Домашно бяло вино
Необходими Продукти
● грозде - бяло, от сортовете Ризлинг, Димят, Мускат, Шардоне, Ркацители, Тамянка, Траминер, Алиготе и другиНачин на подготвяне
Бялото вино изисква по-фина обработка на материала от аленото. Най-важното при производството на бяло вино е, че мъстта би трябвало да ферментира без семките, чепките и ципите. За задачата може да поставите в кацата решетка от летви на разстояние от 1 сантиметър.
Така през канелката ще изтече единствено сок, а над решетката ще останат твърдите елементи. Може да сложите и гъста мрежа от лозови пръчки пред вътрешния отвор на канелата, тъй като по този метод добивът ще се усили.
В подобен случай дръжте канелата отворена и при пълненето на съда сокът се оцежда. Може да намачкате с ръчна преса гроздето, с цел да увеличите добива.
Направете пресовайте незабавно, откакто завърши естественото подуване на сока и в допълнение изцедения сок прибавете към получения.
Обикновено мъстта е мътна и би трябвало да се откали. На 1 литър отплата се прибавя 1 грам 6%-ова серниста киселина. Така приготвената отплата оставете да престои 16-20 часа.
За по-бързото избистряне спомага температурата - колкото по-хладно е, толкоз по-бързо протича процесът.
После претакайте избистрената отплата в съда за ферментация, като не трябва да го цялостните до край, а да оставите малко разстояние от горната страна.
Обикновено отделената тиня се прибавя към джибрите и откакто ферментира, се употребява за варене на ракия.
Накрая на 100 литра отплата се прибавя 2% квас от дрождите и към този момент съдът е подготвен за ферментация. Съдът би трябвало да е в хладно помещение. Трябва да протече бурна ферментация, след което се долива и се оставя да протече тиха ферментация.
След като и тихата ферментация завърши бялото вино се оставя към 3 седмици, с цел да се избистри. Накрая виното се отделя от калта, с цел да не прокисне и да се скапе.