 2008 и 2012. Тогава Путин към момента нямаше право да се кандидатира за трети мандат след два поредни - предписание, което бе отстранено. Медведев стана министър председател след края на президентския си мандат. През 2020 особено за него беше основан нов пост в органа за сигурност, формиран от най-важните лица в съветската власт. В него влизат Путин, който го ръководи, министърът на защитата, външният министър и ръководителят на Руската национална армия.

" Същевременно Медведев е човек, за който не е напълно ясно дали е пети в йерархията, или в реалност е наедно с премиера ", показва Фабиан Буркхардт. " В тази връзка поражда въпросът дали Медведев също би претендирал за поста на краткотраен президент в такава обстановка. "

  " Несигурността е част от властта на Путин "

Експертът споделя, че има два реалистични сюжета при вероятно опразване на президентското място. Според първия сюжет измежду елитите ще възникне спор кой да наследи Путин. Правилата в конституцията към този момент няма да са годни - тъй като никой няма да ги съблюдава. А някоя от фракциите може да си пробие път и да дефинира разпоредбите и претендентите за президентския избор.

Според втория сюжет всичко ще стане по този начин, както е разказано в конституцията. Тогава Мишустин ще стане краткотраен президент и в границите на три месеца ще има нови избори.

Кой ще наследи някой ден Путин на президентския пост - по тази тематика може единствено да се спекулира, споделя Буркхардт. За това " несъмнено е и много рано ". Путин напълно умишлено не желае да има явен " престолонаследник ". Подобно предписание за негов заместител би довело до спорове, а Путин не желае сходно нещо. Това е и една от аргументите, заради които той ръководи необезпокоявано от съвсем 23 години. " Несигурността е част от властта на Путин ", споделя пред NTV и политологът Йенс Зигерт от фондация " Хайнрих Бьол ". " Всеки зависи от Путин по някакъв метод. "

Какво е въздействието на службите за сигурност?

И английското седмично списание " Спектейтър " се стопира на тематиката за наследника на Путин. Всички от най-високите управленчески етажи са близки до съветския президент, само че може ли някой от тях да дефинира негов правоприемник? И има ли някой измежду тях, който би могъл да го замести, пита създателят на публикацията Оуен Матюс и насочва взор към тесните връзки на Кремъл със службите за сигурност.

Чисто институционално Кремъл от години съставлява уголемение на Федералната работа за сигурност (ФСБ), написа Матюс и коментира, че тримата най-влиятелни мъже в Русия през днешния ден са сегашни или някогашни шефове на ФСБ - самият Путин, ръководителят на Съвета за сигурност Николай Патрушев и актуалният началник на ФСБ Александър Бортников, които се познават още от средата на 1970-те. Те са работили дружно в продължение на близо половин век. Повечето от другите висши ръководители в Кремъл, като шефа на " Роснефт " Игор Сечин, шефа на външното разузнаване Сергей Наришкин и доста други - произлизат от същия дребен кръг. Част от него са и няколко други остарели другари на Путин от времето, в което е бил зам.-кмет на Санкт Петербург през 1990-те години.

Има ли кой да смъкна Путин?

Може да се каже, че в случай че съществува някакъв " групов Путин ", то той е формиран от дребна група доста тясно свързани параноични старци, чиято съществена цел е да запазят благосъстоянието и властта си и да ги предадат на своите деца и протежета, написа създателят на " Спектейтър ". През последните двайсет години фрагментите от ФСБ продължиха освен да завземат елементи от държавния и частния бизнес в Русия, само че и да трансформират децата си в министри. Имаше даже случаи на подписани " династични бракове ", написа още Матюс.

На фона на мощните служби за сигурност в Русия армията едва ли може да изиграе някаква роля във връзка с президента. В Русия армията не е играла решаваща политическа роля от времето след гибелта на Сталин. Тогава маршал Жуков на процедура прави прелом, като арестува и малко по-късно убива шефа на Комитет за Държавна сигурност (на СССР) Лаврентий Берия. След този мъчителен конфликт сред армията и тайната полиция, Комитет за Държавна сигурност (на СССР) и ФСБ взимат съществени мертки. Целта им: военните в Русия да нямат решителен глас за вътрешната сигурност. Отчасти с сходен план неотдавна бе основана и Руската национална армия, която също се оглавява от човек на Комитет за Държавна сигурност (на СССР) - някогашния бодигард на Путин Виктор Золотову, показва " Спектейтър ".

За здравето на Путин от години се носят разнообразни клюки

Сайтът на немския ефирен канал NTV заключава: Президентът на Русия към момента е на власт - частично с помощта на особените способи, с които я пази. В момента обаче неговата орис зависи освен от здравето му, само че и от хода на войната в Украйна. И в случай че нещата на фронта не престават да се развиват зле, в избран миг Путин ще се окаже изправен пред съществени проблеми.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР