Прокуратурата и МВР влязоха в нов спор заради документите, които

...
Прокуратурата и МВР влязоха в нов спор заради документите, които
Коментари Харесай

МВР и прокуратурата с нов задочен спор около освобождаването на Борисов

Прокуратурата и Министерство на вътрешните работи влязоха в нов спор поради документите, които са били изпратени и получени след задържането на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова.

По-рано в събота в своята страница във Фейсбук от обвиняването разгласиха формалните описи на постъпилите от ГДНП четири тома с материали по досъдебно произвеждане по отношение на трите политически лица.

"Къде в материалите от Министерство на вътрешните работи министър Рашков вижда постановления за привличане на обвинен ", попитаха от прокуратурата.

Няколко часа по-късно пристигна и отговорът на Министерство на вътрешните работи.

"Във връзка с публикуваните от прокуратурата описи по досъдебното произвеждане, по което три лица бяха арестувани за 24 часа в Седмо РУ-СДВР, прецизираме, че от обявата липсва придружителното писмо, с което те са били публично изпратени от ГДНП в СГП ".



В придружителното писмо е посочено, че с изключение на материалите по досъдебното произвеждане по член 161 алинея 2 от Наказателно-процесуален кодекс, са изпратени и материали по член 219 алинея 1 от Наказателно-процесуален кодекс, който гласи:

Чл. 219. (1) Когато се съберат задоволително доказателства за виновността на несъмнено лице в осъществяване на закононарушение от общ темперамент и не са налице някои от основанията за преустановяване на наказателното произвеждане, проверяващият орган рапортува на прокурора и притегля лицето като обвинен със сформиране на надлежно разпореждане.

Това е повода плановете на постановленията по член 219 алинея 1 да не попадат в описите, публикувани от прокуратурата, т ъй като те са разказани в придружителното писмо.

За улеснение на прокуратурата, въпросните постановления ще бъдат входирани още веднъж сутринта в понеделник, 21 март 2022 година

Междувременно ръководителят на Народното събрание Никола Минчев съобщи по-рано през днешния ден в ефира на „ Дарик “, ​че арестите са били осъществени по законов и либерален метод.

Според Минчев, при акцията на Министерство на вътрешните работи, в границите на която дружно с Борисов бяха арестувани за 24 часа пиарът му Севдалина Арнаудова и някогашният финансов министър Владислав Горанов, служителите на реда са работили професионално и без да търсят показност.

Тримата арестувани излязоха от ареста на идващия ден, а от държавното обвиняване показаха, че няма задоволително данни за привличането им към наказателна отговорност.

" Получава се институционален спор сред Министерство на вътрешните работи и прокуратурата. Факт е, че се натрупаха много години, в които прокуратурата не убеждава обществото, че поставя старания да проверява сигнали, когато те касаят някогашните ръководещи ", счита Минчев.

"Прокуратурата не може да убеди обществото, че е добросъвестна в своите старания в следствието. Министерство на вътрешните работи извърши съответни дейности по необходимост, което е напълно законова процедура на Наказателно-процесуалния кодекс. Извърши я по един, биха споделил, рационален метод. Трябва да отчетем, че в акцията, извършена в четвъртък, нямаше безусловно никаква показност. Нямаше наблягане върху обстоятелството, че се касае за арест на видни политически фигури ", уточни още ръководителят на Народното събрание.

Според Минчев няма и причинно-следствена връзка сред визитата на министъра на защитата на Съединени американски щати у нас Лойд Остин и провелата се полицейска акция. Не стои на дневен ред изпращането на военна помощ от България в Украйна, увери още веднъж той.

По темата
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР