Кристина Чиляку: Румъния е като кораб без капитан насред бурята
Румъния е в прегръдките на задълбочаваща се политическа и ескалираща здравна рецесия . Почти месец откакто кабинетът на либерала Флорин Къцу падна от власт, северната ни съседка към момента няма държавно управление. След серия съвещания на президента Клаус Йоханис с парламентарно показаните политически сили за министър-председател беше номиниран Дачиан Чолош - експремиер и водач на зелено-либералния " Съюз за избавление на Румъния ". Той обаче не съумя да събере мнозинство за нов кабинет. Последва втори опит, при който президентът номинира сегашния министър на защитата и военачалник от запаса - Николае Чука.
Политическата серпантина се завъртя в нови договаряния, които не престават към този момент без особена изясненост дали ще доведат до сформиране на държавно управление. Това е и последният по закон опит в границите на този парламент. И в случай че се окаже безрезултатен, ще има предварителни избори.
Президентът Йоханис разгласи, че няма да организира съвещания с партиите за номиниране на нов претендент за министър председател , до момента в който не бъде образувано ново болшинство в Народното събрание.
Всичко това - до момента в който Румъния минава през тежка четвърта вълна на ковид - с огромен брой инфектирани, висока смъртност и ниски равнища на имунизация.
Quo Vadis, Букурещ? Или по какъв начин ще се разплете възелът отвъд Дунава?
Кораб без капитан посред свирепа морска стихия. Сюжетът не е на Емилио Салгари или на Жул Верн, а се развива в северната ни съседка в наши дни.
В лапите на коронаинфекцията, преминаваща през 19-милионна Румъния с огромен брой болни всеки ден, здравна система под мощен напън - заболели се пращат към този момент на лекуване и в чужбина, висока смъртност приблизително по 500 на ден и над 10 хиляди умряли през последния месец и оплетена в политически сметки, " високи " кадрови щения... и без настоящо държавно управление.
Гледаме и проучваме лашкания от вълните транспортен съд и ориста на екипажа му с Кристина Чиляку, публицист от румънската телевизия " Диджи 24 ".
" Румъния не просто наподобява, а е като транспортен съд без капитан посред бурята . Всеки би трябвало да се избавя и да оцелява самичък, тъй като наподобява, че политическата класа в действителност не я грижа изключително какво се случва с елементарните хора. Политиците са погълнати от тяхната си рецесия. Високото равнище на смъртност в резултат на Covid в Румъния се дължи и на извънредно несполучливата и неефективна акция в интерес на имунизацията. По-голямата част от популацията на Румъния реши да повярва на всякакви тайни теории, а не на управляващите, и не се ваксинира ".
Само 31% от популацията на Румъния е изцяло имунизирано. Страната, заедно с България, е последна в Европа по този индикатор. Защо се получи по този начин - държавното управление се провали в връзката и в акцията за имунизация или антиваксърските гласове в обществото бяха по-силни и надвиха?
По малко и от двете. Напоследък хората в действителност се уплашиха, като виждат какъв брой души губят живота си поради Covid. Броят на имунизираните се усили и доближи към 7 милиона получили най-малко една доза. Пунктовете за имунизация всеки ден са цялостни с хора, които идват за първа, втора или за бустерна доза. Малко или доста поради страха хората се обърнаха към науката.
Комуникацията от страна на управляващите беше извънредно неприятна. Това е повода и хората да не им имат вяра. Имаше разнопосочни сигнали за това по какъв начин се оправяме с пандемията. От една страна има строги ограничения - да не излизаш от къщи, локдаун и така нататък, само че след това пристигна лятото и като че ли всичко се не помни - като че ли пандемията не съществуваше за Румъния. После пристигна есента и - внезапно - доста хора бяха признати в болница и изгубиха живота си. Затова спомогна и едно много спорно изявление на президента Клаус Йоханис. Той сподели: " Ваксинационната акция беше сполучлива. На процедура ние спряхме епидемията. Успехът може да се види от това, че понижава броят на хората, които желаят да се имунизират ". Какво можем да чакаме от хората по-късно?
И по този начин, есента пристигна и всички още веднъж започнаха да зоват посредством медиите: " Ваксинирайте се, тъй като ние ви споделяме ". Тези послания обаче не доближават до хората. В Румъния има села, в които очакваш да има по-малко образовани хора - само че в действителност лекарите и кметовете там са се посветили на това да убедят 80% от популацията да се имунизира. Така че - просто с диалог, с разговор, с пояснение на всеки един излиза наяве и тъкмо - по какъв начин работи и за какво е добра. Това не се случи на равнище публични управляващи и мисля, че това е еднакво на неуспех.
Каква е обстановката с ковид сега в Румъния?
В момента няма град в Румъния, в който да не умират хора от Covid. Имаме следващ ден с над 500 смъртни случая. Болниците са цялостни. Интензивните кревати са заети. Получаваме поддръжка от някои други страни от Европейски Съюз, които ни дават О2, одобряват пациенти за лекуване и оказват помощ на лекарите ни, които са извънредно изтощени в тази рецесия. Но обществото е със смесени усеща и е разграничено - сред такива, които незабавно желаят да се имунизират, и такива, които отхвърлят и са срещу имунизациите. Тези, които към този момент са ваксинирани и имат зелен документ, не са съгласни с ограниченията. Те споделят - ние си свършихме работата, направихме каквото би трябвало, а в този момент ни лимитират! От друга страна - тези, които не са имунизирани и се нуждаят от зелен документ, с цел да отидат съвсем на всички места, ненавиждат имунизираните, ненавиждат управляващите, ненавиждат и зеления документ. Всички просто са доста изтощени и изнервени. Истината е, че тази тематика не е добре обяснена в обществото. Например - имам сътрудници в нюзрума, които не са имунизирани. В името на това да работим дружно и нещата да вървят, избираме да не приказваме на тази тематика. Носим маски, съблюдаваме отдалеченост, мием си ръцете, използваме дезинфектант и всичко останало, само че с цел да заобикаляме спорове, просто избираме да обсъждаме други неща отвън Covid.
Какви противоепидемични ограничения работят сега в Румъния? Какво се случва с учебните заведения?
Всички учебни заведения са затворени - държавни и частни. Министерството на образованието разгласи двуседмична почивка. Иначе за ограниченията - защитните маски са наложителни на публични места в цялата страна - на закрито и навън. Във всевъзможни здания - били те държавни институции, или частни обекти - се изисква зелен документ. Всичко е отворено и работи, само че до 9.00 вечерта. След това единствено тези, които са имунизирани, могат да излизат на открито. Това е някакъв тип разделяне, само че въпреки това е единственият метод да накараш хората да схванат, че в случай че не ни оказват помощ да минем дружно през тази пандемия, ограниченията ще бъдат за всички ни и всички ще страдаме.
Какво е обяснението ви - за какво Румъния и България сме на дъното на Европейския съюз по имунизация - на какво се дължи по-големия песимизъм към препаратите у нас и при вас. Какво знаем повече от другите страни, в които имунизацията е много по-масова?
Това е въпрос, който задавам на себе си от време на време. Не бих обвинила за това хората. Такъв ни е манталитетът. Като източноевропейски страни, в които дълго време е имало социалистически режим, сме привикнали управляващите да ни лъжат. Имаме народна власт от към 30 години и към момента доверието в управниците ни - както в Румъния, по този начин и в България - от време на време липсва. Нужно е време това да се промени. Не мисля обаче, че в случай че отидеш и обясниш на хората, те няма да те схванат. Моята житейска философия е, че хората не са глупави, просто би трябвало да намериш верния метод да обясниш нещо, което е в действителност комплицирано. Смятам, че това е повода множеството хора в нашите страни да имат вяра, че има огромна интрига, с която се цели да бъдат репресирани, вместо избавени, както е с имунизацията.
А хората на Запад разсъждават просто. Те споделят по този начин:
- Какво имаме?
- Болест.
- ОК, от какво се нуждаем?
- От ваксина.
- Добре, тогава се имунизираме.
В нашия случай става въпрос за културните ни натрупвания през годините. Но в случай че знаеш по какъв начин да споделяш на всяко равнище, тогава хората ще могат да сътрудничат и ще схванат по-добре дали едно нещо е по-добро за здравето им, или не е.
След като преди месец държавното управление на премиера либерал Къцу беше свалено след избор на съмнение, наподобява Румъния затъва все по-дълбоко в политическа невъзможност.
Политическата рецесия е неразбираема даже и за нас, румънците. Нещата стават все по-сложни. В момента нямаме министър председател, който да сплоти към себе си болшинство - да сформира и оглави държавно управление. Продължават договарянията сред най-големите партии в Народното събрание за образуване на коалиция - Националната демократична партия, Социалдемократите и " Съюза за избавление на Румъния ". Социалдемократите са най-силната партия, тъй като имат най-вече депутати. Те желаят да излъчат министър председател, само че либералите не са съгласни. Вероятно обаче либералите въпреки всичко ще създадат коалиция със социалдемократите. Това към този момент няма да е дясна коалиция, каквато управляваше до момента, а дясно-лява коалиция.
Това е последният късмет да бъде формирано държавно управление. Ако и той не бъде оползотворен, Румъния отива на предварителни парламентарни избори.
Изглежда, че третият път ще е щастливият. Преговорите може да продължат по-дълго или пък не. Трудно е да се планува. Но резултатът би трябвало да е приемлив за всички партии, за да бъде формирано ново държавно управление, което да преведе страната през здравната рецесия. След това би трябвало да се работи за оползотворяване на средствата от нашия План за възобновяване. Той към този момент е утвърден. Имаме парите - би трябвало ни устойчиво държавно управление, което да работи.
Интервюто с Кристина Чиляку можете да чуете в звуковия файл.
Политическата серпантина се завъртя в нови договаряния, които не престават към този момент без особена изясненост дали ще доведат до сформиране на държавно управление. Това е и последният по закон опит в границите на този парламент. И в случай че се окаже безрезултатен, ще има предварителни избори.
Президентът Йоханис разгласи, че няма да организира съвещания с партиите за номиниране на нов претендент за министър председател , до момента в който не бъде образувано ново болшинство в Народното събрание.
Всичко това - до момента в който Румъния минава през тежка четвърта вълна на ковид - с огромен брой инфектирани, висока смъртност и ниски равнища на имунизация.
Quo Vadis, Букурещ? Или по какъв начин ще се разплете възелът отвъд Дунава?
Кораб без капитан посред свирепа морска стихия. Сюжетът не е на Емилио Салгари или на Жул Верн, а се развива в северната ни съседка в наши дни.
В лапите на коронаинфекцията, преминаваща през 19-милионна Румъния с огромен брой болни всеки ден, здравна система под мощен напън - заболели се пращат към този момент на лекуване и в чужбина, висока смъртност приблизително по 500 на ден и над 10 хиляди умряли през последния месец и оплетена в политически сметки, " високи " кадрови щения... и без настоящо държавно управление.
Гледаме и проучваме лашкания от вълните транспортен съд и ориста на екипажа му с Кристина Чиляку, публицист от румънската телевизия " Диджи 24 ".
" Румъния не просто наподобява, а е като транспортен съд без капитан посред бурята . Всеки би трябвало да се избавя и да оцелява самичък, тъй като наподобява, че политическата класа в действителност не я грижа изключително какво се случва с елементарните хора. Политиците са погълнати от тяхната си рецесия. Високото равнище на смъртност в резултат на Covid в Румъния се дължи и на извънредно несполучливата и неефективна акция в интерес на имунизацията. По-голямата част от популацията на Румъния реши да повярва на всякакви тайни теории, а не на управляващите, и не се ваксинира ".
Само 31% от популацията на Румъния е изцяло имунизирано. Страната, заедно с България, е последна в Европа по този индикатор. Защо се получи по този начин - държавното управление се провали в връзката и в акцията за имунизация или антиваксърските гласове в обществото бяха по-силни и надвиха?
По малко и от двете. Напоследък хората в действителност се уплашиха, като виждат какъв брой души губят живота си поради Covid. Броят на имунизираните се усили и доближи към 7 милиона получили най-малко една доза. Пунктовете за имунизация всеки ден са цялостни с хора, които идват за първа, втора или за бустерна доза. Малко или доста поради страха хората се обърнаха към науката.
Комуникацията от страна на управляващите беше извънредно неприятна. Това е повода и хората да не им имат вяра. Имаше разнопосочни сигнали за това по какъв начин се оправяме с пандемията. От една страна има строги ограничения - да не излизаш от къщи, локдаун и така нататък, само че след това пристигна лятото и като че ли всичко се не помни - като че ли пандемията не съществуваше за Румъния. После пристигна есента и - внезапно - доста хора бяха признати в болница и изгубиха живота си. Затова спомогна и едно много спорно изявление на президента Клаус Йоханис. Той сподели: " Ваксинационната акция беше сполучлива. На процедура ние спряхме епидемията. Успехът може да се види от това, че понижава броят на хората, които желаят да се имунизират ". Какво можем да чакаме от хората по-късно?
И по този начин, есента пристигна и всички още веднъж започнаха да зоват посредством медиите: " Ваксинирайте се, тъй като ние ви споделяме ". Тези послания обаче не доближават до хората. В Румъния има села, в които очакваш да има по-малко образовани хора - само че в действителност лекарите и кметовете там са се посветили на това да убедят 80% от популацията да се имунизира. Така че - просто с диалог, с разговор, с пояснение на всеки един излиза наяве и тъкмо - по какъв начин работи и за какво е добра. Това не се случи на равнище публични управляващи и мисля, че това е еднакво на неуспех.
Каква е обстановката с ковид сега в Румъния?
В момента няма град в Румъния, в който да не умират хора от Covid. Имаме следващ ден с над 500 смъртни случая. Болниците са цялостни. Интензивните кревати са заети. Получаваме поддръжка от някои други страни от Европейски Съюз, които ни дават О2, одобряват пациенти за лекуване и оказват помощ на лекарите ни, които са извънредно изтощени в тази рецесия. Но обществото е със смесени усеща и е разграничено - сред такива, които незабавно желаят да се имунизират, и такива, които отхвърлят и са срещу имунизациите. Тези, които към този момент са ваксинирани и имат зелен документ, не са съгласни с ограниченията. Те споделят - ние си свършихме работата, направихме каквото би трябвало, а в този момент ни лимитират! От друга страна - тези, които не са имунизирани и се нуждаят от зелен документ, с цел да отидат съвсем на всички места, ненавиждат имунизираните, ненавиждат управляващите, ненавиждат и зеления документ. Всички просто са доста изтощени и изнервени. Истината е, че тази тематика не е добре обяснена в обществото. Например - имам сътрудници в нюзрума, които не са имунизирани. В името на това да работим дружно и нещата да вървят, избираме да не приказваме на тази тематика. Носим маски, съблюдаваме отдалеченост, мием си ръцете, използваме дезинфектант и всичко останало, само че с цел да заобикаляме спорове, просто избираме да обсъждаме други неща отвън Covid.
Какви противоепидемични ограничения работят сега в Румъния? Какво се случва с учебните заведения?
Всички учебни заведения са затворени - държавни и частни. Министерството на образованието разгласи двуседмична почивка. Иначе за ограниченията - защитните маски са наложителни на публични места в цялата страна - на закрито и навън. Във всевъзможни здания - били те държавни институции, или частни обекти - се изисква зелен документ. Всичко е отворено и работи, само че до 9.00 вечерта. След това единствено тези, които са имунизирани, могат да излизат на открито. Това е някакъв тип разделяне, само че въпреки това е единственият метод да накараш хората да схванат, че в случай че не ни оказват помощ да минем дружно през тази пандемия, ограниченията ще бъдат за всички ни и всички ще страдаме.
Какво е обяснението ви - за какво Румъния и България сме на дъното на Европейския съюз по имунизация - на какво се дължи по-големия песимизъм към препаратите у нас и при вас. Какво знаем повече от другите страни, в които имунизацията е много по-масова?
Това е въпрос, който задавам на себе си от време на време. Не бих обвинила за това хората. Такъв ни е манталитетът. Като източноевропейски страни, в които дълго време е имало социалистически режим, сме привикнали управляващите да ни лъжат. Имаме народна власт от към 30 години и към момента доверието в управниците ни - както в Румъния, по този начин и в България - от време на време липсва. Нужно е време това да се промени. Не мисля обаче, че в случай че отидеш и обясниш на хората, те няма да те схванат. Моята житейска философия е, че хората не са глупави, просто би трябвало да намериш верния метод да обясниш нещо, което е в действителност комплицирано. Смятам, че това е повода множеството хора в нашите страни да имат вяра, че има огромна интрига, с която се цели да бъдат репресирани, вместо избавени, както е с имунизацията.
А хората на Запад разсъждават просто. Те споделят по този начин:
- Какво имаме?
- Болест.
- ОК, от какво се нуждаем?
- От ваксина.
- Добре, тогава се имунизираме.
В нашия случай става въпрос за културните ни натрупвания през годините. Но в случай че знаеш по какъв начин да споделяш на всяко равнище, тогава хората ще могат да сътрудничат и ще схванат по-добре дали едно нещо е по-добро за здравето им, или не е.
След като преди месец държавното управление на премиера либерал Къцу беше свалено след избор на съмнение, наподобява Румъния затъва все по-дълбоко в политическа невъзможност.
Политическата рецесия е неразбираема даже и за нас, румънците. Нещата стават все по-сложни. В момента нямаме министър председател, който да сплоти към себе си болшинство - да сформира и оглави държавно управление. Продължават договарянията сред най-големите партии в Народното събрание за образуване на коалиция - Националната демократична партия, Социалдемократите и " Съюза за избавление на Румъния ". Социалдемократите са най-силната партия, тъй като имат най-вече депутати. Те желаят да излъчат министър председател, само че либералите не са съгласни. Вероятно обаче либералите въпреки всичко ще създадат коалиция със социалдемократите. Това към този момент няма да е дясна коалиция, каквато управляваше до момента, а дясно-лява коалиция.
Това е последният късмет да бъде формирано държавно управление. Ако и той не бъде оползотворен, Румъния отива на предварителни парламентарни избори.
Изглежда, че третият път ще е щастливият. Преговорите може да продължат по-дълго или пък не. Трудно е да се планува. Но резултатът би трябвало да е приемлив за всички партии, за да бъде формирано ново държавно управление, което да преведе страната през здравната рецесия. След това би трябвало да се работи за оползотворяване на средствата от нашия План за възобновяване. Той към този момент е утвърден. Имаме парите - би трябвало ни устойчиво държавно управление, което да работи.
Интервюто с Кристина Чиляку можете да чуете в звуковия файл.
Източник: bnr.bg
КОМЕНТАРИ




