Драматичната история на царица Мария Тертер - един навременен роман
Романът „ Мария Тертер-Царицата “ показва един подценяван от история ни интервал, само че пъстър със мощен драматизъм.
Образът на кралица Мария Тертер разкрива изключителна персона, останала незабелязана във време на мощна суетност в мъжкото себедоказване, само че отдала себе си по своему на България.
Жертвите й дават своя резултат – един мощен и заслужен цар на измъчената България, какъвто е синът й Светослав Тертер.
Историкът Дора Тодорова написа за книгата: " Романът е извънредно своевременен. Той издига понятията национализъм и родолюбие, девалвирали в последно време, внушавайки, че за тях са нужни доста мисъл, знания и рационални дейности, би трябвало жертвоготовност, с цел да се брани жанр, име и татковина. "
Авторът на „ Мария Тертер-Царицата “ - Людмила Андровска приказва за творбата си в “Артефир “.
“Вечни остават моралните полезности, по тази причина би трябвало да се върнем първо при нашите корени, към великите моменти на нашата страна, великите ни царе. Точно това съм търсила, когато съм разказвала за живота на тази кралица, която до момента беше незабелязвана, само че тя е построила един от нашите велики царе, нейният наследник Светослав Тертер. “
“Великите сили и тогава са участвали, Византия доста мощно се е опитвала да въздейства на нашата история, татарите са ни нападали - византийците ту са воювали с тях, ту са се обединявали с тях, с цел да могат да смачкат нашите царе. “
За избора на историческия стадий
“Привлече ме ориста на Мария Тертер, отхвърляна от фамилията си още със самото раждане. Но въпреки всичко тъй като тя е от аристократично семейство се омъжва за Георги Тертер, който по това време е стратегът на българската войска, втори по власт след царя. Четох доста, три години и половина се занимавах единствено с това. “
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Източник: bnr.bg
КОМЕНТАРИ