Проучванията редовно установяват, че канабисът е най-малко рисковият наркотик за

...
Проучванията редовно установяват, че канабисът е най-малко рисковият наркотик за
Коментари Харесай

Какво може да предизвика чистият THC

Проучванията постоянно откриват, че канабисът е минимум рисковият опиат за забавление и към момента не е предизвикал гибел от свръхдоза, най-малко доколкото знаем. След като уточнихме това, дано в този момент да поговорим за един случай, в който откриватели съзнателно дават на субектите си високи дози тетрахидроканабинол (THC, дейното вещество в канабиса), с цел да проучат резултатите му.

„ Канабисът исторически е бил систематизиран като халюциноген. Субективните му резултати обаче нормално не включват тези на класическите халюциногени “, изяснява екипът в своето изследване. Те също по този начин означават, че сходни на халюциногенни резултати нормално се случват при доброволци, на които е даден чист THC, а не са го приели от канабисовото растение, и се появяват най-много при пациенти с анамнеза за неуравновесеност.

В това двойно-сляпо, плацебо-контролирано изследване, екипът преглежда резултатите от огромни дози изпарен THC върху доброволци и го съпоставя с резултатите от поглъщането на канабис, псилоцибин и други халюциногени при същите хора.

 Legal cannabis (marijuana) product in Denver, Colorado

В частта от проучването, обвързвана с канабиса, доброволците пушат несъмнено количество – което съдържа 0, 10 или 25 мг THC – в границите на 10 минути. При един доброволец резултатите от тази част от опита са минимални и включват сърдечно-съдови аномалии, както и спад в когнитивните качества. Когато той взе участие в четвъртата фаза на опита – поемане на изпарен канабис, който съдържа 25 милиграма THC – същите резултати се демонстрират доста по-силно и прогресивно се утежняват през първите 20 минути след вдишването.

„ Той изпитва усложнения да дава отговор на въпроси от личния състав, не можеше да попълни въпросниците за самоотчитане, има усложнения да държи главата си изправена и наподобява, че от време на време заспива или губи схващане, макар напъните на изследователския екип да го поддържат безсънен и да продължи “, написа в проучването и продължава (вероятно ненужно) с това, че той „ не е в положение да поддържа уравновесена, постоянна походка, когато се опита да върви. “

Доброволецът на име H. C. в проучването има проблеми да остане в схващане, макар че виталните му индикатори са в естествени граници. През идващите няколко часа е в положение, което не е идеално за експериментаторите, като се има поради, че не може да прави никакви когнитивни проби, а когато изобщо е кадърен да приказва, значително споделя, че му се гади и изпитва болежка и изтръпване в крайниците и врата. Когато към този момент става по-способен да поддържа връзка – цели 3 часа след първичната доза – H. C. оповестява, че е изпитал редица странни халюциногенни резултати.

„ Той разказа образни изкривявания като поглъщане на предметите към него и на пода и появяването на шарки, движещи се върху килима и столовете в стаята “, написа екипът. „ Освен това той оповестява за прекарване „ отвън тялото “, характеризиращо се с чувството, че е отхвърлен от тялото си, съществува над него в пространството и чувството, че заобикалящата го среда се отдалечава от него, което също е съпроводено от чувство за парализа. “

След още няколко часа и малко храна тези усеща на гадене и дисоциация изчезват и индивидът съумява да попълни пробните въпросници и когнитивните проби. Въпреки че оповестява за огромни промени в подскалите за интензитет, сомастезия (сетивноto разбиране на телесни чувства като досег, болежка, състояние на крайниците,) и воля в скалата за оценка на халюциногени, прекарването му с THC се разграничава от тези с други халюциногенни лекарства във връзка с когнитивните качества и афекта.

„ Като се има поради, че измененията в афекта и когнитивните качества са съществени характерности на надрусването с типичен халюциногени, е мъчно да се припише докладваният случай като прекарване, сходно на това с същински типичен халюциноген “, написа екипът, като отбелязва, че е „ любопитно “, че Н. С. не е имал същите резултати при пушене на канабис със същата доза THC. Екипът има вяра, че това частично може да се дължи на други съставни елементи в канабиса, пушени или поглъщани по едно и също време с дейното вещество.

„ Това разграничаване си коства да се означи, защото сочи към екзогенен CB1 рецепторен агонизъм като евентуален механизъм за предизвикателство на халюцинации “, написа екипът, „ а също и тъй като е постулирано, че фитоканабиноидите като канабидиол (CBD) или терпеноиди, които участват в растението канабис може да смекчи някои от нездравословните резултати на THC. “

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР