Проблемът при литиевите батерии е, че достигат своя технологичен предел(снимка:

...
Проблемът при литиевите батерии е, че достигат своя технологичен предел(снимка:
Коментари Харесай

Литиева батерия достигна рекордна плътност от над 700 Wh/kg


Проблемът при литиевите акумулатори е, че доближават своя софтуерен лимит
(снимка: CC0 Public Domain)

Китайски учени сътвориха литиева батерия с рекордна енергийна компактност от над 700 Wh/kg. Разработката, дело на Института по физика на Китайската академия на науките в Пекин, слага връх и в обемната енергийна компактност, която е 1653,65 Wh/l.

И двата индикатора са два пъти по-високи от опциите на актуалните литиеви акумулатори в комерсиална приложимост, само че учените не дават обещание бърза поява в продажба на новия вид акумулатори, защото все още те имат дребен брой работни цикли, отбелязва Physics World.

Наскоро китайската компания CATL заяви, че е създала литиева батерия с енергийна компактност 500 Wh/kg. Очевидно това е обещаващ артикул, само че няма да се появи през днешния ден или на следващия ден на пазара. Батерии с още по-голяма компактност са идната и още по-далечна стъпка.
още по темата
Батерии с сходен потенциал ще дадат преимущество освен на електрическите транспортни средства – те ще тласнат напред и електрическата авиация, където напредъкът е в застоялост през последните години.

Проблемът с модерните технологии за литиеви акумулатори е, че те са достигнали своя лимит. Катодите на основата на LiFePO4, LiCoO2 или LiNixMnyCozO2 (т.нар. интеркалационен тип), както и анодите въз основата на графит, се приближиха до горната си граница във връзка с енергийна компактност.

В новото проучване китайските физици приказват за произвеждане на практични литиеви акумулатори вид „ торбичка ”, основани на ултратънък катод Li1.2Ni0.13Co0.13Mn0.54O2 и анод, направен от железен литий. Богатите на литий оксиди въз основата на манган обезпечават високо напрежение на зареждане-разреждане и повишен потенциал на батерията.

При опити е реализиран потенциал от 711,3 Wh/kg, което през днешния ден е безспорен връх в тази област. В същото време откривателите не са удовлетворени от броя на работните цикли на новата батерия – той е доста по-малък от комерсиалните мостри.

Има още доста работа за възстановяване на броя на циклите и други параметри на батерията, признават учените. На напред във времето те слагат сигурността на новите акумулатори, а по-късно всичко останало, в това число нараствания потенциал.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР