При планирането на велосипедното движение в парковете трябва да се

...
При планирането на велосипедното движение в парковете трябва да се
Коментари Харесай

Велополитиките в София през погледа на „Велоеволюция“ и „Спаси София“

При планирането на велосипедното придвижване в парковете би трябвало да се има поради другите видове колоездачи . Едни минават директно, други карат с рекреативна цел, за наслаждение, трети избират по-екстремно придвижване. Всички имат свои потребности, в това число от пространство и инфраструктура, разяснява пред Радио София арх. Петя Донева , която е специалист по велосипедна инфраструктура и велополитики от „ Велоеволюция “.

Практиката в чужбина сочи, че при опция е по-добре директното придвижване да се измести по-встрани, по контура. Обособената алея или лента е мотив за отстояване и „ отбрана “ от страна на велосипедистите, води до някаква опасност на пешеходците. По-добре е да се обозначат споделени алеи , като маршрутът за колела би трябвало да заобикаля непосредственост с детските площадки.

Недобрата инфраструктура е изключително тествания за начинаещите велосипедисти, означи още арх. Донева. Тя посочи, че има добра разпоредба , която – в случай че се съблюдава – ще се прави съответна и модерна пътна инфраструктура, подобаваща и за хората с велосипед.
Столичната община няма политика във връзка с велосипедното придвижване, счита Андрей Зографски от „ Спаси София “. По думите му, в случай че приказваме за дължина, съгласуваност и качество на велоалеите, столицата ни се е трансформирала в недодялан азиатски град. Скопие - три пъти по-малък град от София, към този момент има 110 км веломрежа. 7% от популацията там към този момент се придвижва с велосипед.Според Зографски би трябвало да се строят по над 40 км велоалеи на година , в случай че би трябвало да се извърши обещанието на настоящия столичен кмет, обещано преди 8 години. Последните 800 метра еднопосочна велоалея по бул. " Тодор Каблешков " не е изпълнена по наредбата, добави деятелят от „ Спаси София “.

С арх. Петя Донева и Андрей Зографски беседва Божидар Янев.
Източник: bnr.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР