Редовните физически упражнения се свързват с различни ползи, като не

...
Редовните физически упражнения се свързват с различни ползи, като не
Коментари Харесай

„Фитнес в хапче“ помага на срещу деменцията

Редовните физически извършения се свързват с разнообразни изгоди, като не на последно място защищават мозъка от нездравословните резултати на стареенето и оказват помощ да се предотврати деменцията. Но те не са налични за всички хора – по тази причина откриватели от Университета на Южна Калифорния (УЮК) и Калифорнийския университет в Лос Анджелис изследват дали тези резултати не биха могли един ден да бъдат провокирани от хапче.

Упражненията са потребни за организма по способи, които надалеч надвишават промяна на тежестта. Има основателна причина, заради която Центровете за надзор и предварителна защита на болесттите предлагат на всички възрастни да се ангажират с най-малко 150 минути умерена физическа интензивност седмично, както и с най-малко 2 дни в седмицата силови тренировки.

Но това равнище на интензивност не е налично за всеки. Независимо дали заради възраст, контузия или някакво здравословно положение, има хора, които не могат да реализират тези целесъобразни цели, и по тази причина откривателите търсят способи за тях да извлекат изгодите от физическите извършения по други способи.

Един от главните способи, по които физическите извършения са потребни с напредването на възрастта, е, че задействат мрежа, наречена „ ос мускул-мозък “. Освобождават се дребни протеини или пептиди, наречени миокини, които имат неврозащитни свойства. Смята се, че този развой може да помогне за предотвратяване от заболяването на Алцхаймер, най-разпространената форма на деменция, макар че главните механизми към момента не са задоволително изяснени.

„ Разгледахме куп патологии, свързани с алцхаймера – струпване на плаки в мозъка, инфектиране в мозъка и връзка със синапси, т.е. по какъв начин невроните беседват между тях. При заболяването всички тези неща са изцяло нарушени “, споделя в изказване Констанца Кортес, помощник в Училището по геронтология „ Леонард Дейвис “ на УЮК и основен създател на новото проучване.

Екипът употребява открит – и напълно женски – модел на мишки за заболяването на Алцхаймер, само че някои от гризачите са били генетично модифицирани, с цел да имат усъвършенствана функционалност на скелетната мускулатура. Когато двете групи са съпоставени с поведенчески проби, учените следят, че тези с усъвършенствани мускули се оправят по-добре с когнитивните проби, които включват създаване на гнездо или насочване в лабиринт.

При мишките с усъвършенствани мускули също по този начин се следят по-малко признаци на струпване на амилоид-бета – един от токсичните протеини, свързани с алцхаймера – в кората и хипокампуса на мозъка.

Ползи са следени и при инжектирането на доза миокини на здрави мишки, което допуска капацитета на този метод като здравна намеса в бъдеще.

„ Това е особено за активиране на тези мозъчни пътища, които реагират на физически извършения за тези, които не могат да се упражняват. Това е за хора, които не могат да се качат на бягащата пътека и да се упражняват колкото им е нужно “, споделя Кортес.

И въпреки че ще мине известно време, преди да забележим сходна намеса при хора, Кортес удостовери, че екипът към този момент е почнал да работи в тази посока: „ Това ни открива благоприятни условия за създаване на лекуване на мозъка с „ извършения в хапче„, което сега интензивно тестваме в нашата лаборатория. “

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР