Работодателите в България се обявиха против насочването на скъпия природен

...
Работодателите в България се обявиха против насочването на скъпия природен
Коментари Харесай

Работодателите са против промените в наредбата за ценообразуване на газа

Работодателите в България се оповестиха срещу насочването на скъпия природен газ към промишлеността. Асоциацията на организациите на българските работодатели е изрично срещу измененията в наредбата за ценообразуване на природния газ и неизбежно ще предприеме всички позволени форми на митинг, в случай че те станат факт.

Това се споделя в писмо до президента Румен Радев, изпратено от АОБР, която включва АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ.

„ С паника научаваме, че КЕВР има намерение най-евтиният газ по договорите на „ Булгаргаз “ ЕАД да бъде продаван единствено на контролирания пазар – на топлофикации и газоразпределителни сдружения. Това значи, че скъпият газ, който се купува на борсови цени в последния миг, ще бъде ориентиран към промишлеността. Такъв опит за смяна в ценообразуването беше изработен през м. януари 2022 година от постоянното държавно управление на Кирил Петков “, декларират работодателите.

Те напомнят, че през последните 7 месеца със своята нова комерсиална политика „ Булгаргаз “ ЕАД да закупува природен газ от спот пазарите на тържищата на допустимо най-висока цена, прехвърляйки след това тази цена върху промишлеността, сложи в извънредно затруднено състояние бизнеса.

„ За огромна част от предприятията тези цени са непоносими. Някои понижават производството си, други търсят различни на природния газ горива (дизел, пропан-бутан) за оцеляване. Сега, в допълнение към всичко това, идва и концепцията за смяна на Наредба № 2 за контролиране на цените на природния газ “, акцентира бизнесът.

Българската промишленост, осигуряваща работни места, плащаща налози, правеща вложения в българската стопанска система, изрично възразява против това лобистко изменение и упорства всички изгоди от договорите на държавната компания да бъдат споделени с всеки един български жител, с битовите консуматори и с индустриалните потребители. „ Дългосрочните контракти са подписани в интерес на обществото, от което стопанската система е неразделна част. Поради това, всички изгоди от тези контракти следва да бъдат разпределени уравновесено всред всички консуматори на газ в страната – по този начин, както е и все още. В обстановка на неустановеност на енергийните пазари, високи цени на електрическата енергия, високи цени на природния газ е самоубийство да се оферират промени в пазара на природен газ. Европейска комисия се кани да вкара контролирани цени, а България да изпрати стопанската система на спот цени?!? “, показват от АОБР.

Работодателите напомнят, че „ Булгаргаз “ ЕАД имаше открита процедура договорите с потребителите на природен газ за идната година да бъдат сключвани най-късно през юни месец, като по този метод бяха обезпечени освен количествата на всеки един клиент, само че и беше обезпечаван най-евтиният разход за потенциал и транспорт на природен газ.

„ Осигурявана беше и еластичност на доставките – нещо, което е от изключителна значимост в индустриалния развой и не води до оскъпяване на природния газ. Напомняме, че към днешна дата няма препоръчани контракти от страна на „ Булгаргаз “ ЕАД към българската промишленост. По този метод българският бизнес не може да възнамерява нито своето произвеждане, нито вложенията и не може да подсигурява работните места на своите чиновници.

Реализирането на желанието за делене на доставките ще е във щета на цялото общество, защото ще докара до по-скъпи артикули и безработица. АОБР е изрично срещу измененията в наредбата за ценообразуване на природния газ и неизбежно ще предприеме всички позволени форми на митинг, в случай че те станат факт “, декларира бизнесът.

Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) сплотява национално представителните работодателски организации. 82% от наетите в България работят във компаниите, членове на тези организации. Нашите членове образуват 86% от брутната добавена стойност в страната. По отношение на природния газ фирмите в АОБР използват на годишна база над 1 милиарда куб. метра, което съставлява над 30% от потреблението в страната.

„ Неяснотата по дълготрайния контракт на „ Булгаргаз “ ЕАД с „ Газпром Експорт “ ООО слага българския енергиен пазар в неустановеност и влошена ликвидност, отводът за уравновесено систематизиране на количествата по дълготрайния контракт с AGSC утежнява още повече икономическата среда на българския бизнес, с произлизащите вреди за стопанската система и обществения мир. Позволяваме си да изкажем терзанията си и пред Вас, доколкото сходни дейности заплашват действието на националната стопанска система на прага на зимния сезон, задаваща се криза в Европа и в разгара на тежка ценова обстановка на енергийните пазари, която към този момент изтощи съвсем напълно запасите на българските предприятия, заради което настояваме за уравновесено систематизиране на приeманите количества природен газ по дълготрайните контракти на „ Булгаргаз “ ЕАД за контролирания и нерегулиран бранш “, се споделя в писмото до президента Радев, подписано от Добри Митрев, ръководител на УС на БСК и ръководител на АОБР за 2022 година /БГНЕС
Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР