Приложенията за сплашване са новата киберзаплаха за собствениците на смартфони.

...
Приложенията за сплашване са новата киберзаплаха за собствениците на смартфони.
Коментари Харесай

Вирус, който чупи екраните: как измамниците превръщат страха в пари

Приложенията за заплашване са новата киберзаплаха за притежателите на смарт телефони.

Scareware е тип злоумишлен рекламен програмен продукт, който има за цел да сплаши потребителите. Той основава илюзията за сериозен проблем на устройството, като предизвиква потребителите да конфигурират непотребен програмен продукт или да заплащат за подправени услуги за сигурност.

Наскоро в интернет се появи плашещ програмен продукт, който извънредно добре имитира развален екран на смарт телефон. При посещаване на мошеническия уебсайт на потребителя се демонстрира известие, че повредата като че ли е породена от „ вирус “, който, несъмнено, може бързо да бъде отхвърлен с помощта на особено „ антивирусно решение “.

Тези подправени предизвестия наподобяват като същински и са адресирани както към потребителите на iOS, по този начин и към потребителите на Android.

Освен посредством проявление на плашещи анимации опасността се популяризира и посредством събития от календара. Така да вземем за пример фишинг уеб сайтът може да изиска позволение за прибавяне на цялостен лист със събития в календара, които да уведомяват потребителя за вирусна зараза на всеки един час. Целта е една и съща – да се насърчи жертвата да конфигурира зловредния програмен продукт.

В хода на сходни злонамерени акции измамниците се пробват да реализират следното:

Директни доходи: подмамване на потребителите да заплащат за непотребен програмен продукт. Реклама: приходите се генерират посредством проявление на реклами вътре във подправените приложения. Кражба на данни: от време на време софтуерът краде поверителна информация, в това число банкови данни.

Как да се предпазите от Scareware?

Запазете успокоение: избягвайте да изпадате в суматоха при подозрителни вести. Проверете устройството си: използвайте благонадежден антивирусен програмен продукт. Внимавайте за изскачащи прозорци: не кликвайте върху изскачащи прозорци. Изтегляйте единствено тествани приложения: използвайте формалните магазини. Проверявайте събитията в календара си: проверявайте ги деликатно, преди да ги добавите.

Ако Scareware въпреки всичко попадне в устройството ви, коства си да имате поради, че нито един мобилен вирус не е в положение физически да повреди вашето устройство. Запазете успокоение, сканирайте системата си за съмнителни приложения с антивирусен програмен продукт и премахнете всички, които пораждат съмнения.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР