Размерът на сивата икономика в България е такъв, че доклад

...
Размерът на сивата икономика в България е такъв, че доклад
Коментари Харесай

Сивата икономика на България е 28 млрд. лв, изчисли доклад на счетоводители

Размерът на сивата стопанска система в България е подобен, че отчет на интернационално съдружие на счетоводители ѝ отрежда осмо място в света.

Според техните калкулации близо 30% от Брутният вътрешен продукт на страната са в сивия бранш. Така е било през 2011г., равнището се резервира и през идващите години и този размер ще остане до 2025г.

В парично изражение от ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) пресмятат, че през 2016г. българската сима стопанска система се е равнявала на съвсем 28 милиарда лв..

Основните аргументи за толкоз забележителен дял сива иконочика в България съгласно създателите са преди всичко качеството на администрацията, слабият надзор над корупцията и безработицата.

В международната ранглиста за 2016г. водещ по мярка сива стопанска система е Азербайджан - 67% от Брутният вътрешен продукт. Следват го Нигерия (48%), Украйна (46%), Русия (39%), Шри Ланка (38%), Бразилия (35%), Пакистан (32%), а след България са Естония (28%) и Кения (27%).

Асоциацията на дипломираните сертифицирани счетоводители дефинира сивата стопанска система като икономическа активност и полученият от нея приход, намиращи се отвън системата на държавно контролиране, облагане с налози или контрол. Най-ниски индикатори за 2016г. демонстрират Съединени американски щати (7.8%)( Япония (10%) и Китай (10.2%).

Средният международен индикатор съгласно АССА за предходната година е 22.66% и в идващите години би трябвало той да намалее - 22.5% през 2017г., 22.1% през 2020 година и 21.4% през 2025г.

Изследването се основава на анкета измежду водещи бизнесмени и на изводите на две групи специалисти

Единият екип се е занимавал с планирано планиране, употребявайки метода на така наречен horizon scanning във връзка с проблеми и фактори, които се чака да зародят в бъдеще. Анализирани са научна литература и теоретични проучвания, разговаряно е с специалисти за трендовете в развиването на сивата стопанска система и са разработване планирани сюжети.

Вторият екип е приложил количествен способ и употребявайки математически разбор е моделирал връзките в една стопанска система и страна, влияещи на сивия бранш. На тази основа членовете чу са построили количествени прогнози и са изработили иконометричен модел

За пресмятане на размера на сивата стопанска система са употребявани и променливи като потребителските разноски, съотношението на вложенията по отношение на Брутният вътрешен продукт, действителният Брутният вътрешен продукт на глава от популацията, претовареност, размер на налозите по отношение на Брутният вътрешен продукт, темпа на напредък на Брутният вътрешен продукт и броят на употребяващите интернет.

Подробности очаквайте по-късно на www.dnevnik.bg.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР